×

Діяльність РДА

Район сьогодні

Село Санжариха

27 Травня 2011, 02:59

Санжариха  – село, центр сільської ради. Розташоване за 25 км від районного центру міста Сміла.
Площа земельних угідь сільської ради становить 1630 га.
Кількість населення – 579 осіб.
Село Санжариха засноване в 1740 році.
Існує кілька версій щодо походження назви села. Одна із них стверджує, що першими поселенцями були люди із Житомирщини на прізвище Санжари. За іншою версією, «Санжариха» - назва тюркського походження, де «санг» -«камінь», «арих» - «лиса гора, порізана улоговинами». Отже, Санжариха – це кам’яна гора, порізана улоговинами.
У 1862 році в селі відкрилася перша церковнопарафіяльна школа. Лаврентій Похилевич у «Сказании о населенных местностях Киевской губернии» пише, що на 1864 рік в Санжарисі проживало 404 особи обох статей, серед них 8 католиків. Село належало 4 основним власникам: полковнику Єгору Єленичу, а з 1858 року – Леонарду Новицькому (623 десятини), полковнику Олександру Бутовичу, який мав 363 десятини і в 1841 році продав селянам 42 десятини за 2075 карб. Та Михайлу і Станіславу Туринським, які володіли 370 десятинами землі. Приходська церква в ім’я Святителя Миколая (збудована в 1791 році) мала 35 десятин.
У 1914 році за кошти залізниці побудована нинішня школа, в радянські часи її добудували.
У 1922 році в Санжарисі, після встановлення радянської влади, було створено сільську раду. У 1929 році засновано колгосп.
На фронтах Великої Вітчизняної війни віддали життя 86 уродженців села.
У 1958 році колгосп «Перемога» села Санжариха об’єднано з колгоспом «Пам’ять Леніна» села Попівка в одне господарство.
У 1984 році мешканці села Санжариха вийшли зі складу колгоспу «Пам’ять Леніна» й утворили колгосп ім. Ворошилова, який у 1996 році було перейменовано в колективне сільськогосподарське підприємство (КСП) «Санжариха». У 2000 році КСП реорганізовано в сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) «Санжариха».
Господарство спеціалізується на вирощуванні зернових, тваринництві та птахівництві.
Окрасою села є каскад штучно створених ставків і оточуючі ліси.
У селі діють сільська рада, дошкільний навчальний заклад, загальноосвітня школа, фельдшерсько-акушерський пункт та сільський клуб. При клубі створено ансамбль народної музики «Санжари», який неодноразово посідав перші місця в районних та обласних конкурсах. Колективу присвоєно звання «народний».