×

Діяльність РДА

Район сьогодні

Село Залевки

10 Червня 2011, 08:49

Залевки – село, центр сільської ради. Розташоване за 9,5 км на північний схід від районного центру міста Сміла та за 30 км від обласного центру м. Черкаси.
Площа населеного пункту – 306,5 га.
Населення – 568 осіб. Дворів – 314.
Залевки – від польського «залив», розлив (ріки), повінь, заплава, зливні луки, низовина, що заливається під час повені.
За іншою версією місцина, заселена тими, хто тікав за «левки», тобто за межі фортеці. Фортеця знаходилась у північно-східній частині Сміли (у районі строго польського цвинтаря), на крутому березі р. Тясмин.
У 5-4 ст. до н.е. у басейні Тясмина склався власний бронзоливарний центр для виробництва знарядь праці, побуту, прикрас. Інтенсивно розвивалося залізоробне ремесло.
Під час розкопок поблизу с. Залевки знайдено цінні вироби. Це бронзові вудила, широкий фігурний браслет, грузило, позолочені трапецієвидні підвіски, злиток бронзи, кілька намистин зі скловидної маси та інше.
Зокрема, поблизу с. Залевки знайдено дві масивні гривни, браслети, сережки та два мечі.
У 1927 році на базі товариства спільного обробітку землі (ТСОЗу) засновано сільськогосподарську артіль «Незаможник», яку в 1934 році перейменовано у колгосп ім. Кірова.
У голодні 1932-1933 роки смертність населення села Залевки склала 406 осіб.
Смілянщина дала Батьківщині 14 Героїв Радянського Союзу. Серед них житель с. Залевки Никанор Корнійович Ткаченко. Повним кавалером ордена Слави став уродженець села Михайло Трохимович Дорошенко.
За мужність і відвагу в боях з фашистами орденами та медалями відзначено 99 жителів села Залевки.
У 1959 році колгосп ім. Кірова приєднався до колгоспу ім. Леніна села Сунки. У січні 1989 року відновлено самостійну роботу колгоспу ім. Кірова.
На сьогодні у селі газифіковано 73 оселі.
Із сільськогосподарських підприємств найбільше – СТОВ «Смілянський агро союз» (створене у 2004 році).
Працює фермерське господарство «Борисфен», малі підприємства «Рампа», «Кобзар». Здійснюють свою діяльність приватні підприємці: С.В.Чорнобривець, О.Б.Нечуйвітер, В.З.Бойко, В.В.Пак.
У селі функціонують: загальноосвітня школа І ступеня, дошкільний навчальний заклад, фельдшерсько-акушерський пункт, сільський клуб, поштове відділення зв’язку, магазини Смілянського Райся та приватного підприємця.