×

Діяльність РДА

Район сьогодні

Село Велика Яблунівка

27 Травня 2011, 02:41

Велика Яблунівка (колишня Вовківка) – село, центр сільської ради. Розташоване над річкою Тясмин, за 8 км на південь від районного центру міста Сміла за 5 км від залізничної станції ім. Шевченка.
Площа адміністративних меж сільської ради – 3314,4 га.
Кількість населення – 2035 осіб.
Поблизу Великої Яблунівка є курган скіфських часів.
Велика Яблунівка – стандартизований топонім. Офіційна назва села, прийнята в 20-х роках минулого століття, - Яблунівка. Попередня назва пов’язана з ім’ям польського князя Яна Яблоновського. Від його прізвища й осаду почали називати Яблоновкою.
Село, за офіційними документами, засноване близько 1775 р. Цікаво, що мешканці села за традицією пов’язують його назву з переказом, згідно з яким, щоразу, вирушаючи з дорогу чи повертаючись назад, чумаки зупинялися на перепочинок біля великої яблуні. При цьому любили промовляти: «Де будемо відпочивати? – Звісно, біля великої яблуні».
Не можна залишити поза увагою зниклий топонім – Вовківка. Колишню назву села пов’язують з іменем першого поселенця, який придбав прізвисько Вовк за певні риси характеру – відлюдькуватість. Від прізвища Вовк за допомогою назвотворчого суфікса –івк- і утворилася назва села.
Описуючи село в книзі «Сказания о населенных местностях Киевской губернии», 1864 року Л.Похилевич наголошує, що «… к востоку от села еще недавно тянулся превосходный лес…», який нещодавно винищувався в результаті діяльності цукрового заводу. На цей час в селі проживало 1342 жителі. Була дерев’яна церква в ім’я Іоана Богослова, збудована в 1777 році.
У 1925 році в селі організовано товариство спільного обробітку землі (ТСОЗ), а в 1929 році створено колгосп ім. С.В.Косіора.
В радянський період на території села розташовувалась центральна садиба колгоспу ім. Горького, працювала восьмирічна школа, Будинок культури, клуб, дві бібліотеки, медпункт, філія зв’язку, 5 магазинів.
За мужність і відвагу, проявлені в роки Великої Вітчизняної війни, 278 жителів села нагороджені орденами та медалями.