joomla template

Меню користувача

Децентралізація

Розповідає Олексій Матюшенко, голова Гадяцької райдержадміністрації (Полтавська область). 

За останні кілька років в Україні реалізовується більше сотні реформ. Однією із найуспішніших визнано реформу децентралізацї. Передача повноважень і фінансових ресурсів від центральних органів влади до місцевого самоврядування дозволила робити якісним і комфортним життя людей у громадах.

До 2014 року уряди виступали за централізацію влади. Ми знаємо, як було важко розвивати міста, будувати дороги, проводити надважливі реформи. Ще п'ять років назад система державної влади була занадто централізована. Повноваження і кошти забирали від людей і концентрували у Києві. За п'ять років в країні вдалося реалізувати перший етап реформи децентралізації. За цей час сформовано близько тисячі спроможних громад, місцеві бюджети відчутно зросли, а у власність громад передано землі сільськогосподарського призначення, що стали давати прибуток місцевим громадам. Зараз наша основна задача — забезпечити незворотній процес реформування та закріпити ті результати, які ми маємо.

Реформа децентралізації успішно діє й на Гадяччині. Нині в районі вже створено 4 об’єднані територіальні громади.

Новостворена Краснолуцька ОТГ об’єднала 5 сільських рад, загалом — 18 населених пунктів. Поштовхом для об’єднання став успішних досвід інших громад. Зміни тут почалися зі створення місцевої пожежної частини. До слова, в громаді налагоджена тісна співпраця з місцевими фермерськими господарствами. А діючі нафтогазові свердловини дозволять одержувати рентні платежі, які суттєво зростуть після об’єднання. Отже, є всі передумови для того, щоб нова громада успішно жила і розвивалася.

Відносно ж раніше створених громад, то їх досягнення, на сьогодні більш ніж вагомі. Для розуміння, після об’єднання бюджети ОТГ зросли більш, ніж в 4 рази! Основні статті доходу — це земельний податок і оренда землі, інші види оподаткування та рента. Згідно закону, 60% податків з доходів фізичних осіб надходить саме в бюджети ОТГ. Громади мають власні відділи освіти та комунальні підприємства. Маючи достатні фінансові ресурси, вони реалізують важливі соціальні програми, наприклад такі, як місцеві стимули для медпрацівників, оздоровлення та відпочинок дітей, шкільне молоко, адресна допомога при народженні дитини, нові стимули для молоді, “Питна вода” та фінансової підтримки житлово-комунального підприємства. Також самостійно вирішують питання пільгового перевезення громадян.

На мою думку, на сьогодні серед головних завдань для ОТГ — привабити інвесторів. Проекти грандіозні: відкриття сонячної електростанції, мобільного офісу для завантаження зерна у залізничні вагони, консервного заводу, ферм, елеватора, швейного цеху, пелетного заводу, а також вирощування малини та «енергетичної» верби. Залучення інвестицій і реалізація цих проектів дозволить збільшити суму податків до місцевого бюджету і створити нові робочі місця для жителів громади.

Децентралізація дала нові, вкрай важливі інструменти та ресурси для розвитку Гадяччини. Переконаний, що майбутнє — за об’єднанням. Це відкриває просто такі унікальні можливості для розвитку територій і створення комфортних умов для життя людей!


Понеділок, 11 листопада 2019, 08:49

Переваги створення ОТГ

Децентралізація – це передача значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування – це коли мешканці в містах, селах, селищах самі вирішувати більшість важливих питань, самі відповідають за шкільну і дошкільну освіту, охорону здоров’я первинного рівня, заклади культури, благоустрій.

Таким чином, головна задача децентралізації та об'єднання громад – віддати право самостійно вирішувати найважливіші місцеві питання мешканцям міст, сіл та селищ. Реформа покликана створити систему, за якої органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зможуть ефективно здійснювати покладені на них функції, а громаднам самим вирішувати через вибори, як буде розвиватися їх край.

Переваги ОТГ

  • ефективне управління, адже більше населення регіону передбачає конкуренцію серед кандидатів на посади та відповідно можливість обрати більш кваліфікованих очільників;
  • у разі об’єднання змінюється штатна структура і можливе більш раціональне використання кадрового ресурсу та прийняття більш зважених рішень для всього регіону;
  • завдяки новій бюджетній політиці об’єднані громади отримують додаткові фінансові ресурси для розвитку інфраструктури – на баланс ОТГ переходять об’єкти соціальної інфраструктури, на розбудову якої громада отримує прямі цільові субвенції;
  • краща організованість та прозорість управління зроблять громади привабливими для інвесторів, що забезпечить економічний розвиток та нові робочі місця тощо.


Досягнення п’ятьох територіальних громад Черкащини висвітлили у новому випуску «Книги успіхів». Своїми досягненнями ділилися Білозірська, Леськівська ОТГ Черкаського району, Жашківська ОТГ, Степанецька,Таганчанська ОТГ Канівського району, Канівська ОТГ та місто Умань.

Детальніше про це читайте у Додатку.

Цьогоріч Карашинська ОТГ, що на Корсунщині, зустрічатиме сотні гостей: громада планує провести одразу три власних фестивалі, і традиційно тут очікують чергову делегацію гостей із Китаю. Про секрети популярності Карашинської громади черкаські журналісти дізналися під час прес-туру, організованого Черкаським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми „U-LEAD з Європою“ та Мінрегіону.

Карашинська ОТГ унікальна своїми людьми, які цілеспрямовано і натхненно її розвивають. Це перше, що кидається у вічі: тут не лише винаходять унікальні ініціативи і проекти громади, але й з ентузіазмом негайно починають втілювати їх у життя.

Торік тут уперше провели місцевий вілледж-фестиваль „Гарбуз-фест“, створивши унікальну місцеву традицію. Цьогоріч „замахнулися“ на три фестивалі – крім „Гарбуз-фесту“ (присвяченому щедрим дарам осені – і проходить він також восени), тут відбудеться літній „Квітка-фест“ (за назвою квітучого села, що увійшло до складу громади) та „Китай-фест“ (це міжнародне свято планують провести восени).

Щодо Китаю, то його з громадою пов’язує міцна дружба: торік Карашинську ОТГ відвідав Надзвичайний та Повноважний Посол КРН в Україні Ду Вей. Він прибув вшанувати пам'ять льотчика, народного героя Китаю, уродженця села Черепин Григорія Кулішенка, що брав участь у антияпонській визвольній війні і якого, за мужність і  ратні подвиги, у Китаї називають літаючим тигром. Місцева громадська організація „Оберіг громади“ отримала від уряду КНР 5 тисяч доларів на розвиток музею Григорія Кулішенка, створеного у школі, що носить ім’я героя. Планується надходження ще 15 тисяч доларів – на створення пам’ятника Григорію Кулішенку на його Батьківщині.

„Оберіг громади“, який очолює ініціативна Наталя Кузка, є одним із головних осередків активності у Карашинській ОТГ – реалізувавши для своєї громади уже біля десятка проектів, найближчим часом планує стимулювати розвиток економіки та зайнятості населення. Тут планують навчальні візити до інших громад, аби перейняти досвід і потім розвивати у рідній громаді фермерство, садівництво, кооператорство. Також тут працюють над розробкою туристичного маршруту, аби Карашинська громада скоро стала відомою на всю Україну.

У громаді уже сьогодні діють кілька успішних кооперативних та фермерських господарств, серед яких - сімейна ферма „Кізонька“ у селі Глушки. Родина Усиків, що  утримує сьогодні біля 100 кіз, виграла не один грант на розвиток свого бізнесу. А сьогодні тут працюють над тим, аби налагодити виробництво смачних сирів та морозива уже у промислових масштабах.

Карашинська громада – це також реалізація унікального проекту „Включай активність – створюй успішну громаду“ – у її селах почали діяти органи самоорганізації населення, що прискорюють темпи розвитку громади. Вони допомагають дбати про інтереси громади, контролювати якість робіт на її території, організовувати людей для спільних робіт на розвиток громади.

– Децентралізація дала нам можливості розвивати свою громаду – і люди активно беруть у цьому участь, - констатує голова Карашинської громади Анатолій Пархоменко. – Тим більше, що люди уже сьогодні можуть оцінити усі переваги реформи. Раніше у місцевій школі температура узимку трималася на рівні 8-14 градусів тепла, сьогодні – вище 20. У нашій громаді ми узяли амбітний курс на впровадження енергоощадності і термомодернізацію шкіл, дитсадків та ФАПів – і вже частково її впровадили. І сьогодні люди кажуть, що це перший рік, який вони можуть згадати, коли у школі, де навчаються наші діти, було по справжньому тепло. Молодшим школярам, до речі, ми тепер забезпечуємо безкоштовне харчування. Активно розвиваємо таланти наших дітей – і вони перемагають на районних та обласних олімпіадах. Виховуємо їх справжніми патріотами – і наш Квітчанський рій маленьких джур „Орли“ зараз є одним із кращих у районі.

Люди бачать, що децентралізація – це нові дитячі та спортивний майданчики, Wi-Fi у громадських місцях, утеплений ФАП, нові твердопаливні котли, модернізація шкіл та дитсадків, вуличне освітлення, щебеневі та асфальтовані дороги – і це всього за один рік. Тому сьогодні будь-який мешканець Карашинської ОТГ може розповісти вам про те, що децентралізація це добре: вони самі називають разючою різницю між тим, як було досі, і як стало після того, як ми об’єдналися у громаду. І сьогодні бажання приєднатися до нашої громади виявила громада села Валява Городищенського району – наразі саме триває процес її приєднання.

Довідково: Карашинська сільська ОТГ – це 10 сіл, де (на території у 151,2 км2) мешкає понад 4000 жителів. Це 3 школи, 3 дитсадочки, 5 сільських будинків культури, 3 музеї, 5 сільських клубів, 7 сільських бібліотек-філіалів, 8 ФАПів та 1 амбулаторія. Бюджетоутворюючими підприємствами громади є сільгосппідприємства „Урожай“, „Агрорось“, „Аграрник“ та „Корсунь“. На сьогодні бюджет громади складає понад 14 мільйонів гривень власних надходжень.

З посиланням на сайт „Децентралізація“: https://decentralization.gov.ua/news/10543.

<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Наступна > Кінець >>
Сторінка 1 з 9