×

Діяльність РДА

Район сьогодні

Туристичні маршрути Смілянщини

05 Лютого 2015, 09:31

Подорожі до району несуть культурно-пізнавальне, національно-патріотичне, розважальне навантаження.

До послуг туристів на маршрутах у Смілянському районі  пропонуються такі заклади розміщення та харчування:

-  мотель, кафе-бар «Рів’єра», що знаходиться за адресою с.Костянтинівка, вул.Леніна,39, тел.. (04733) 4 00 67

-  мотель-ресторан «Гуляй Поле», що знаходиться за адресою с.Костянтинівка, вулиця Шевченка, 2 б, тел.. 063 871 55 86

-  агросадиба «Холодноярський зорепад» що знаходиться за адресою: с.Залевки, вул.Зоряна,18,. тел. (04733) 2 96 68,  (068) 106 85 68

-  агросадиба «Дерунова лагуна», що знаходиться за адресою: с.В.Яблунівка, вул.Першотравнева,1, тел.  (063) 691 59 06

-  агросадиба «Ялинка», що знаходиться за адресою: с.Сунки, вул.Чапаєва, 35, тел.  (050) 464 18 72, факс  (04733)2 08 41

-  агросадиба «Лісова легенда», що знаходиться за адресою: с.Сунки, вул.Чапаєва,35, тел.  (050) 464 18 72, факс  (04733)2 08 41

-  агросадиба «Очеретяна хата», що знаходиться за адресою: с.Плескачівка, вул.Островського,43, тел. (096) 946 05 30

Середня вартість проживання в готелях району становить 150 грн. за добу.

Туристи прибувають в район автомобільним та залізничним видами транспорту.

Туристичний маршрут № 1

м.Сміла – сс.Мала Смілянка – Тернівка – Попівка – Пастирське

маршрут №1 копия 

800px-Ilja_Iljitsch_Metschnikow_Nadar

М.См карьер3

Тип екскурсії: пішохідно-автобусна

Протяжність: 130 км.

Тривалість: 6 год.


9-00 – збір в центрі м.Сміла. Автобусна оглядова екскурсія містом (краєзнавчий  музей, міський парк, р.Тясмин, Покровський  собор (1859р.).

Під час екскурсії туристи мають змогу прослухати також розповідь про походження назви міста Сміла. Легенда оповідає про національно-визвольну боротьбу українців проти татарської навали та сміливий вчинок невідомої місцевої дівчини, яка допомогла козацькому війську здобути перемогу.

9-30 – с.Мала Смілянка; р.Гнилий Ташлик. Озеро-кратер вулкана.

На території села знаходиться кратер вулкана, виверження якого відбулося ще за часів мезозою, 235млн.р. тому, вулканічні процеси  тривали протягом 100-50млн.р.. На цій території було знайдено вироби кам’яного віку: сокири, рубила, скребки, наконечники списів, що свідчить про поселення первісних людей.   Проби із свердловин виявили вулканічну породу, що показала великий вміст сірки та фосфору.

10-15 – с.Тернівка. Церква Дмитра Солунського (1820р.). Бородинська діарама (музей при ЗОШ). Дамба із водоспадом.

В с.Тернівка після виходу у відставку оселився легендарний герой війни 1812 року генерал Християн Граве. Мало хто знає, що всі гармати російського війська, задіяні в битві при Бородіно були відлиті на заводі «Арсенал», яким керував тоді Х.Граве. В 1820р. він збудував в селі дерев’яну церкву Дмитра Солунського, яка досі  є діючою. Біля неї – сімейна усипальниця Граве, Раєвських, Давидових (загалом 14 чоловік)  і пам’ятник, споруджений коштами зарубіжних нащадків генерала. В Тернівській школі функціонує музей, де туристи оглянуть унікальну діораму Бородінської битви та інші артефакти того часу.

Туристи дізнаються про історичну битву на околицях с.Тернівка, в Капустиній долині, де війська кошового отамана Івана Сірка 1 травня 1664р. вщент розгромили загони польського полковника Чернецького. Докладну розповідь про козацьку минувшину туристи можуть почути в історико-етнографічному музеї козацтва, також розташованому в Тернівській школі, яка є опорною школою в області з військово-патріотичного виховання, а головним її пріоритетом в навчально-виховній роботі є впровадження козацької педагогіки. На її базі створена Тернівська сотня імені Івана Сірка. Рій «Терен» - призер Веукраїнського та неодноразовий переможець обласного етапів конкурсу «Сокіл» (Джура). Є можливість подивитись показовий виступ команди «Терен» з бойового козацького мистецтва.

12-30 – с.Попівка. Музейна кімната І.Мечнікова (ЗОШ). Економія пана Білокопитова.

Тут  з 1875 до 1888р. проживав відомий фізіолог, лауреат Нобелівської премії, член Петербурзької Академії Наук І.І.Мєчніков. Від тієї садиби в селі збереглися панська комора, залишки муру та млин. І.І.Мєчніков обладнав у Попівці лабораторію і власним коштом збудував церковно-парафіяльну школу.

14-00 – с.Пастирське. Скіфське городище. Урочище «Шарпіне».

Поблизу села збереглися залишки скіфського городища ІV-IIIст. до н.е. та  курганна група; поселення VII–VIIIст., в якому знайдено набір ковальських інструментів, скарб римських монет IIст. та срібних прикрас.  В урочищі «Шарпіне» розташований курганний могильник, що нараховує 19 насипів (розкопки почали в 1900-1901p.p). Знайдений у «Шарпіному» скарб за обсягами перевищує всі  знахідки цієї доби у середній Подніпрянщині. До скарбу входили такі речі, як гладкі бронзові браслети, сережки, кільця та інші дрібні вироби з бронзи, cpiблa i платини, різні види намистин, в тому числі золоті.

15-00 – Від’їзд.


Маршрут № 2

м.Сміла – сс.Костянтинівка – Балаклея – Мале Старосілля.

маршрут №2 копия 

монастир Ірд

парт база Пож

спиральна гора фото Л Блиск

Тип екскурсії: пішохідно-автобусна

Протяжність: 80 км.

Тривалість: 6 год. 45хв.


9-00 – залізнична станція ім. Т.Г.Шевченка. Музей історії ст.Бобринська (Паровоз СУ-216-32 1935р. заводу м.Сормово);

10-00 – Автобусна оглядова екскурсія містом (краєзнавчий  музей, міський парк, р.Тясмин, Покровський  собор (1859р.).

Під час екскурсії туристи мають змогу прослухати також розповідь про походження назви міста Сміла. Легенда оповідає про національно-визвольну боротьбу українців проти татарської навали та сміливий вчинок невідомої місцевої дівчини, яка допомогла козацькому війську здобути перемогу.

10-20 – с.Костянтинівка. Зупинка біля пам’ятного знаку «Возз’єднання повстанських загонів Бурки й Максима Залізняка»;

Під час повстання проти польської шляхти «Коліївщина» Загін під  командуванням Максима Залізняка вирушив на Черкаси, а другий під командою осавули В.Бурки йшов на Смілу. Без великих втрат заволодівши Смілою, В.Бурка стає табором в с.Костянтинівка на березі р.Сріблянки, куди 29 травня 1788 року прибув загін на чолі з М.Залізняком. Саме звідси, через Корсунь, Лисянку, Звенигородку, пролягав переможний шлях Коліївщини на Умань.

11-00 – с.Балаклея. Алея чорного горіха графа Бобринського. Миколаївська церква (1848р.)

Ботанічна пам’ятка природи „Алея горіха чорного”, площею 0,8га садового кооперативу «Здоров’я» і території Балаклеївської сільської ради. Висадив алею граф О.Бобринський, вік дерев понад 100 років. Цінна порода деревини (насінники).

12-00 – с.Мале Старосілля. Спіральна гора.

Близько 2-2,5 тис. років тому на території нинішнього села знаходилось древнє городище (скіфське поселення), урочище «Кругла гора»(Спіральна гора) природного походження, але зі штучними карнизами, край яких був укріплений частоколом. Спіральна гора-фортеця сягає своїм корінням у часи, коли на середній Подніпрянщині ще ходили човни вікінгів. Гора-фортеця розташована за рогом водяного рукава, своєю архітектурою схожа на кельтську культуру. Її ландшафтне розташування не давало ворогам розвернути свої судна і забратися геть. Це давало військову перевагу захисникам навколишніх поселень.

12-30 – с.Мале Старосілля. Печери Ірдинського Виноградського Успенського монастиря.

Ірдинський Виноградський Успенський монастир був започаткований у першій половині XVIст. (1625 – 1630р.р.) після припинення татарських наїздів. На початку XVIIст.  цей монастир згадується під іменем Успенського. У 1663р., під іменем Гедеона у монастирських келіях перебував син Б.Хмельницького – Юрій. Останній склав із себе повноваження гетьмана на козацькій раді в Корсуні наприкінці 1662р. В печері зберігались  залишки мощей, які за церковними переказами володіли чародійною силою, а саме: Косми Безсрібника, святителя Халкидонського, Лукиліана Євангеліста та Марка Франгевського. Вище згадані мощі були передані в цю обитель небіжчиком-метрополитом Філаретом за клопотання Ігумена Анастасія 28 жовтня 1852р. Туристи можуть відвідати православну службу в печері-келії.    

13-10 – Обід, пішохідний перехід до партизанської бази;

14-00 – Партизанська база ім.О.Пожарського;

Датою створення партизанського загону  ім. Пожарського можна вважати ніч з 15 на 16 серпня 1943 року. В цю ніч партизанський загін під командуванням Петра Дубового отримав за допомогою десантування військовий вантаж. Разом з  вантажем в Холодний Яр  десантувалась диверсійна група спеціально підготовлених бійців  у складі 7 чоловік. Станом на 11.12.1943р. загін уже налічував 1 тисячу добровольців із числа населення. Історія загону ім. Пожарського   розпочалася в Холодному Яру. Потім, через Сунківський ліс, загін перемістився до Смілянського лісу, ближче до стратегічного об’єкту -  Шевченківської залізниці, яка завжди залишалася головною метою партизан. Для боротьби з загоном гітлерівське командування  навіть зняло з фронту 72-гу піхотну дивізію під командуванням генерала Хонна. Незважаючи на це, загін свою місію виконав, за 4 місяці пустив під відкіс 14 ворожих ешелонів , знищив 13 потягів, 109 вагонів із вантажем, 25 цистерн з паливом, 40 платформ з військовими машинами. Партизанами було вбито понад 700 німецьких солдат і офіцерів.  На сьогодні на місці розташування бази загону відділом культури відновлено штабну землянку, де розмістилась експозиція знайдених артефактів, навчальний клас з диверсійної справи, впорядковано могилу командира загону.

15-45 – від’їзд до Сміли

Маршрут № 3

м.Сміла – сс.Сунки – Шевченка – Плескачівка

маршрут №3 копия 

 Тип екскурсії: пішохідно-автобусна

Протяжність: 60 км.

Тривалість: 7 год. 

9-00 – центр м.Сміла.  Автобусна оглядова екскурсія містом (краєзнавчий  музей, міський парк, р.Тясмин, Покровський  собор (1859р.).

Під час екскурсії туристи мають змогу прослухати також розповідь про походження назви міста Сміла. Легенда оповідає про національно-визвольну боротьбу українців проти татарської навали та сміливий вчинок невідомої місцевої дівчини, яка допомогла козацькому війську здобути перемогу.

9-30 – с.Сунки. Музейна кімната княгині Яшвіль (СБК), музейна кімната (ЗОШ). Свято-Троїцька церква (1840р.)

Сунки були одними з найголовніших осередків народних промислів  Наддніпрянщини, де виробляли кераміку, робили підпаливний розпис посуду квітковим орнаментом. Виготовляли блюда з майстерним розписом, вази, фігурний посуд та іграшки складних форм, оздоблені рельєфами і відбитками, та ін. Чудові миски, які зберігаються в Державному музеї народного декоративного мистецтва України в Києві, були передані графинею Яшвіль в 1905р. Роботи вишивальниць княгині Яшвіль були відзначені і нагороджені великою срібною медаллю (м.Київ, 1909р.) і малою золотою медаллю в Парижі, премією в Петербурзі на ІІ всеросійській виставці (1913р.).  До Сунок приїздив видатний композитор П.І.Чайковський. Двічі село відвідав Т.Г.Шевченко.

11-00 – с.Плескачівка. Музей стародавнього побуту та народних ремесел (СБК).

Експозиція музею відтворює українську сільську хату холодноярського козака в натуральну величину кінця ХІХ поч. ХХ ст. Усі експонати автентичні, зібрані і звезені із сіл Плескачівка й Шевченка. Загальна площа експозицій музею 81м2, кількість експонатів становить 1350 одиниць. Зовні хата крита соломою, вікна з віконницями 1897р. Туристи можуть взяти участь в майстер-класі з випічки хліба «Від зернини до хлібини», «Ткацтво доріжок із «дірок»»

12-45 – Зелена садиба «Очеретяна хата». Обід. Відпочинок. Розваги.

16-00 – Переїзд до м.Сміла.


Маршрут № 4

м.Сміла – сс.Костянтинівка – Балаклея – Теклине

маршрут №4 копия 

Фото(3075)

Тип екскурсії: пішохідно-автобусна

Протяжність: 60 км.

Тривалість: 5 год. 30хв.

 9-00 – центр м.Сміла. Автобусна оглядова екскурсія містом (краєзнавчий  музей, міський парк, р.Тясмин, Покровський  собор (1859р.).

Під час екскурсії туристи мають змогу прослухати також розповідь про походження назви міста Сміла. Легенда оповідає про національно-визвольну боротьбу українців проти татарської навали та сміливий вчинок невідомої місцевої дівчини, яка допомогла козацькому війську здобути перемогу.

9-20 – с.Костянтинівка. Зупинка біля пам’ятного знаку «Возз’єднання повстанських загонів В.Бурки і М.Залізняка».

Під час повстання проти польської шляхти «Коліївщина» Загін під  командуванням Максима Залізняка вирушив на Черкаси, а другий під командою осавули В.Бурки йшов на Смілу. Без великих втрат заволодівши Смілою, В.Бурка стає табором в с.Костянтинівка на березі р.Сріблянки, куди 29 травня 1788 року прибув загін на чолі з М.Залізняком. Саме звідси, через Корсунь, Лисянку, Звенигородку, пролягав переможний шлях Коліївщини на Умань.

10-00 – с.Балаклея. Алея чорного  горіха графа  Бобринського. Миколаївська церква

Ботанічна пам’ятка природи „Алея горіха чорного”, площею 0,8га садового кооперативу «Здоров’я» і території Балаклеївської сільської ради. Висадив алею граф О.Бобринський, вік дерев понад 100 років. Цінна порода деревини (насінники).

11-00 – с.Теклине. Курган «Червона могила». Краєзнавчий музей. Діючий млин сім’ї Манько (1900 р.).

Туристам буде цікавим один з найбільших курганів біля села Теклине «Червона могила», тут в 60-х роках ХХст., випадково було виявлене поховання скіфського вождя. виявлено багато золотих речей, шийний обруч і дві бляхи із зображенням лані. Знайдено бронзові щитки, наконечники стріл, списи.

В с.Теклине працює сільський краєзнавчий музей із цікавою експозицією з місцевих історичних знахідок: монет, прикрас, зброї, гончарних виробів та старовинних предметів українського побуту. Експонати музею докладно розкажуть про побут та звичаї наших предків, залишать по собі незабутні враження.

14-30 – від’їзд.

Маршрут № 5

м.Сміла – сс.Костянтинівка – Ротмістрівка – Куцівка – Макіївка

маршрут №5 копия 

знак Куцівка де народився Осьм

Церква Різдва Пресвятої Богородиці. с.Куцівка

Тип екскурсії: пішохідно-автобусна

Протяжність: 100 км

Тривалість: 5 год.


9-00 – м.Сміла. Оглядова екскурсія містом (краєзнавчий  музей, міський парк, р.Тясмин, Покровський  собор (1859р.).

Під час екскурсії туристи мають змогу прослухати також розповідь про походження назви міста Сміла. Легенда оповідає про національно-визвольну боротьбу українців проти татарської навали та сміливий вчинок невідомої місцевої дівчини, яка допомогла козацькому війську здобути перемогу.

9-20 – с.Костянтинівка. Пам’ятний  знак «Возз’єднання повстанських загонів В.Бурки і М.Залізняка». Під час повстання проти польської шляхти «Коліївщина» Загін під  командуванням Максима Залізняка вирушив на Черкаси, а другий під командою осавули В.Бурки йшов на Смілу. Без великих втрат заволодівши Смілою, В.Бурка стає табором в с.Костянтинівка на березі р.Сріблянки, куди 29 травня 1788 року прибув загін на чолі з М.Залізняком. Саме звідси, через Корсунь, Лисянку, Звенигородку, пролягав переможний шлях Коліївщини на Умань.

10-30 – с.Ротмистрівка.

У XVIIст., за легендою, тут розміщувалась сторожова застава. Ротмістр Ометинський на землях магнатів Конецпольських заснував поселення.        У 1742 році поселення перейшло до Любомирських. За даними 1787р. село входило у володіння князя Потьомкіна, який передав його у спадщину графу Самолову. У 1817 році Ротмістрівка була продана поміщику Залеському.

В Ротмістрівці знаходиться могила другого за ієрархією хасида Йоханана Тверського, що є об’єктом паломництва єврейських общин. В приміщенні музичної школи колись знаходилась синагога.

10-50 – с.Куцівка. Церква Різдва Пресвятої Богородиці (1840р.) Музейна кімната Тодося   Осьмачки (СБК). Пам’ятний знак на місці, де стояла хата Т.Осьмачки. Обід. Відпочинок біля ставу.

Туристам буде цікаво дізнатись, що воєвода Куций близько 1640р. розбив кримську орду у тамтешній місцевості, його ім’ям і був названий населений пункт. Церква Різдва Пресвятої Богородиці є спорудою унікального архітектурного значення, таких в Україні всього три. Її було зведено у стилі пізнього класицизму відомим архітектором Мезенським ще у 1846 році за кошти тодішнього власника Куцівки генерал–майора Орлова. Храм будували без цементу, кованими цвяхами й тесаною вагонкою. В цьому храмі хрестили видатного українського письменника, уродженця с.Куцівка, Тодося Осьмачку, котрий підняв у поезії трагічний образ українського селянства. На шляху Золотоноша-Сміла-Умань встановлено знак маршрутного орієнтування до села Куцівка з позначкою «Село, де народився письменник Тодось Осьмачка».  Туристи мають можливість прослухати лекцію про життєвий та творчий шлях письменника в музейній кімнаті місцевої школи, відвідати пам’ятний знак, що встановлений на місці, де стояла хата Тодося Осьмачки.

13-30 – с.Макіївка. Джерело «Біла криниця».

Туристам пропонується цікавий відпочинок в урочищі Кизиковому, яке містить   чимало таємниць і легенд. На початку XVIІст. втікачі від польського гніту зупинилися на перепочинок у лісі, де знайшли джерело з прозорою крижаною водою. Напившись, люди відчули, як поступово повертається до них сила і відступає втома. Втікачі оселилися на цій місцині а слава про цілющі властивості води поширилася по всій окрузі. Подорожні, мандрівники, втамувавши спрагу, кидали на дно срібну, а то й золоту монету. Вночі, коли місячні промені сягали дна, над зрубом чарівно сяяло біле світло. Ця чарівність надавала криниці ще більшої привабливості, –  назвали її люди Білою.

14-00 – Від’їзд.