×

Діяльність РДА

Район сьогодні

Село Мала Смілянка

27 Травня 2011, 02:56

до складу Малосмілянської сільської ради входить село Миколаївка та селище Холоднянське

Мала Смілянка – село, центр сільської ради. Розташоване за 10 км на південь від Сміли та за 8 км від залізничної станції ім. Т.Шевченка.
Загальна площа населених пунктів – 544,8 га.
Кількість населення: Мала Смілянка – 903 особи, Миколаївка – 576 осіб, Холоднянське – 1018 осіб. Усього – 2497 осіб.
Біля села виявлено кургани епохи бронзи та скіфських часів.
«Cмелянка, село в 5-ти верстах от Смелы по дороге к Златополю, при реке Ташлык. Жителей обеего пола 1100. Церковь во имя Великомученицы Варвары, деревянная, 7-го класса, построенная во второй половине прошлого века, а в 1854 году перестроена сызнова» (Л.Похилевич, 1864 р.).
Колгосп у селі засновано в 1929 році.
161 уродженців села удостоєні високих нагород за проявлену мужність у роки Великої Вітчизняної війни.
Миколаївка – село, що входить до складу Малосмілянської сільської ради. «…К Константиновскому приходу принадлежит деревня Николаевка, в 2-х верстах по почтовому тракту в м. Ротмистровку. Жителей обеего пола 323» (Л.Похилевич, 1864 р.)
Холоднянське – селище, що входить до складу Малосмілянської сільської ради, як поселення виникло наприкінці ХІХ ст. Одержало назву від місця свого розташування – Холодної балки. «Холоднянська економія» позначена на картах О.Бобринського та губернського секретаря І.Дорогановського. Наприкінці ХІХ ст. виселок Холоднянська економія входив до Сунківської волості Черкаського повіту.
1901 року в Холоднянській економії заснована Смілянська мікоситомологічна станція. Це була перша в Росії науково-дослідна установа, яка вивчала питання мікології, фітопатології, та ентомології стосовно цукрових буряків. Проте, у 1924 році вона була закрита і її, як відділ, включено до Миронівської дослідної станції. На місці станції у Смілі утворено ентимологічний спостережний пункт, який проіснував до 1956 року.
15 лютого 1948 року газета «Червоний стяг» повідомляє: «Землі Холоднянського радгоспу – це господарство Смілянського цукрокомбінату». У 1962 році обласна сільськогосподарська дослідна станція переводиться у радгосп «Росія», її дослідному господарству підпорядковується понад 4000 га земель радгоспу, а згодом Тернівські та Миколаївські землі. У 1967 році до складу обласної дослідної станції входили дев’ять наукових відділів, у яких працювало 42 наукові працівники різних спеціальностей, зональна агрономічна лабораторія і дослідне господарство.
У 1971 році 5 січня газета «Червоний стяг» повідомляє: «За підсумками роботи у 1970 році обласна дослідна станція затверджена учасником Всесоюзної виставки досягнень у народному господарстві СРСР».
На території сільської ради працювала восьмирічні та одна середня школи, три бібліотеки, троє дитячих ясел, два Будинки культури, три медпункти, одна амбулаторія, три відділення зв’язку, шість магазинів.