joomla template

Меню користувача

Сортувати по даті: лютого 2020
Середа, 26 лютого 2020, 15:54

6 Березня - День району

  6 березня в Смілянському міському будинку культури відбудуться урочистості з нагоди Дня утворення Смілянського району «Адреса долі – Смілянщина моя». О 10.00 розпочнуть свою роботу виставки, об 11.00 початок урочистостей. Вхід вільний.

Оргкомітет

Опубліковано в категорії Новини

У всіх людей, хто приїжджатиме з країн, де зареєстровані випадки захворювання COVID-19, перевірятимуть рівень температури тіла.

Температурний скрінінг також буде проводитися для всіх пасажирів у основних аеропортах України та для подорожуючих через пункт пропуску “Тиса” на Закарпатті. Згодом такий самий режим працюватиме і на решті прикордонних пунктів.

Бюро ВООЗ в Україні передало 30 наборів реагентів для тестування на COVID-19 до вірусологічної референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України. Набори містять приблизно 3000 реакцій, чого вистачить для дослідження на захворювання понад 950 людей методом полімеразної ланцюгової реакції.

МОЗ рекомендує дотримуватись звичайних заходів обережності: https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov

Опубліковано в категорії Новини
Середа, 26 лютого 2020, 12:52

Надали пропозиції до Переліку

25 лютого в райдержадміністрації відбулася нарада з сільськими головами, яку провела голова Смілянської райдержадміністрації Валерія Бандурко, щодо розгляду пропозицій до Переліку автомобільних доріг загального користування місцевого значення, що підлягатимуть капітальному та поточному середньому ремонтам у 2021 році.

Як повідомила завідувач сектору економічного розвитку та інфраструктури Любов Кузьменко Черкаська обласна державна адміністрація проводить роботу щодо формування Переліку автомобільних доріг загального користування місцевого значення, що підлягатимуть капітальному та поточному середньому ремонтам у 2021 році. У дорученні Прем’єр-міністра Олексія Гончарука щодо планування ремонтно-будівельних робіт на ділянках автомобільних доріг протяжністю від 5 км, йдеться про те, що необхідно відмовитись від практики ремонту невеликих окремих ділянок, надати пріоритети маршрутному принципу та врахувати соціально значимі об’єкти.

Від об’єднаних територіальних громад та виконавчих комітетів сільських рад надійшли пропозиції щодо включення автомобільних доріг загального користування місцевого значення до Переліку. Надалі пропозиції будуть надіслані у Департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА.

Опубліковано в категорії Новини

У центрі зайнятості відбувся семінар для учасників АТО/ООС. Представники навчальних закладів Смілянщини розповідали про освітні послуги та про перелік необхідних документів для вступу. Всього в заході взяло участь двадцять осіб.

Інна Дмитренко –  заступниця начальниці відділу активної підтримки безробітних, розповіла про можливості професійного навчання: «Ми пропонуємо учасникам АТО/ООС отримати ваучери – це документ, який дає особі право на перепідготовку, спеціалізацію, підвищення кваліфікації у навчальних закладах чи роботодавця. Він видається одноразово, а його вартість встановлюється в межах вартості навчання. Але не може перевищувати десятиразовий розмір прожиткового мінімуму: з 1 січня 2020 року – це 20270 грн.»

Під час колективного обговорення, дійшли до висновку, що найцікавіше для дорослих чоловіків використати ваучери на дуальну форму навчання. Так нова професія засвоюється без відриву від виробництва та без лекцій за партами.

Інформація Смілянського міськрайонного центру зайнятості

Опубліковано в категорії Новини

  25 лютого відбулося засідання п’ятдесят шостої сесії районної ради сьомого скликання, яке провів заступник голови Смілянської районної ради Василь Латенко. У засіданні взяли участь голова Смілянської райдержадміністрації Валерія Бандурко, керівники структурних підрозділів адміністрації, голови сільських рад.  Депутати обговорили ряд питань порядку денного. Зокрема, про звіт про виконання районного бюджету за 2019 рік, про внесення змін до рішення районної ради «Про районний бюджет Смілянського району на 2020 рік», про зміни до рішення районної ради «Про програму підтримки органів виконавчої влади Смілянського району на ‪2016-2020 роки», про продовження на 2020-2021 роки рішення районної ради «Про районну комплексну програму протидії захворюванню на туберкульоз», про зміни до рішень районної ради про затвердження районних програм та інші.

Опубліковано в категорії Новини

20 лютого працівник Центру дитячої та юнацької творчості Смілянської районної ради, керівник гуртка – літературна студія «Калиновий сонет» Тетяна  Шугар провела урок пам’яті «Реквієм Майдану» у Голов’ятинській школі.

Урок був побудований у формі діалогу. Тетяна Вікторівна Шугар, як відома поетеса Смілянщини, прочитала учням свої вірші про Майдан, про Героїв Майдану, про Україну. Вона розповіла дітям про ті страшні події, які передували Революції Гідності, описала гнів народу та наше одвічне бажання Справедливості.  Спілкувалась з учнями на цю тему, цікавилась, як вони б вчини, опинившись у круговерті таких подій.  Діти пообіцяли, що стануть справжніми патріотами України. Цей щирий душевний урок залишиться у їхній пам’яті надовго.

За інформацією ЦДЮТ


Опубліковано в категорії Новини

 Кожна дитина потребує піклування і доброзичливого ставлення до себе, відчуття своєї необхідності. На засіданні  комісії з питань захисту прав дитини були розглянуті питання щодо права дітей, які обділені батьківською любов’ю та піклуванням, жити в родині, отримувати  любов та піклування зі сторони дорослих. В ході обговорення питань порядку денного комісії детально вивчалися всі аспекти забезпечення  соціально-правового захисту дітей.

 Голова райдержадміністрації Валерія Бандурко зазначила, що за будь-яких обставин інтереси та права дітей мають стояти на першому місці.  Райдержадміністрація сьогодні докладає максимум зусиль  для послідовного підвищення якості профілактичних заходів, направлених на їх захист.

 З метою координації дій по захисту прав дітей, детального вивчення проблем, надання конкретної допомоги дітям за місцем проживання  заплановано найближчим часом провести виїздне засідання комісії з питань захисту прав дитини на територію села Залевки, попередньо відвідавши сім’ї, діти в яких перебувають в складних життєвих обставинах, знаходяться під опікою та піклуванням.

 За інформацією  служби у справах дітей  райдержадміністраціїОпубліковано в категорії Новини

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону України «Про державну службу», наказу Національного агентства України з питань державної служби від 20 грудня 2016 року № 277 «Про затвердження Типового порядку проведення публічного звіту керівника органу виконавчої влади», з метою належного інформування громадськості про підсумки діяльності Смілянської районної державної адміністрації, до вашої уваги надається звіт про проведену роботу у 2019 році.

Районна державна адміністрація, реалізовуючи свої повноваження відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації», спільно з територіальними підрозділами міністерств, іншими підрозділами центральних органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями, з органами місцевого самоврядування протягом 2019 року спрямовували свою діяльність на виконання положень Конституції та законів України, забезпечення реалізації заходів, визначених актами та дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади та повноважень, делегованих районною радою. Зусилля були направлені на впровадження реформ на місцевому рівні, соціально-економічний розвиток району, ефективне використання наявних природних, трудових та фінансових ресурсів, вирішення актуальних проблем життєдіяльності району, соціального захисту населення.

Кожен напрямок розвитку нашого району – це спільна робота районної державної адміністрації, місцевих рад, депутатів усіх рівнів, підприємств та підприємців району, комунальних закладів, територіальних  органів, усіх мешканців нашого району.

Управлінська діяльність районної державної адміністрації має налагоджену системну роботу, яка  здійснювалася за річним, квартальними та місячними планами роботи.

Протягом 2019 року структурними підрозділами районної державної адміністрації проведено 2 перевірки виконання делегованих повноважень сільських рад з питань додержання вимог законодавства про звернення громадян, у сфері освіти, культури, соціального захисту населення, тощо.

У звітному періоді проводилась робота щодо неухильного дотримання та правильного застосування законів та інших нормативних документів. Організовувалась претензійна та позовна робота, забезпечувалось представництво районної державної адміністрації в судах під час розгляду правових питань і спорів. У 2019 році забезпечено представництво райдержадміністрації  у 10 судових справах.


Упродовж  року  проведено 4 засідання колегії райдержадміністрації, розглянуто 16 питань, дано 276 доручень. Основна увага на засіданнях колегії райдержадміністрації приділялась розгляду питань: соціально-економічного розвитку; щодо реалізації громадянами конституційного права на звернення; стану виконавської дисципліни в райдержадміністрації; підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, виконання районного бюджету; боротьби зі злочинністю та правопорушеннями; здійснення виконавчими комітетами сільських рад делегованих повноважень органів виконавчої влади.

Своєчасно, згідно з планом роботи районної державної адміністрації проводилися апаратні  та розширені координаційні наради за участі керівників структурних підрозділів райдержадміністрації, територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, сільських голів.

Протягом 2019 року на розгляд до районної державної адміністрації  надійшло 4524 документи, депутатських запитів та звернень від депутатів всіх рівнів надійшло 27.

Протягом звітного періоду структурними підрозділами апарату та  райдержадміністрації підготовлено 590 вихідних (ініціативних) листів райдержадміністрації.

Найчастіше у листах порушувалися питання: фінансово-бюджетної дисципліни, функціонування системи державного управління,  дотримання законності, співпраці з правоохоронними органами, сім'ї, молоді та неповнолітніх, роботи автомобільного транспорту, перевезення пасажирів, надзвичайних ситуацій, цивільної оборони, нагородження, питань енергопостачання, енергоефективності,  житлово-комунального господарства.

Видано  220  розпоряджень райдержадміністрації з основної діяльності.

Найбільшу частку займають розпорядження з питань: захисту прав неповнолітніх,  фінансової політики; містобудування; нагородження, зміни до раніше виданих розпоряджень.

Всього у 2019 році на контролі перебувало 4755 завдання, у т. ч. визначених документами органів влади вищого рівня - 2393, документами облдержадміністрації – 1092, власними документами – 1270.

На всі документи, що виконувались в процесі реалізації та вирішення питань, надсилались інформації до структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних підрозділів міністерств та інших центральних органів влади в області, народних депутатів та депутатів місцевих рад. Всього протягом звітного періоду згідно з термінами виконання надано 1755 інформацій. На виконання власних рішень структурними підрозділами райдержадміністрації  надано 235.

Станом на 01.01.2020 виконано 2668 завдань, що на 21% більше, ніж у 2018 року. Однак керівникам структурних підрозділів райдержадміністрації слід тримати на постійному контролі стан виконавської дисципліни та вживати заходів щодо вирішення проблемних питань, які виникають під час виконання завдань, визначених  у контрольних документах.

За підсумками 2019 року рівень виконавської дисципліни склав 98,7 %, що дещо нижче 2018 року (99,0 %).


Відповідно до Закону України «Про державну службу» робота з персоналом в апараті районної державної адміністрації та її структурних підрозділах спрямована на реалізацію державної політики з питань управління персоналом,  добір персоналу, планування та організацію заходів з питань підвищення рівня професійної компетентності державних службовців, документальне оформлення вступу на державну службу, її проходження та припинення.

Протягом 2019 року в районній державній адміністрації призначено на вакантні посади державної служби 7 осіб, з них: 4 – за результатами конкурсу, 3 – в порядку переведення на рівнозначну посаду з іншого державного органу та в порядку просування по державній службі. Звільнено у звітному періоді 28 працівників, з них: 23 державних службовців і 5 працівників недержавної служби.

Значна увага районної державної адміністрації приділялася питанню підвищення рівня професійної компетентності державних службовців. Протягом 2019 року на базі Черкаського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів підвищили кваліфікацію 22 державних службовців райдержадміністрації. Станом на 01.01.2020 в апараті та структурних підрозділах райдержадміністрації працює 1 магістр державного управління і 6 магістрів державної служби,.

Станом на 31 грудня 2019 року штатна чисельність працівників районної державної адміністрації становила 90 одиниць. У зв’язку із проведенням адміністративної реформи, на підставі доведеної розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 25.11.2019 № 777 граничної чисельності працівників Смілянської райдержадміністрації у жовтні-грудні 2019 року здійснені заходи щодо оптимізації структури районної державної адміністрації. Зокрема: затверджено нову структуру районної державної адміністрації, скорочені посади в апараті та структурних підрозділах райдержадміністрації, прийнято рішення щодо ліквідації юридичної особи публічного права – відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації та щодо припинення юридичної особи публічного права – сектор культури райдержадміністрації в результаті реорганізації шляхом приєднання до відділу освіти райдержадміністрації. Реалізація заходів щодо скорочення чисельності та штату працівників в апараті та структурних підрозділах райдержадміністрації здійснювалась відповідно до вимог чинного законодавства, Загалом, штатну чисельність працівників районної державної адміністрації скорочено на 31 штатну одиницю, що складає 34%.

Станом на 01.01.2020 в апараті та структурних підрозділах райдержадміністрації штатна чисельність становить 59 одиниць, з них: апарат – 14, структурні підрозділи – 45; посад державної служби – 57, інші посади (недержавної служби) – 2. Фактично працюючих 58 працівників, з них: чоловіки – 5 (9%), жінки – 53 (91%), до 35 років – 12 працівників (21%). Освітній рівень державних службовців відповідає вимогам чинного законодавства. Всі вони мають базову або повну вищу освіту.

Станом на 01.01.2020 у структурі районної державної адміністрації функціонує 9 самостійних структурних підрозділів, з них: 2 управління, 3 відділи та 4 сектори, зі статусом юридичної особи публічного права 4 підрозділи  та 5 - без статусу юридичної особи публічного права.


На особливому контролі в районній державній адміністрації робота із зверненнями громадян. За 2019 рік до Смілянської райдержадміністрації надійшло 336 звернень, що на 55 звернень менше ніж у минулому році.

У письмових зверненнях громадян порушено 340 питань, з них вирішено позитивно – 52, надано роз’яснення – 250,  знаходиться на розгляді – 12 звернень.

Найбільш проблемними питаннями, з якими зверталися громадяни району, були питання соціального захисту населення (призначення субсидій, соціальних допомог, виплата коштів по субсидіям), питання комунального господарства (ремонт доріг) та питання транспорту (порушення графіків руху автобусів, забезпечення пільгових  перевезень). Всі звернення розглянуто у встановлені законодавством терміни та заявникам надані ґрунтовні відповіді.

З метою оперативного реагування на гострі проблеми членів територіальних громад,  невідкладного вжиття заходів щодо припинення неправомірних дій, поновлення прав і свобод  громадян, порушених унаслідок недодержання вимог законодавства, у райдержадміністрації працює постійно діюча комісія з питань розгляду звернень громадян. Забезпечується щомісячне проведення Дня контролю, в рамках якого здійснюються перевірки стану виконання доручень, наданих місцевим органам виконавчої  влади Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Офісом Президента України. За звітний період проведено 12 днів контролю.

Слід відмітити, що у порівнянні з попереднім роком у 2019 році по усіх категоріях питань спостерігається тенденція до зменшення кількості звернень.

Бюджет

За 2019 рік до  загального фонду місцевих бюджетів Смілянського району надійшло коштів у сумі 235 778,7 тис.грн., або 94,7 відс. до плану, затвердженого розписом на рік з урахуванням внесених змін, із яких:

податкові та неподаткові  надходження, цільові фонди  -  58 292,9 тис.грн., що становить 106,5 відс. уточнених річних призначень;

міжбюджетних трансфертів у сумі 177 485,7 тис.грн., що становлять 91,3 відс. уточнених річних призначень.

Із 17 запланованих джерел доходів планові завдання звітного періоду  виконані по 14  платежах, крім акцизного податку з вироблених підакцизних товарів ( пальне ) та пальне (з ввезених на територію України) та по державному миту.

Районною державною адміністрацією, фінансовим управління районної державної адміністрації, сільськими радами району, Смілянським управлінням Головного Управління ДПС у Черкаській області  протягом звітного року здійснювалися заходи, направлені на забезпечення виконання доходної частини бюджету Смілянського району, скорочення заборгованості по платежах.

Досягнуто збільшення надходжень власних  доходів загального  фонду в порівнянні з відповідним періодом минулого року  на 18 145,9 тис.грн. (в співставних умовах), або на 45,2 відс.

Протягом 2019 року  проведено 9 засідань міжвідомчої комісії з питань протидії корупції, детінізації виплати заробітної плати в районі та 1 засідання районної робочої групи з питань дотримання законодавства про працю та легалізацію тіньової зайнятості населення, заслухано керівників 51 підприємства району, які виплачували заробітну плату нижче мінімально встановленого рівня, допустили скорочення найманих працівників. На засіданнях комісії наголошено на необхідність додержання законодавства в оплаті праці. За результатами роботи комісії працевлаштовано 46 найманих працівника, 95 найманим працівникам підвищено рівень оплати праці, додаткові надходження податку на доходи фізичних осіб склали  234,7 тис.грн.

З 12 місцевих бюджетів всі  забезпечили виконання завдань  звітного періоду.

Згідно з укладеними на 2019 рік орендарями земельних часток (паїв) договорами   станом   на 01.01.2020 року сплачено 12 349,9 тис.грн. податку на доходи фізичних осіб. Середня ставка орендної плати  склалає 13,3 відсотків.

В 2019 році проводилася робота по передачі в оренду земель. Станом на 01.01.2020 із 1880,7 га ріллі земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної вдасності, в оренду передано 1627,7 га, що складає 86,5 відс. до наявної.   Із 778,8 га під незатребуваними більше року земельними частками (паями), в оренду передано всі наявні землі 100,0 відс..

По землях водного фонду, придатних для передачі  в оренду – 377,2 га, передано в оренду  220,8 га, що складає 58,5 відс..

Середній розмір орендної плати за ріллю земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної вдасності складає – 6,2 відс. до грошової оцінки землі , під незатребуваними частками (паями) – 6,7 від.

Сума заборгованості платників податків перед місцевими бюджетами станом на 01.01.2020 року склала 2688,4 тис.грн., або на 1951,5 тис.грн. більше,   ніж на початок 2020 року (без ОТГ), в т.ч. по діючих платниках – 2524,0 тис.грн., з них по податку  на доходи фізичних осіб – 2168,3 тис.грн., по платі за землю – 73,6 тис.грн. та єдиному податку – 218,8 тис.грн.

Сума заборгованості платників податків перед місцевими бюджетами станом на 01.01.2020 року склала 2688,4 тис.грн., або на 1951,5 тис.грн. більше,   ніж на початок 2019 року (без ОТГ), в т.ч. по діючих платниках – 2524,0 тис.грн., з них по податку  на доходи фізичних осіб – 2168,3 тис.грн.( ФГ «Ружин» - 297,5 тис.грн. та Ясиновська Н.Л. – 1869,4 тис.грн.), по платі за землю – 73,6 тис.грн. та єдиному податку – 218,6 тис.грн.

До спеціального фонду місцевих бюджетів Смілянського району надійшло 5023,1 тис.грн. доходів, що становить 138,6 відс. до уточнених завдань. Доходи спеціального фонду складають податкові та неподаткові надходження в сумі 2934,1 тис.грн., або на 195,5 відс. до річних планових завдань та міжбюджетні   трансферти  склали – 2 089,0 тис.грн.

Видаткова частина місцевих бюджетів району за 2019 рік  по загальному фонду виконана в обсязі  227 620,7 тис.грн.  (91,8 відс. до показників розписів місцевих бюджетів з урахуванням внесених протягом року змін).

Основну частку в структурі видатків по бюджетних функціях займають соціально-орієнтовані видатки. Питома вага видатків соціально-культурної сфери  по загальному фонду бюджету  у загальному обсязі видатків  становить     88,8 відс.     або   202 066,3  тис.грн.,   з них по галузях: освіти – 69783,1 тис.грн.,  охорони здоров’я – 40940,2 тис.грн., соціального захисту – 85317,5 тис.грн., культури і мистецтва –   5487,4 тис.грн.,  фізичної культури і спорту –  538,0 тис.грн.

На фінансування першочергових і захищених статей  із загального фонду бюджетів з урахуванням субвенцій з державного бюджету за звітний період  спрямовано 214657,2 тис.грн., що в цілому по району  становить 94,3 відс. від загального обсягу видатків

Першочергові та захищені статті профінансовано на 91,8 відс. до уточнених  річних призначень.

Виконання видаткової частини бюджету району по спеціальному  фонду  виконана в обсязі  12 048,7 тис.грн.  що становить  96,7 відс. уточнених річних планових асигнувань.

Питома вага видатків соціально-культурної сфери  у загальному обсязі видатків спеціального фонду бюджету  становить  52,3 відс., або  6 296,5 тис.грн.,  з них по галузях:   освіти - 3 558,6 тис.грн.; охорони  здоров’я  –  1 893,2 тис.грн.;     соціального захисту населення-  654,7 тис.грн.;  культури і мистецтва –491,7 тис.грн.

На фінансування першочергових і захищених статей загального фонду бюджету в цілому  спрямовано  214 657,2 тис.грн,  що становить 94,3 відс.  від загального обсягу видатків, зокрема:

на виплату заробітної плати з нарахуваннями – 113 067,8 тис.грн.,;

на придбання медикаментів – 1 718,7 тис.грн;

на придбання продуктів харчування  – 2 361,5  тис.грн.;

на оплату енергоносіїв та комунальних послуг по бюджетних установах – 10 998,3 тис.грн.  ;

на  виплату поточних трансфертів населенню – 80 211,7 тис.грн.;

на  поточні  трансферти органам державного управління інших рівнів спрямовано  6 299,2 тис.грн.

Першочергові та захищені статті  профінансовано на  91,8 відс. до уточнених призначень.

По загальному  фонду зведеного бюджету району  станом на 01.01.2020  дебіторська заборгованість відсутня, кредиторська заборгованість становить  14,9 тис.грн., яка рахується:

по галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення», зокрема,  по  компенсації  за  пільговий  проїзд  за рахунок субвенції з державного бюджету у 2015 році  –  14,9 тис.грн.

По спеціальному фонду станом на 01.01.2020 року  дебіторська  та кредиторська заборгованість по району  відсутня.


Розвиток економіки району


Промисловість

Обсяг реалізованої продукції за основними видами діяльності в районі формують такі підприємства, а саме: ПАТ «Мало-Бузуківський гранітний кар’єр» (продукція - щебінь фракційний, камінь, гранітний відсів), ТОВ «Кондитерська фабрика «Меркурій» (льодяникова карамель ТМ «РОКС), ТОВ «Агро-Рось» (розведення птиці), ТОВ «Завод Смілянська Хлодня» (шокова заморозка морепродуктів, овочів та ягід), ТОВ Парфумерно-косметична компанія «ДНД» (парфумерна продукція) та приватне підприємство «Укрполітекс» (пиломатеріали).

За січень - листопад 2019 року промисловими підприємствами району реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на  1080453,1  тис. грн., що на 140624,6 тис. грн. або на 15% більше, ніж за аналогічний період 2018 року.

Обсяг реалізованої промислової продукції на одну особу населення за січень - листопад 2019 року становить 33901,9  29627,03 грн., що на 4274,9 грн. або на  14 % більше, ніж за аналогічний період 2018 року.

За січень - листопад 2019 року обсяг реалізованої по Смілянському району промислової продукції (товарів, послуг) без ПДВ та акцизу до всієї реалізованої продукції по Черкаській області становить 1,6%.

Заборгованість із виплати заробітної плати працівникам економічно активних підприємств на 1 січня 2020 року відсутня.

Середньомісячна заробітна плата одного працівника за січень–жовтень 2019 року складає  8263 грн, та становить 121,6% до відповідного періоду 2018 року.


Підприємництво

Станом на 01.01.2020 в районі зареєстровано 878 суб’єктів малого підприємництва, по відношенню до 2018 року їх кількість збільшилась на 26 осіб або на 3%.

Приватних підприємців – фізичних осіб, зареєстрованих в районі – 738 осіб, що на 13 особи або на 2% більше, ніж у попередньому році.

Станом на 01.01.2020 на обліку перебувають 140 підприємств району, з яких сплачують податки – 123.

Фінансово-кредитна підтримка малого підприємництва здійснюється в основному за рахунок власного капіталу суб’єктів підприємництва та залучених коштів банків. Послуги кредитування підприємці району отримують в м. Сміла.

За даними Смілянського міськрайонного центру зайнятості на початок 2020 року на обліку в центрі зайнятості перебувало 292 мешканців району, протягом січня – січня 2020 року в центр зайнятості звернулись  61 громадянин, всього з початку року послугами служби зайнятості скористалися 353 мешканців Смілянського району.

З початку року працевлаштовані 14 безробітних,  жоден із  безробітних  не отримав одноразову виплату для організації підприємницької діяльності.

Брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру 10 безробітних, проходили професійне навчання 5  безробітних, 340 осіб отримали профорієнтаційні послуги.

За звітний період на обліку в центрі зайнятості перебували 62 осіб, що мають додаткові гарантії щодо сприяння у працевлаштуванні, в т.ч. 8 осіб з інвалідністю.  З них працевлаштовані за допомогою центру зайнятості 8 осіб (0  інваліди).


Житлово-комунальне господарство

В районі знаходиться одне житлово-комунальне підприємство «Холоднянське», що являється комунальною власністю Тернівської сільської ради та надає послуги з водопостачання, водовідведення та  утримання будинків та прибудинкових територій в с-щі Холоднянське населенню та підприємствам (Черкаське ЧДСГДСННЦІЗНААН, Черкаська філія «Держгрунтохорона», Черкаський обласний центр з гідрометеорології, Черкаська державна сільськогосподарська станція, ХолоднянськаАЗПСМ, Малосмілянська сільська рада, ПП Сіохін, ТОВ «Вектор»,
СПД Михайлевський).

Житловий фонд, який обслуговується ЖКП «Холоднянське», становить 22 житлових будинки, в яких  290 квартир загальною площею 13,2 тис. м².

Водопостачання та водовідведення будинків сел. Холоднянського  здійснюється на підставі угоди від 01.01.2016 № 238 на послуги з комунальним підприємством «ВодГео» (м.Сміла).

Довжина водопровідних мереж всього 7,565 км. Користується послугами 300 споживачів, із них 295 обладнані приладами обліку води.

Довжина каналізаційних мереж – 4,750 км. Послугами каналізаційних мереж користується 135 споживачів.

За 2019 рік одержано  23,3 тис.м3 води  та  12,8 тис.м3 стоків.

Водопостачання та водовідведення

В районі діє програма «Питна вода Смілянщини на 2007-2020 роки», яка затверджена рішенням сесії районної ради від 12.04.2007 № 10-5/V.

У 2019 році кошти з місцевих бюджетів на виконання Закону України «Про Загальнодержавну цільову програму «Питна вода України» на  2011-2020 роки» не виділялись.

Основна частина населення району забезпечується питною водою більш як з 10984 криниць, що знаходяться від поверхневого горизонту на глибині
10-20 м.

Станом на 01.01.2020 централізованим питним водопостачанням у районі забезпечені с-ще Холоднянське та частково с. Костянтинівка, с. Плоске,
с. Будки. Загальна протяжність водопроводів складає 11,28 км, каналізаційна мережа – 4,75 км.

Потужних очисних споруд в районі немає, існують локальні очисні споруди. Стічні води з с-ща Холоднянське, птахозабійного цеху с.Балаклея відводяться в каналізаційну систему м. Сміла.

Зовнішнє освітлення населених пунктів району

Протягом 2019 року на території району проводились роботи по ремонту та реконструкції вуличного освітлення.

Станом на 01.01.2020 загальна протяжність вуличного освітлення по району складає 268,233 км (2291  світлоточка).

Протяжність вуличного освітлення збільшилась на 13,164  км, встановлено  161 світлоточка (з яких світлодіодних – 161  шт.).

Роботи по ремонту та реконструкції вуличного освітлення проведені у               4 населених пунктах (с. Носачів, с.Самгородок, с.Голов’ятине,  с.Ташлик).

Обсяг виконаних робіт з капітальних ремонтів та реконструкції вуличного освітлення в населених пунктах району становить 688,738 тис.грн., що на 522,922 тис. грн.  менше у порівнянні з 2018 роком.

Із 37 населених пунктів району вуличне освітлення мають 27 (с. Балаклея,         с. Теклине, с. Березняки, с. Велика Яблунівка, с. Голов’ятине, с. Малий Бузуків,  с. Гуляйгородок, с. Залевки, с. Ковалиха, с. Костянтинівка, с. Будки, с. Куцівка,       с. Макіївка, сел. Холоднянське, с. Мале Старосілля, с. Мельниківка, с. Носачів,       с. Пастирське, с. Плескачівка, с. Попівка, с. Ротмістрівка, с. Самгродок,                   с. Санжариха, с. Сердюківка, с. Сунки, с. Ташлик, с. Тернівка).


Благоустрій

В рамках проведення Всеукраїнської акції з благоустрою «За чисте довкілля» райдержадміністрацією видано розпорядження від 29.03.2019  № 55  «Про проведення в районі щорічної Всеукраїнської акції з благоустрою «За чисте довкілля» та дня благоустрою територій населених пунктів».

У 2019 році жителі всіх населених пунктів району активно долучилися до проведення дня благоустрою. Так були ліквідовані несанкціоновані сміттєзвалища у межах населених пунктів та прилеглих територій –                          23 осередка (0,08 тис.м3), облаштовано та впорядковано, відповідно до санітарних норм, полігони та сміттєзвалища твердих побутових відходів – 23 одиниці, благоустроєні кладовища, братські могили, обеліски, пам’ятники та місця почесних поховань – 63 одиниці, впорядковано дитячі та спортивні майданчики – 19 одиниць (з них 10 – дитячих майданчиків, 9 - спортивних), проведене санітарне прибирання та благоустрій територій закладів охорони здоров’я, освіти, культури, підприємств і організацій, установ та прилеглих і закріплених за ними територій.

Крім того, було посаджено 1166 дерев та 305 кущів.

У заходах з благоустрою взяло участь 2219 осіб, 21 організація та установа.

Для проведення заходів з благоустрою використано 43 200  грн. з місцевих бюджетів. Більшість робіт проводилися на добровільних засадах.

До проведення акцій з благоустрою активно долучилися і підприємці, господарства яких розташовані на території населених пунктів району. Була надана спонсорська допомога у підсипанні доріг, закупівлі саджанців дерев та кущів, вивезенні сміття, закупівлі фарбувального матеріалу тощо.

У районі діють 57 кладовищ загальною площею 106,8  га, які перебувають у комунальній власності сільських рад. Комунальні підприємства з надання ритуальних послуг в районі відсутні.

Стан поводження з твердими побутовими відходами

На території району обліковується 19 (без урахування Ротмістрівської ОТГ) місць видалення твердих побутових відходів. Проведено інвентаризацію місць видалення відходів в районі та включено їх в єдиний Реєстр організованих та стихійних сміттєзвалищ, які розміщені на території області із геопросторовою прив’язкою кожного місця видалення відходів.

Паспортизовано 14 (крім Ротмістрівської ОТГ) місць видалення відходів.

Значна частина твердих побутових відходів вивозиться на сміттєзвалища самовивозом без дотримання норм і правил складування. Тому частина побутових відходів концентрується на стихійних сміттєзвалищах, які формуються, як правило, у придорожніх смугах та природних рельєфних утвореннях.

Постійно проводиться робота щодо своєчасного та оперативного реагування  на звернення громадян, які надходять за допомогою сервісу «Інтерактивної мапи сміттєзвалищ». В разі виявлення на інтерактивній мапі України стихійних сміттєзвалищ в районі, вживаються першочергові заходи щодо їх ліквідації.

На сайті Міністерства екології та природних ресурсів України розміщено звернення від жителя м. Сміла Бондаренка Андрія Володимировича щодо наявності несанкціонованого сміттєзвалища (побутове та будівельне сміття), яке розміщене за координатами 49.225228171169, 32.031139880419.

Зазначене сміттєзвалище знаходиться на території Сунківської сільської ради та з’явилося внаслідок бездіяльності населення.

За результатами розгляду зазначене сміттєзвалище ліквідовано.

30.05.2019 проведено засідання постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, за результатами видано протокол.

Капітальні інвестиції в Смілянському районі

Підприємства району продовжують залучати інвестиційні кошти, які спрямовуються на свій розвиток.

За січень – вересень 2019 року підприємствами району освоєно  230568,0 тис. грн. капітальних інвестицій, що на 59570,0 тис. грн. або на 26,0 % більше, ніж за відповідний період 2018 рік.

Частка Смілянського району в загальному обсязі по Черкаській області по обсягу освоєних капітальних інвестицій складає 3,3 %.

У розрахунку на одну особу населення району обсяг капітальних інвестицій у січні – вересні 2019 року становить  7366,3  грн, що на  2030,0  грн або на 38,0% більше, ніж за 2018 рік.

Для покращення інвестиційної привабливості району:

- висвітлено інвестиційний паспорт району, де вказано перелік мало розвіданих родовищ, покладів корисних копалин, вільних земельних ділянок та приміщень, які привабливі для інвестування. Паспорт інвестиційної привабливості Смілянського району розміщено на офіційному сайті райдержадміністрації у рубриці «Смілянщина інвестиційна»;

- проведено моніторинг об’єктів комунальної і державної власності району, щодо яких можуть бути застосовані механізми державно-приватного партнерства, дана інформація розміщена на офіційному сайті райдержадміністрації;

- здійснювався аналіз інвестиційної діяльності району, інформація розміщувалась на офіційному сайті;

- в GoogleMaps створена «Інвестиційна карта Смілянського району», на якій позначені вільні земельні ділянки, об’єкти та родовища корисних копалин, які можуть бути використані для реалізації інвестиційних проектів. Також розміщено короткий опис про кожну вільну земельну ділянку, об'єкт або родовище, прикріплені фото. Карта розміщена за посиланням: https://www.google.com/maps/d/edit?hl=ru&authuser=0&mid=1d6mOdWGV4bgwqdxvdG_eD5larX0&ll=49.288569681357814%2C31.710229811401405&z=10;


Проводилась робота, спрямована на можливість реалізації інвестиційного проекту на території району, здійснювався моніторинг та аналіз вільних земельних ділянок і об’єктів. Створено базу даних щодо вільних земельних ділянок та об’єктів (інвестиційні паспорти населених пунктів, фото, анкети, карти).

Зовнішньоекономічна діяльність

Аналіз зовнішньоекономічної діяльності підприємств району за 2019 рік показав, що спостерігається тенденція збільшення обсягу експорту і імпорту товарів.

За січень – вересень  2019 року обсяг експорту товарів становить  9611,1 тис. дол. США, що на 3382,6 тис. дол. США та становить 154,3% до аналогічного періоду 2018 року.

За січень – вересень  2019 року обсяг експорту товарів по Смілянському району до загального обсягу по Черкаській області становить 1,7%.

Обсяг експорту товарів на одну особу населення за січень - жовтень 2019 року становить 304,6 дол. США.

За січень – червень 2019 року обсяг імпорту становить 7013,9 тис. дол. США, що на 5092,8 тис. дол. США та становить 365,6% до аналогічного періоду 2018 року.

За січень – вересень  2019 року обсяг імпорт товарів по Смілянському району до загального обсягу по Черкаській області становить 1,3%.

Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами склало 2597,2 тис. дол. США.

Коефіцієнт покриття експортом імпорту становить 1,37.

В зоні діяльності Черкаської митниці ДФС протягом січня - вересня 2019 року підприємствами Смілянського району експортовано товарів загальною вартістю 192,3  млн. грн (+ 32,6 млн. грн порівняно із 2018 роком) та вагою 3,2 тис. тонн; імпортовано вартістю 52,1 млн. грн. (+ 20,9 млн. грн порівняно із 2018 роком) та вагою 1,0 тис. тонн.

Протягом січня – вересня 2019 року експортні операції здійснювали такі суб’єкти: ТОВ «Кондитерська фабрика «Меркурій» (карамель), ПП «Укрполітекс», ТОВ «Агро-Рось», ФОП Грозна Л.Д., ТОВ «Завод Смілянська Хлодня», ТОВ «СХ ТРЕЙД МІКС», ФОП Смовж М.М.,

ТОВ «Черкаський турборемонтний завод», ФОП Педченко І.Д, ФОП Сторчовий С.В.; імпортні операції - відділення міжнародного німецько-українського Благодійного фонду «Тавіфа» (гуманітарна допомога), ПП «Укрполітекс» (пиломатеріали), ТОВ «Агро-Рось», ФОП Коломієць А.В., ФОП «Агрохімпродукт», ТОВ«Кондитерська фабрика «Меркурій», ТОВ «Грінер».

Туризм, як складова підприємництва

На офіційному сайті райдержадміністрації в рубриці «Туризм» висвітлюється інформація щодо:

-  діючих садиб зеленого туризму;

- закладів для розміщення туристів, які розташовані на території району;

- об’єктів ресторанного господарства (ресторани, кафе, бари), які розміщені на території району (25 об’єктів);

- інформація про історично привабливі куточки рідного краю;

- туристичні маршрути Смілянщини (5 маршрутів).

В районі є карта-схема транспортного сполучення між історично привабливими куточками району.

На території району функціонують зелені садиби:

- «Ялинка», розташована в с. Сунки, розрахована на 7 осіб;

- «Лісова легенда», с. Сунки, розрахована на 9 осіб;

- «Холодноярський зорепад», с. Залевки, розрахована на 9 осіб.

Інформація про діючі зелені садиби, фото висвітлені на офіційному сайті райдержадміністрації у рубриці «Туризм».

Дороги загального користування

Стан дорожнього господарства району свідчить про значні труднощі і недоліки у його функціонуванні, зумовлені недостатнім фінансуванням дорожньо-ремонтних робіт порівняно з нормативними потребами.

У зв’язку з цим до райдержадміністрації постійно надходять звернення від жителів району, перевізників, сільських голів щодо незадовільного стану автомобільних доріг. Протягом року вживалися заходи щодо вирішення проблемних питань, збиралася інформація, проводився аналіз, обстеження стану утримання доріг  загального користування місцевого значення.

Забезпечено реалізацію положень Програми розвитку дорожньої інфраструктури і фінансування робіт, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення у Смілянському районі на 2016-2019 роки.

Рішенням районної ради від 26.04.2019 № 47-11/VII «Про внесення змін до рішення районної ради від 21.12.2018 № 45-9/VII «Про районний бюджет на 2019 рік» виділено 140 тис. грн. на виготовлення проектно-кошторисної документації.

Відповідно до договорів, райдержадміністрація провела оплату за виготовлення проектної/кошторисної документації на поточний середній ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення в сумі 154663,0 грн., із них 31 552,00 грн. субвенція Тернівської ОТГ.

Станом на 01.12.2019 року у Смілянському районі проведено:

поточний середній ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення:

О 241301 Сміла – Сунки – Плескачівка  км 8+350 – км 19+243 (окремими ділянками)

О 241303 /Сміла − Сунки − Плескачівка/ − Залевки  − Малий Бузуків                                  км 2+400 – км 3+400 (окремими ділянками)

С 241304 /Ковалиха − Попівка − Червоне/ − Сердюківка − ст. Сердюківка                   км 0+000 – км 3+900 (окремими ділянками)

О 241305 Ковалиха − Попівка − Червоне км 1+400 − км 2+400 (окремими ділянками).

Поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення:

О 241301 Сміла – Сунки – Плескачівка км 19+943 – км 20+843;

О 241302 /Н-16/ – ст. Володимирівка – /Н-01/ км 0+000 – км 6+100 (окремими ділянками);

О 241306 /Н-16/ – Куцівка – Макіївка км 3+100 – км 6+900 (міст, км 3+189, міст, км 6+767 );

О 241308 /Н-16/ – Ташлик – Буда-Макіївка км 8+700 – км 8+800 (міст, км 8+760);

О 241309 Ташлик – /Т-24-14 Сміла – Ташлик – Капітанівка – Новомиргород/ км 2+700 − км 3+200;

О 241309 Ташлик − /Т-24-14 Сміла–Ташлик− Капітанівка −Новомиргород/ км 1+200 – км 1+300 (міст, км 1+275);

С 241302 Голов’ятине – Малий Бузуків км 2+400 − км 3+400.

Капітальний ремонт О 241311 Сміла − Березняки − ст. Райгород − Кам’янка км 11+100 – км 12+800.

Поточний середнього ремонт, за рахунок залишку коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, отриманих у 2018 році автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 241308 /Н-16/ – Ташлик – Буда-Макіївка км 18+870 – км 22+170 (окремими ділянками).

Для ліквідації наслідків негоди першочергово вживались заходи по розчищенню доріг загального користування державного та місцевого значення для забезпечення транспортного сполучення.


Транспортне забезпечення

Транспортним сполученням забезпечені всі 20 населених пунктів району:

- 14 населених пунктів забезпечені приміськими автобусними маршрутами загального користування, які не виходять за межі території району;

- 3 населені пункти – перевезення здійснюється міжрайонними автобусними маршрутами (с. Гуляйгородок, с. Малий Бузуків - № 159 «Черкаси - Гуляйгородок»,с. Носачів);

- 3 населені пункти – перевезення здійснюється міжобласними автобусними маршрутами (с. Костянтинівка, с. Плоске, с. Носачів);

- 1 населений пункт – перевезення здійснюється міським автобусним маршрутом № 32 «Сміла - Плоске».

- 5 населених пунктів перевезення здійснюється ПАТ «Укрзалізницею»

(с. Костянтинівка, с. Буда Макіївка, с. Носачів, с-ще Ленське, с-ще Богунове).

Нині по району виконується 18 маршрутів, 9 з яких виконує  ПрАТ «Смілянське АТП 17128», 5 – ФОП Кредзинський Ю.Я., 3 – ФОП Плюта І.О.,

1 – ФОП Меркулов В.Л.

При затверджені паспорту руху кожного автобусного маршруту враховується забезпечення транспортним сполученням населених пунктів із м. Сміла.

У межах населених пунктів району зупинки підтримуються в задовільному стані органами місцевого самоврядування. Райдержадміністрацією щорічно проводиться безстрокова Всеукраїнська акція з благоустрою «За чисте довкілля» та день благоустрою територій населених пунктів.

В рамках цих заходів сільськими радами організовуються роботи з проведення першочергових заходів щодо впорядкування доріг і тротуарів, очищення від забруднення та засмічення автомобільних доріг загального користування та смуг їх відведення, приведення в належний санітарний стан об’єктів дорожнього сервісу.

Впорядкування зупинок проводяться за використання позабюджетних коштів.

До райдержадміністрації повідомлень та звернень щодо випадків не санкціонованих перевезень не надходило.

Розроблено нові розклади руху автобусів за маршрутами: № 123 «м. Сміла АС-2 – с. Ковалиха – с. Куцівка», № 126 «м. Сміла АС-3 – с. Буда Макіївка»,        № 135 «м. Сміла АС-2 – с. Плескачівка» та № 137 «м. Сміла АС-2 – с. Бузуків». Графіки введено в дію з 01 листопада 2019 року.

Про зміну розкладу руху опубліковано на офіційному сайті райдержадміністрації та в районній газеті «Смілянські обрії».

Найбільшу частку в загальному обсязі перевезень здійснює ПАТ «Смілянське АТП 17128» - 56,39 %. Приватні перевізники: Меркулов В.Л. – 4,17 %, Плюта І.О. - 21,68 %, Кредзинський Ю.Я. – 17,76 %.

Агропромисловий комплекс

У районі здійснюють господарську діяльність більше сотні агроформувань, з них зокрема 72 фермерських господарства. Сільськогосподарські підприємства оброблюють понад 38 тис. га ріллі. Основними напрямами розвитку агропромислового комплексу району є вирощування зернових та технічних культур, розвиток молочного скотарства, свинарства та птахівництва.

Під урожай 2019 року у Смілянському районі було посіяно 8,9 тис. га озимої пшениці, 0,5 тис. га озимого ячменю та 2,9 тис. га озимого ріпаку (100% до плану). Сільськогосподарські товаровиробники закупили і внесли понад 6,0 тис. тонн мінеральних добрив під посів озимини (110% до плану).

Посів ярих зернових було проведено в оптимальні агротехнічні терміни на площі 15,0 тис. га, технічних – на площі 14,6 тис. га. Кормових культур посіяно 2,9 тис. га (в тому числі 700 га кукурудзи на силос).

При проведенні комплексу весняно-польових робіт вологу закрито на площі 32,3 тис. га, підготовлено ґрунту на площі 32,7 тис. га, підживлення озимих і багаторічних трав проведено на площі 15,2 тис. га.

Посів ранніх та пізніх зернових культур підприємствами здійснювався протруєним кондиційним насінням високих репродукцій, забезпеченість яким становила 1066 тонн (100% до потреби). Для отримання запланованих врожаїв підприємства закупили і внесли 3,4 тис. тонни азотних добрив, 120 тонн фосфорних, 1,8 тис. тонн комплексних та 68 тонн калійних мінеральних добрив.

Для організованого та якісного проведення весняно-польових робіт в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників знаходилося                  108 тракторів, 118 культиваторів, 108 сівалок, 21 протруювач, 53 машини для внесення мінеральних добрив та інші технічні засоби. Забезпеченість технікою для проведення весняно-польових робіт становила 100% до потреби. Для проведення польових робіт господарства закупили 705 тонн дизельного палива та 211 тонн бензину.

Для проведення комплексу весняно-польових робіт сільськогосподарські підприємства району залучили близько 280,2 млн. грн.

Загалом під урожай 2019 року ярої пшениці було посіяно 0,2 тис. га, ярого ячменю – 0,8 тис. га, соняшнику – 7,7 тис. га, сої – 2,9 тис. га, кукурудзи –            12,9 тис. га.

У структурі посівних площ зернові культури займають 53%, технічні – 33%, картопля та овочі – 8%, кормові – 6%.

Першими цьогоріч обмолот зернових розпочали СТОВ «Надія» село Попівка та ТОВ «Голов’ятинське» село Голов’ятине.

У 2019 році по Смілянському району намолочено 58,0 тис. тонн ранніх зернових та зернобобових культур, що на 6,3 тис. тонн (+12%) більше у порівнянні з 2018 роком. Середня урожайність ранніх зернових та зернобобових культур склала 54,3 ц/га, що на 7,5 ц/га (+16%) більше у порівнянні з минулим роком.

Сільськогосподарські підприємства завершили збирання пізніх зернових та технічних сільськогосподарських культур. Обмолочено 10,3 тис. га (80% до посівної площі) кукурудзи на зерно (намолочено 83,6 тис. тонн із урожайністю 80,9 ц/га) та 1,6 тис. га  (93% до посівної площі) сої (намолочено 5,6 тис. тонн із урожайністю 20,3 ц/га). Завершено збирання соняшнику, якого намолочено 22,1 тис. тонн із урожайністю 28,7 ц/га.

Станом на сьогодні під урожай 2020 року посіяно 6,9 тис. га озимої пшениці, 0,4 тис. га озимого ячменю та 1,8 тис. га озимого ріпаку. Сільськогосподарські товаровиробники закупили і внесли понад 2,0 тис. тонн мінеральних добрив під майбутній урожай.

У сільськогосподарських підприємствах району утримується 2,6 тис. гол. великої рогатої худоби (в т.ч. 1,5 тис. корів), 6,6 тис. гол. свиней та 1 млн. 116,5 тис. голів птиці. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року чисельність поголів'я ВРХ зменшилась на 10%, поголів'я свиней – на 3%, чисельність поголів’я корів зросла на 6%, поголів'я птиці – на 87%.

За 9 місяців 2019 року реалізація м'яса по сільськогосподарських підприємствах району становила 16,1 тис. тонн, що на 53% більше у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

За 9 місяців 2019 року сільськогосподарськими підприємствами району вироблено 16,5  тис. тонн м'яса, 7,6 тис. тонн молока та 5,1 млн. штук яєць. У порівнянні з відповідним періодом минулого року виробництво молока зменшилось на 6%, виробництво м'яса збільшилось на 49%, яєць – на 12%.

Найбільше м'яса у 2019 році реалізувало ТОВ «Агро-Рось» с.Ташлик – понад 15,3 тис. тонн. Найбільше молока виробило ТОВ «Мейк Агро» с.Березняки – 4,4 тис. тонн. Найвищий надій на фуражну корову за 9 місяців цього року отримало СТОВ «Лан» с.Плоске – 6,5 тонн.

Найчисельніше поголів'я великої рогатої худоби утримується у                        ТОВ «Мейк Агро» с.Березняки – 1,6 тис. голів; найбільше свиней доглядають у СТОВ «Залевківське» с.Залевки – 2,0 тис. голів та ТОВ «Екоферма «Досвід» с.Теклине – 2,2 тис. голів.

У 2020 році СТОВ «Лан» планує виготовити і затвердити проект будівництва комплексу молочнотоварної ферми на 1,2 тис. голів великої рогатої худоби. Загальна вартість будівництва складе близько 150,0 млн. грн.

На сьогодні у Смілянському районі створено і діє 11 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Проблемні питання

високі ціни на пально-мастильні матеріали, мінеральні добрива, засоби захисту рослин та інші ресурси, необхідні для стабільної діяльності підприємств;

складна цінова ситуація на ринку у зв’язку із невідповідністю низьких закупівельних цін на тваринницьку продукцію і понесених на неї затрат, що безпосередньо призводить до скорочення поголів’я тварин.

Основні завдання

Головними завданнями галузі рослинництва є нарощування обсягів виробництва сільськогосподарської продукції за рахунок застосування інтенсивних технологій землеробства, дотримання агротехнічних вимог, сортооновлення, ефективної організації проведення сільськогосподарських робіт, дотримання оптимізованих структур посівних площ, збалансованому внесенню органічних і мінеральних добрив, що сприятиме підвищенню ефективності роботи сільськогосподарських підприємств, збільшенню прибутків та зростанню рентабельності виробництва.

У галузі тваринництва передбачається домогтися нарощування чисельності поголів’я свиней і великої рогатої худоби та збільшення обсягів виробництва продукції (м’яса, молока) за рахунок зростання продуктивності, оптимізації кормової бази, проведення реконструкції тваринницьких приміщень та генетичного відтворення стада.

Ресурсне забезпечення

Фінансування робіт буде здійснюватись власними коштами сільгосптоваровиробників. Частково підприємства фінансуватимуться із державного бюджету по програмах підтримки виробників сільськогосподарської продукції.

Для забезпечення кормової бази тваринництва, такі господарства як            СТОВ «Лан» та ТОВ «Мейк Агро» провели заготівлю сіна і сінажу. Загалом заготовлено понад 9,0 тис. тонн сінажу та 0,3 тис. тонн сіна.

Для проведення весняно-польових робіт сільськогосподарськими товаровиробниками можуть бути задіяні 108 тракторів, 118 культиваторів,           108 сівалок, 21 протруювач, 53 машини для внесення мінеральних добрив та інші технічні засоби. Дизельного пального господарствами планується закупити близько 700 тонн, бензину – близько 210 тонн, дизельного мастила – 10 тонн.

За потреби, районні товаровиробники проводитимуть хімічну обробку посівів сільськогосподарських культур засобами захисту рослин проти шкідників, хвороб та бур'янів. Забезпеченість господарств пестицидами становитиме понад 68,0 тон.

Для проведення збирання ранніх зернових господарствами залучатиметься більше 50 комбайнів (із них більше 40 високопродуктивних), зокрема таких марок як «Джон Дір», «Массей Фергюсон», «Кейс», «Нью Холланд» та інші, а також 119 тракторів. Крім того, для обслуговування комбайнів та перевезення зерна працюватиме 49 вантажних автомобілів.

Дизельного пального під час жнив передбачається використати понад           450 тонн, бензину – близько 140 тонн.

Для проведення осінньо-польових робіт аграрії можуть залучити                    81 сівалку, 18 протруювачів та 39 комбайнів. Під час осінньо-польових робіт дизельного палива буде використано близько 1000 тонн, бензину – понад            300 тонн.

Послуги з обробітку ґрунту та збирання врожаю для населення та сільгосптоваровиробників надаються такими суб'єктами господарювання як СТОВ «Мельниківське», СТОВ «Смілянський агросоюз», ТОВ «Альфа-Агросервіс», ФОП «Михайлевський», СОК «Ниви Санжариські» та інші.            ПАТ «Лавр» надає послуги із внесення мінеральних добрив не лише у Смілянському районі, а по Черкаській області та за її межами.

Для отримання високих врожаїв планується внести понад 7,5 тис. тонн мінеральних добрив (3,1 тис. тонн у перерахунку на діючу речовину) та                    65 тис. тонн органічних.

Для проведення комплексу весняно-польових робіт і посіву ярих культур посівним матеріалом сільськогосподарські підприємства будуть забезпечені у повному обсязі.

Соціальний захист

Протягом 2019 року в районі успішно реалізуються державні програми соціального захисту населення,  районна комплексна програма «Турбота» на 2016-2020 роки та районна комплексна програма щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників АТО, родин Героїв Небесної Сотні, постраждалих під час Революції Гідності та бійців-добровольців  на 2018-2022 роки.

На виконання  програми «Турбота»  у 2019 році матеріальну допомогу з районного бюджету  надано 105 особам, які опинились в складному матеріальному становищі,  на загальну суму 93200,00 грн., в тому числі 16 інвалідам війни в Афганістані на суму  8200 грн., сім’ї загиблого воїна –інтернаціоналіста  в сумі 2500 грн. , 2 членам сім’ї загиблих учасників АТО,  Героїв Небесної Сотні на суму 3000,00 грн., 23 особам ЧАЕС І категорії на суму 6900,00 грн., 7 дружинам померлих ліквідаторів ЧАЕС на суму 3500 грн.

та 16 учасників бойових дій АТО на суму 32000,00 грн.

З державного бюджету надано допомогу 12 особам з інвалідністю на суму 9290,50 грн.

15 осіб з  інвалідністю по зору І та ІІ групи користуються пільгами на електроенергію (50%) та 8 осіб з інвалідністю по зору І та ІІ групи пільгами на послуги зв'язку (50%). Пільги нараховані на суму 7069,39  грн.

У 2019 році управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації виплачено компенсацію витрат на бензин, технічне обслуговування автомобіля 17 особам з інвалідністю на суму 5578,60 грн., компенсацію витрат на транспортне обслуговування – 22 особам на суму 9328,31 грн.

Пройшли санаторно-курортне лікування 2 учасника  бойових дій, 1 учасник війни, 8 осіб з інвалідністю внаслідок війни та 23 особи з інвалідністю від загального захворювання.  Направлено на санаторно-курортне лікування                   17 учасників бойових дій АТО та 2 члена сім’ї загиблого учасника АТО, на психологічну реабілітацію 2 особи з інвалідністю внаслідок війни.

Направлено  в центр реабілітації  «Барвінок» протягом року  6 осіб.

Відповідно до програми реабілітації дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП пройшли реабілітацію 5 дітей на суму 71130,46грн.

Станом на 01.01.2020 року забезпечено кріслами колісними 7 осіб з інвалідністю. Доставка технічних та інших засобів реабілітації здійснюється Черкаським сервісним центром або заводом-виробником за місцем проживання осіб з інвалідністю.   Видано з початку року 569 направлень на виготовлення протезно-ортопедичних виробів. Укладено 83 договори з підприємствами на забезпечення осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації на 1582,5 тис.грн.

В 2019 році в Смілянському  міськрайонному  центрі  зайнятості на обліку для працевлаштування  перебувало 12 осіб з інвалідністю, працевлаштовано - 8.

Щоквартально проводяться засідання комітету доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.  Із 129 об’єктів, що потребують обладнання поручнями і пандусами   станом на 01.01.2020 обладнано 107.

Продовжується робота по забезпеченню безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до громадського транспорту. На автобусному маршруті № 129 "ст.  Шевченка – с. М. Старосілля"  приватного перевізника Кредзинського Ю.Я. та маршруті № 150 "Райлікарня -                          с. В. Яблунівка" приватного перевізника Плюти О.О. перевезення пасажирів здійснюється транспортними засобами пристосованими для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Актуальним завданням соціальної сфери району залишається зростання доходів усіх верств населення, зниження рівня бідності, зменшення диференціації доходів громадян за рахунок посилення адресності соціальної підтримки. Особливої і постійної уваги потребують багатодітні, малозабезпечені сім’ї з дітьми, діти – сироти та діти-інваліди, одинокі престарілі громадяни.

За 2019 рік  призначено державних соціальних допомог 2117 сім’ям на суму      4064361,28 грн., зокрема:

- допомог в зв’язку з вагітністю та пологами  -   299323,96 грн;

- одноразова допомога при народженні дитини –  10793320,20 грн;

- допомога  на   дітей,  які  перебувають  під  опікою  чи  піклуванням –   171282,40 грн;

- допомога  одиноким  матерям   - 7549961,58 грн;

- ДСД  сім‘ям –12189636,40 грн;

-  допомога інвалідам з дитинства та дітям інвалідам – 8599954,24 грн;

- тимчасова державна допомога дітям замість аліментів  – 245425,99 грн;

- допомога при усиновленні дитини – 10320,00 грн.    .

Субсидією на придбання твердого побутового палива та скрапленого газу в 2019 році скористалось  1022 сім’ї,  їм призначено субсидію на суму 2833,0тис. грн.

Загальна кількість отримувачів субсидії  на житлово-комунальні послуги станом на 01.01.2020 року складала 4238 осіб. В грудні 2019 року субсидію готівкою отримувало  2989 осіб , їм виплачено 3490,1 тис.грн., у безготівковій формі – 910 осіб,   виплачено 293,2 тис.грн.

Компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги, в 2019 році отримували 11 осіб . Виплачено 35072,95 грн.

На обліку в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації перебуває 194 внутрішньо переміщені особи, 45 з яких отримують щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому чиcлі на оплату житлово-комунальних послуг  відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505.   В минулому році на ці цілі використано 886222,80 грн.

В районі сформовано банк даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. На сьогодні в Реєстрі 10905 осіб.  З початку року компенсацію за пільгу на тверде паливо та скраплений газ   нараховано 383 особам на суму 692219,38 грн.

Пільги на житлово-комунальні послуги профінансовано  в минулому році на суму  4109091,17 грн.

В 2019 році укладено договори на пільговий проїзд автомобільним транспортом на суму 1768770,00 та проїзд залізничним транспортом на суму 134423,00 грн.

В 2019 році забезпечено стовідсоткову перевірку пенсійних справ та особових рахунків нового призначення та проведених перерахунків пенсій Смілянським об’єднаним управлінням  Пенсійного фонду України. Перевірено 474 нових справи, 515 перерахунків, 400 допомог на поховання.

Управління соціального захисту населення райдержадміністрації реалізує в районі ряд   державних програм з соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

В повному обсязі реалізується програма щодо надання пільг на житлово-комунальні послуги. Пільгою на ЖКП скористались 105 осіб .

Щомісячно проводиться і виплачується грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. В 2019 році цю виплату отримували  122 особи . На забезпечення чорнобильців ліками     використано  96039,54 грн, на зубопротезування – 14999,75 грн.

На виплату компенсації замість санаторно-курортного лікування постраждалим від наслідків аварії на ЧАЕС виділено 12576,00 грн, які виплачені  24 особам .

На закупівлю санаторно-курортних путівок  для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в цьому  році з державного бюджету виділено 73000,00 грн, оздоровлено 10 осіб на загальну суму 71760,00 грн. З місцевого бюджету виділено 14600 грн, оздоровлено  дві  особи на суму 14598,90 грн.

Проблеми, існуючі в галузі:

недостатнє фінансування окремих програм   районного бюджету у зв’язку з небажанням деяких об’єднаних територіальних громад надавати субвенцію.

Основні завдання у 2020 році:

забезпечити своєчасне призначення та виплату державних соціальних допомог, передбачених чинним законодавством сім'ям з дітьми,  малозабезпеченим сім'ям, дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства, особам з інвалідністю, тощо та житлових субсидій;

забезпечити своєчасне надання пільг, компенсацій, одноразових матеріальних допомог за рахунок використання коштів державного, обласного, районного бюджетів;

забезпечення виконання заходів передбачених районними соціальними програмами.

Всього за 2019 рік всіма відділеннями територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Смілянського району обслужено 2423 особи, що складає 95,2 відсотка до потребуючих соціального обслуговування.

Відділенням соціальної допомоги вдома обслужено із початку року 968 осіб, за рік додатково надано послуги 169 одиноким та одинокопроживаючим згідно Державного стандарту догляду вдома. Направлено 14 осіб у будинки-інтернати різного типу. Соціальними робітниками надано 224965 послуг, в середньому на одного підопічного по 45 послуг.

Продовжувалася робота по поповненню відділення з організації надання натуральної та грошової адресної допомоги для обслуговування малозабезпечених верств населення. За 2019 рік за рахунок благодійництва у фонд надійшло промислових та продовольчих товарів на суму 88638,00 грн..

Надано послуги швейної майстерні по пошиттю та ремонту одягу 188 особам, з них безкоштовно 77 особам, зокрема 8 учасникам АТО/ООС. Працює пункт прокату засобів пересування для осіб з інвалідністю. 62 особи отримали реабілітаційне обладнання: інвалідні візки, ходунки, туалетні стільці.

На території району продовжували працювати Університет ІІІ віку «Цвіт осені» в с.Ташлик, діяли 11 клубів ветеранів та 8 любительських об’єднань. Вже 14 населених пунктів охоплено ними.

У 2019 році до Міжнародного дня людей похилого віку у с.Куцівка відкрито клуб «Куцівчанка». Всього відвідали ветеранські заклади біля 1000 осіб людей поважного віку. Для них проведено 78 лекцій та бесід, 50 занять в Університеті ІІІ віку.

З вересня 2019 року у терцентрі  відкрито відділення організації надання соціальних послуг для сім’ї, дітей та молоді.

Організовано  участь 6 сімей з району, які виховують дітей з інвалідністю, участь у спортивних змаганнях «Спортивна родина», до Міжнародного дня людей з інвалідністю 20 дітей району відвідали  Черкаський академічний театр ляльок, їм були вручені подарунки від спонсорів.

У 2019 році з Ротмістрівської, Березняківської та Тернівської ОТГ терцентр працював на основі договорів про надання субвенції для обслуговування жителів цих громад.

Станом на 01.01.2020 року в терцентрі працює 60 осіб, в тому числі 38 соціальних робітників. Вже шостий рік діє «Школа соціальної роботи», в якій  навчаються всі соціальні працівники та робітники. Проводяться тренінги, лекції, вивчення передового досвіду.

Всі соціальні робітники забезпечені велосипедами та спецодягом: халатами, жилетами, чобітьми, рушниками, рукавицями, сумками. У червні 2019 року всім соціальним робітникам закуплені утеплені куртки.

У територіальному центрі повністю запроваджені державні стандарти соціальних послуг: догляду вдома, соціальної адаптації, консультування, представництва інтересів, соціального супроводу сімей, осіб, які перебувають в СЖО.


Освіта

Головним завданням є забезпечення якісної та доступної освіти.

В Смілянському районі працює 7 закладів дошкільної освіти, з них 1 навчально-виховний комплекс, в якому на вихованні перебуває 13 дітей та 101 дитина в 6 закладах дошкільної освіти. 95 дітей охоплені педагогічним патронатом, 7 дітей перебувають у короткотривалих групах перебування. Заклади дошкільної освіти працюють за такими напрямками як художньо-естетичний, фізкультурно-оздоровчий, екологічний та за програмою духовно-морального спрямування.

Вартість харчування одного дня на одну дитину в дошкільному закладі становила в середньому 35,26 грн.

У районі функціонує 7 закладів загальної середньої освіти. З них одна спеціалізована, 2 загальноосвітні школи  І-ІІІ ступенів, 2 загальноосвітні школи        І-ІІ ступенів, одна загальноосвітня школа І ступеня та 1 НВК «Загальноосвітня школа І ст.- дошкільний навчальний заклад».

У закладах загальної середньої освіти району навчається  546 учнів.

Усі заклади загальної середньої освіти забезпечені комп’ютерною технікою.

Безкоштовним харчуванням охоплені учні 1-4 класів , діти-сироти та діти, позбавлені батьківської опіки, діти з сімей внутрішньо-переміщених осіб та діти з сімей учасників бойових дій  в районі проведення АТО , для учнів 5-11 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» .

Для учнів 5-11 класів організовано гаряче харчування за батьківську плату.

На організацію харчування учнів у 2019 році  витрачено 758774,27 гривень з місцевого бюджету.

В закладах освіти району у 2019-2020 навчальному році працює 78 педагогічних працівників. З них мають кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» – 33, «першої категорії» – 15, «другої категорії» – 5, «спеціаліст» - 6, педагогічне звання «вчитель-методист» - 13, «старший учитель» - 13.

Пріоритетним  напрямком розвитку освіти району є робота з обдарованими дітьми. У 2019 році близько 350 учнів  загальноосвітніх шкіл  були учасниками Міжнародних  конкурсів (інтерактивний природничий конкурс «Колосок», математичний конкурс «Кенгуру», «Геліантус» та ін..).

У олімпіадах взяло участь 357 учнів з 20 закладів загальної середньої освіти району та 4 закладів загальної середньої освіти Ротмістрівської ОТГ. 42 відсотки учасників змагань показали достатній і високий рівень наукової і теоретичної підготовки, розуміння законів теорії, вміння творчо виконувати завдання практичного характеру.

І місце вибороли 34 учнів, ІІ місце – 42, ІІІ місце – 54 учні. Всього призерами ІІ етапу Всеукраїнських предметних олімпіад стало 130 учнів.

В районі функціонує Центр дитячої та юнацької творчості Смілянської районної ради. Пріоритетними напрямками роботи закладу є: художньо-естетичний, дослідницько-пошуковий (еколого-натуралістичний, науково-дослідницький та гуманітарний), декоративно-прикладний та туристсько-краєзнавчий напрямки, а також організаційно-методична та культурно-дозвіллєва діяльність.

У 2019 році у ЦДЮТ функціонувало 11 груп, позашкільним навчанням було охоплено 275 дітей.

Завдяки чітко спланованим заходам здійснювалося поповнення та оновлення матеріально-технічної бази  закладів загальної середньої освіти.

З метою якісної підготовки матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти  до нового навчального року та забезпечення сталого функціонування в осінньо-зимовий період 2019-2020 років  було проведено  комісійне  технічне обстеження  будівель,  котелень,    інженерних  мереж  навчальних закладів  та  розроблено перелік основних  заходів і робіт щодо підготовки закладів освіти до роботи в осінньо-зимовий період  2019 – 2020 років.

При підготовці  до нового навчального року у 2019 році в закладах освіти  за рахунок різних джерел фінансування проведено  поточні ремонти будівель,  приміщень і систем опалення , на що використано 69 тис. грн.

Протягом звітного періоду:

- проведено:технічне обслуговування газових топкових 5 шкіл;

- поточний  ремонт  системи  опалення   Носачівської  загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів;

- завершено поточні ремонти приміщень закладів загальної середньої освіти;

- виділено кошти на роботи з заміни димової труби котельні Пастирської  загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів;

- проведена повірка манометрів твердопаливних котлів;

- завезено у школи 353,8 т  вугілля  на суму 1100,3 тис.грн., що складає           100  % від  потреби  і 189,9 м3 дров на  суму 164,6 тис.грн., що складає  100 % від потреби;

За рахунок субвенції з місцевого бюджету на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету та співфінансування з районного бюджету (50/50)  здійснено тендерну закупівлю (відкриті торги) за системою «Прозоро» з придбання шкільного  автобуса для Сунківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів в сумі 1788000,00 грн.

За рахунок субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій та співфінансування з районного бюджету придбано комп’ютерів для Макіївської загальноосвітньої школи I-III ступенів Смілянської районної ради Черкаської області (15 шт.) на суму 154500,00 грн.

Субвенція на забезпечення якісної,сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа" використана в сумі 824922,00 грн., зокрема: придбання дидактичних матеріалів - 89395,00 грн., придбання сучасних меблів-91286,00 грн., придбання ноутбуків, проекторів та техніки для друкування, копіювання, сканування -172697,00 грн.

Основні проблеми

оптимізація  мережі    закладів загальної середньої освіти;

поліпшення  матеріально-технічної  бази  закладів  освіти та забезпечення сучасними засобами навчання з предметів природничо-математичного циклів;

комп’ютеризація дошкільних навчальних закладів та підключення їх до мережі Інтернет.


Основні  завдання на 2020  рік

створення умов для цілорічної ефективної роботи дошкільних  навчальних   закладів;

відкриття додаткової  групи у діючому  закладі дошкільної освіти села  Носачів;

капітальний ремонт із заміни віконних  та дверних блоків  у Костянтинівській спеціалізованій,  Сунківській загальноосвітніх школах І-ІІІ ступенів; капітальний ремонт даху у  Сунківській загальноосвітній  школі І-ІІІ ступенів;

влаштування пандусу у Костянтинівській спеціалізованій школі                       І-ІІІ ступенів та приведення у відповідність до ДБН пандусу Голов'ятинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів;

гідрохімічне очищення системи опалення Костянтинівської спеціалізованої школи  І-ІІІ ступенів .

Ресурсне забезпечення

Заходи будуть фінансуватись з обласного, державного та місцевого бюджетів, в тому числі за рахунок фінансування державних та районних цільових програм, коштів підприємств, організацій та установ району,сільських рад.


Культура

Діяльність районної державної адміністрації у галузі культури була спрямована на удосконалення та збереження діючої мережі закладів культури, зміцнення їх матеріально-технічної бази, популяризацію і примноження культурних цінностей, задоволення культурних та духовних потреб населення й організацію його дозвілля. За звітний період збережено  кадровий потенціал, колективи художньої самодіяльності, бібліотечний фонд району, пам’ятки історії та культури.

В районі функціонує 11 клубних та 13 бібліотечних закладів, дитяча музична школа.

Проведено 2336 культурно-масових заходів. Працює 4 колективи, які  підтвердили звання «народний».

Проведено 22 семінари та 18 індивідуальних консультацій по організації творчої діяльності в сільських населених пунктах.

Бібліотечний фонд поповнився на 3437 екземплярів друкованої продукції на суму 216597 грн.

В музичній школі навчається 116 учнів, які є неодноразовими учасниками міжнародних, Всеукраїнських, обласних, районних фестивалів та конкурсів.

Протягом 2019  року працівниками  культури  Смілянського  району  проводилися  інформаційно-просвітницькі та  мистецькі заходи,  спрямовані на утвердження патріотизму, духовності і моральності, формування  національної свідомості населення шляхом  відзначення державних  свят, знаменних  та  пам’ятних  дат.


Основні проблеми галузі

незабезпеченість повним навантаженням працівників сільських закладів культури;

поповнення кадрового складу фахівцями;

обмежене фінансування галузі для проведення капітальних ремонтів в закладах культури та встановлення автономного опалення;

недостатня матеріальна база закладів культури;

відсутність коштів на поповнення бібліотечних фондів художньою літературою;

не зручне розміщення основних культурних центрів – районного будинку культури та центральної районної бібліотеки;

зменшення мережі закладів культури району та перехід їх у підпорядкування об’єднаних територіальних громад.

Основні завдання

розвиток самодіяльної народної творчості, музичного, вокального, хореографічного, театрального, образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва;

організація районних заходів, творчих звітів колективів художньої самодіяльності, звітів учнів та викладачів дитячої музичної школи;

проведення районних оглядів-конкурсів та заходів.

Фізична культура і спорт

В районній державній адміністрації питання забезпечення оздоровчими та відпочинковими послугами дітей  перебуває на постійному контролі.

В літній період 2019 року на території району працював ДОТ «Тимурівець»,  в який  направлено 11 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, також  дитячий оздоровчий табір «Козацька Фортеця», що розташований в                с. Плескачівка Смілянського району, було виділено 22 безкоштовні путівок для дітей АТО.

На базі закладів загальної середньої освіти Смілянського району  функціонувало 27 таборів з денним перебуванням з них 1 - праці та відпочинку, в яких послугами відпочинку охоплено 859 дітей.

Протягом 2019 року 100% послугами оздоровлення та відпочинку охоплено дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та дітей учасників АТО, загиблих в зоні проведення АТО.

Всього послугами оздоровлення та відпочинку охоплено 1 тис. 458 дітей – це 75,2 % від загальної кількості, з них 688-пільгових категорій (35,5%). Оздоровленням всього охоплено 599 дітей (30,9%), з них пільгових категорій – 279 (14,4%), відпочинком всього охоплено 859 (44,3%) дітей, з них пільгових категорій – 409 (21,2%).


Спортивна політика району реалізується на виконання Закону України «Про фізичну культуру і спорт», «Програми розвитку фізичної культури і спорту в Смілянському районі на 2016-2020 роки».

Протягом 2019 року забезпечено участь районних збірних команд у наступних заходах обласного рівня:

-      чемпіонат Черкаської області з футзалу – проведено 10 турів .

Організовано та проведено ряд районних заходів:

- Відкритий кубок з мотокросу на призи Героя України С. Шаптали (80 учасників)

- турнір з волейболу пам’яті  В. Бойка (4 команди);

Ведеться організована робота з спортивними громадськими організаціями області та району.


Охорона здоров′я


Загальна мережа закладів охорони здоров’я району складається з двох лікувально-профілактичних закладів, в т.ч. комунальне некомерційне підприємство «Смілянська багатопрофільна лікарня ім. Софії Бобринської» Смілянської районної ради Черкаської області, комунальне некомерційне підприємство «Смілянський районний центр первинної медико-санітарної допомоги Смілянської районної ради».

Загальний ліжковий фонд стаціонарних відділень КНП «Смілянська багатопрофільна лікарня ім.Софії Бобринської» складає – 170 ліжок.

Комунальне некомерційне підприємство «Смілянська багатопрофільна лікарня ім. Софії Бобринської» Смілянської районної ради Черкаської області

Для комунального некомерційного підприємства «Смілянська багатопрофільна лікарня ім.Софії Бобринської» (далі – КНП «Смілянська багатопрофільна лікарня ім.Софії Бобринської») на 2019 рік передбачено бюджетом 41046,6 тис. грн., що становить 97 % від загальної потреби. За звітний період витрати на 1 жителя становлять 1244,84 грн. Виділено коштів на медикаментозне забезпечення хворих 1300,0 тис.грн. Видатки по медикаментам на одни ліжко день за 2019 рік становить 25,08 грн. Забезпечення пільгових категорій населення медикаментами – 1699,9 тис. грн.

За звітний період придбано медичного обладнання на загальну суму 278, 1 тис. грн, у тому числі:

- за кошти місцевого бюджету – 199,9 тис. грн..;

- власні – 78,2 тис.грн.

У 2019 році за рахунок коштів місцевого бюджету придбано комп’ютерного обладнання на загальну суму 200 тис. грн.

З метою поліпшення матеріально – технічної бази медичних закладів здійснювалося виконання першочергових заходів  до оснащення  медичним обладнанням, апаратурою, комп’ютерною технікою  та проведенням ремонтних робіт у медичних закладах. У 2019 році за рахунок коштів спеціального фонду бюджету та  видатків бюджету розвитку, обласного бюджету, Державного фонду регіонального розвитку придбано медичного обладнання на суму 78,2 тис. грн., виконано капітальних і поточних ремонтів на загальну суму 2244,1 тис. грн., з них:

- капітальні ремонти – на суму 1959,8 тис. грн.;

- поточні ремонти  - на суму 284,3 тис. грн.

У КНП «Смілянська багатопрофільна лікарня ім.Софії Бобринської» у 2019 році реалізовані проекти:

«Реконструкція приміщення під стерилізаційне відділення                             КНП "Смілянська багатопрофільна лікарня ім. Софії  Бобринської" Смілянської районної ради Черкаської»

«Реконструкція мережі опалення п'ятиповерхової будівлі Смілянської  ЦРЛ ім.Софії Бобринської по вул. Софіївській,2 м.Сміла, Черкаської області».


Основні завдання на 2020 рік

передбачити стовідсоткове забезпечення основних видатків: заробітна плата з нарахуваннями, оплати за енергоносії, придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів, відшкодування витрат аптекам за відпуск медикаментів пільговим категоріям населення;

раціональне використання бюджетних коштів, залучення позабюджетних надходжень для покращення медикаментозного забезпечення, харчування та створення належних умов  перебування хворих в стаціонарах;

придбання  медичного інструментарію для  операційного блоку;

завершення реалізації проекту «Капітальний ремонт п'ятиповерхової будівлі Смілянської ЦРЛ ім.Софії Бобринської по вул. Софіївській, 2 м.Сміла, Черкаської області (утеплення фасадів, заміна вікон та вхідних груп)»;

проведення ремонту дезкамери, гаражних боксів, харчоблоку лікарні;

проведення реконструкції овочесховища КНП "Смілянська багатопрофільна лікарня ім.  Софії  Бобринської";

проведення капітального ремонту травматологічного відділення;

проведення капітального ремонту системи водопостачання та водовідведення лікарні;

проведення капітального ремонту приймально-діагностичного відділення – ІІ частина (діагностичні кабінети);

проведення «Реконструкції приміщень інформаційно-аналітичного відділу КНП «Смілянська багатопрофільна лікарня ім. Софії Бобринської» по                    вул. Софіївській, 2  м. Сміла Черкаської області»;

проведення капітального ремонту приміщень під клінічну лабораторію;

проведення капітального ремонту приміщень операційного блоку                  КНП «Смілянська багатопрофільна лікарня ім. Софії Бобринської» по вул. Софіївській, 2  м. Сміла Черкаської області;

проведення капітального ремонту терапевтичного та неврологічного відділень (завершення).

З метою поліпшення матеріально – технічної бази здійснити виконання першочергових заходів:

- переоснащення лікувально-діагностичної бази КНП "Смілянська багатопрофільна лікарня ім.  Софії  Бобринської"  та приведення  до нормативів табельного оснащення, затверджених Міністерством охорони здоров’я України;

- введення електронної картки пацієнта, забезпечення всіх районних місць комп’ютерною технікою, створення локальної мережі та введення госпітальної інформаційної системи;

- придбання медичного обладнання.

Реформування галузі


З початку 2019 року заклад розпочав процедуру реформування відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».

З травня 2019 року Лікарня функціонує як комунальне некомерційне підприємство. Отримано ліцензію на медичну практику. Отримано акредитаційний сертифікат на 1 категорію.

Проводиться інформатизація та комп’ютеризація закладу.

Лікарня готується до заключення договору з Національною Службою Здоров’я України на відшкодування коштів за надану медичну послугу та пролікований випадок.

Головною проблемою розвитку закладів охорони здоров’я є недостатнє фінансування галузі (закупівля обладнання, створення умов для комфортного лікування пацієнтів).

Комунальне некомерційне підприємство «Смілянський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Смілянської районної ради


Мережа закладів охорони здоров'я первинної медико-санітарної допомоги в районі представлена комунальним некомерційним підприємством «Смілянський районний центр первинної медико-санітарної допомоги Смілянської районної ради» (далі - Центр). До складу Центру входить:

- 7 амбулаторій загальної практики сімейної медицини,

- 30 фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктів.

До лікарських підрозділів первинної ланки медико-санітарної допомоги входять Смілянська, Ротмістрівська, Балаклеївська, Холоднянська, Сунківська, Макіївська амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Долікарську допомогу надають 30 ФАПів та ФП в селах Березняки, Велика Яблунівка, Костянтинівка, Плоске, Будки, Сердюківка, Попівка, Санжариха, Залевки, Теклине, Мале Старосілля, Носачів, Чубівка, Мельниківка, Ковалиха, Куцівка, Самгородок, Голов’ятине, Гуляйгородок, Малий Бузуків, Плескачівка, Пастирське, Шевченка, Миколаївка, Тернівка, Мала Смілянка, Буда-Макіївка, Балаклея, селищах Червоне, Богунове.

У 2019 році Центром придбано товарів та проведено робіт на загальну суму 359,9 тис.грн:

Основні завдання на 2020 рік

- придбати медичне обладнання для Смілянської  амбулаторії загальної практики сімейної медицини: гематологічний аналізатор  на суму 200,0 тис. грн.;

-       встановлення вікон у ФАП с.Попівка (9 шт.);

-       встановлення дверей  у ФП с.Буда Макіївка (1 шт.);

-       встановлення метало-пластикових вікон у ФП с.Ковалиха (7 шт.) та дверей (1 шт.);

-       встановлення метало-пластикових вікон у ФП с.Куцівці (11 шт.) та дверей (1 шт.);

-        встановлення метало-пластикових вікон у ФАП с.Пастирське (17 шт.)


Робота з молоддю та неповнолітніми

Відповідно до чинного законодавства районна державна адміністрація є центральним органом опіки та піклування в районі.  Упродовж звітного періоду під  особливою увагою  райдержадміністрації перебувало питання захисту прав дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.  Проводилася робота щодо надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштування в прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу, встановлення опіки, піклування над статусними дітьми, із захисту особистих, майнових та житлових прав дітей.

В районі проживає 5 571 дитина. З них 56 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування перебувають під опікою, піклуванням (51 дитина)  та виховуються  в прийомних сім’ях (5 дітей). На обліку дітей, які потрапили в складні життєві обставини (далі-СЖО) і обліковуються в службі у справах дітей, перебуває 37 дітей (17 сімей). Це діти, батьків яких притягнуто до адміністративної відповідальності за невиконання батьківських обов’язків. Сімей усиновлювачів – 11, в них 12 дітей.

На первинному обліку в службі у справах дітей райдержадміністрації перебуває 84 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. З них: 63 дітей  влаштовано під опіку, піклування, 6 дітей влаштовано в ПС області,11 дітей влаштовано в ДБСТ області, 1 дитину влаштовано в Черкаський обласний спеціалізований будинок дитини. Трьох дітей з відповідним статусом влаштовано в сім’ю родичів з подальшим влаштуванням їх під опіку. За підсумками 2019 року влаштування в сімейні форми виховання складає 98,8 відсотків при середньообласному показнику 92 відсотки.

Протягом 2019 року в районі без батьківського піклування залишилось 5 дітей, з них внаслідок позбавлення батьків батьківських прав 3 дітей, двоє дітей залишились біологічними сиротами (батьки померли). Влаштування в сімейні форми стовідсоткове.

Питання щодо зменшення в районі дітей, позбавлених батьківського піклування та максимальна передача таких дітей до сімейних форм виховання є пріоритетними та першочерговими. Кількість посиротілих дітей в районі  впродовж 2018 та 2019 років значно зменшилась, також він є нижчим від середньообласного показника. Враховуючи розпочату у 2017 році роботу по реформуванню системи інтернатних закладів в області,  на сьогодні у Черкаському обласному спеціалізованому будинку дитини виховується  одна дитина з інвалідністю, яка має статус позбавленої батьківського піклування. Всі діти, які направлялись до державних інтернатних закладів на повне державне утримання, повернуто з інтернатів та влаштовано в сімейні форми.

Питання захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа перебуває на особливому  контролі. Із загальної кількості дітей первинного обліку (84 дитини),  4 дітей житла не мають,  оскільки на момент позбавлення батьківських прав їх батьків у них житла теж не було. У 6 дітей житло перебуває на праві власності, 74 дітей мають житло на праві користування. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності у таких дітей житла, мають право зараховуватись на квартирний та соціальний квартирний облік за місцем їх походження. За рішеннями сільвиконкомів на квартирному обліку перебуває 5 осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Протягом останніх 3 років жодна особа вказаної категорії житлом не була забезпечена.

Оборонна та мобілізаційна робота

Райдержадміністрацією спільно з Смілянським об’єднаним військовим комісаріатом, виконавчими комітетами місцевих рад упродовж 2019 року проводилися заходи щодо мобілізаційної підготовки, призову громадян України на строкову військову службу, відбору кандидатів для комплектування Збройних Сил України військовослужбовцями за контрактом та відновлення на військовий облік громадян, які не досягли граничного віку перебування на військовому обліку.

Органами місцевого самоврядування здійснюються відповідно до планів комплекс організаційних, економічних, фінансових, соціальних, та інших заходів з метою підготовки економіки, органів влади, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, як того вимагає Закон України „Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Щомісячно проводились тренування оперативних груп реагування на надзвичайні ситуації. Виконуючи Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу", відповідно до ст. 6, п. 4 ст. 27, частини третьої ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Указу Президента України від 30.01.2019 № 22/2019 "Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу та у 2019 році" Смілянська призовна дільниця Смілянського ОМВК проводить заходи, пов'язані з призовом громадян на строкову військову службу та відправкою молодого поповнення до лав Збройних Сил України .

За звітний період в Смілянській призовній дільниці перебувало на обліку – 774 осіб. Підлягало виклику – 442 чол., визнано придатними до військової служби – 31чол.; відправлено до війська – 18 чол.


Забезпечення  правопорядку

Райдержадміністрацією спільно з органами місцевого самоврядування та правоохоронними органами району упродовж 2019 року проведено ряд організаційно-практичних заходів  щодо забезпечення  правопорядку  в районі.

Реалізація відповідних заходів проводилася у відповідності з Програмою профілактики злочинності в Смілянському районі на 2016-2020 роки.

У 2019 році від жителів Смілянського району до Смілянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшло 2780 заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події (проти 2678 за аналогічний період 2018 року, ріст 5.5%).

Найбільша кількість таких заяв надійшла від жителів с. Балаклея – 236,             с. Костянтинівка –157, с. Ротмистрівка – 98, с. Будки – 81, та найменша кількість с. Макіївка – 17, с. Ташлик – 9, с. Мале Старосілля – 5, с. Санжариха – 8,                    с. Шевченка – 1, що залежить в першу чергу від чисельності жителів сіл.

Упродовж цього року внесено в Єдиного реєстру досудових розслідувань 426 кримінальних проваджень (проти 424 у 2018 році), до суду направлено 29 (проти 16 в 2018 р.) кримінальних правопорушень, з них 7 минулих років.

Завдяки активній співпраці Смілянського відділу поліції з іншими зацікавленими службами та відомствами (службою у справах дітей, у справах сім’ї, молоді та спорту) спостерігається позитивна тенденція до зниження підліткової злочинності. Зокрема, протягом звітного періоду неповнолітніми в Смілянському районі не скоєно  кримінальних правопорушень.

Основним завданням поліції Смілянщини на 2020 рік визначено розкриття тяжких та особливо-тяжких злочинів в різних сферах.

Важливим питанням діяльності райдержадміністрації є співпраця з громадськістю.

Основними суб’єктами співпраці є громадсько-політичні організації та об’єднання. На сьогодні у районі зареєстровані 75 осередок політичних партій та 36 громадських об’єднань.  Райдержадміністрація розглядає усі структурні утворення політичних партій та інститути громадянського суспільства, як рівноправних партнерів у вирішенні питань місцевого значення.

Традиційними формами нашої взаємодії є співпраця в рамках діяльності  ради по взаємодії з районними організаціями політичних партій,  проведення „круглих столів”, робочих зустрічей, нарад, участі представників громадського активу у засіданнях колегії райдержадміністрації, різних заходах з нагоди відзначення державних, професійних, релігійних свят і пам’ятних дат.  Представники громадських організацій включені до складу комісій, робочих груп райдержадміністрації та беруть участь в обговоренні та підготовці їх рішень.

Для здійснення статутної діяльності, проведення заходів надавалася фінансова допомога районній ветеранській організації, районній громадській організації «Союз Чорнобиль України», районній громадській організації «Патріоти Смілянщини».


Районна державна адміністрація свою діяльність проводить відкрито та гласно. З метою найбільш повного та якісного інформування населення щодо суспільно – політичного та соціально-економічного життя держави, області та району висвітлення основних подій та заходів, які проводяться в районі, здійснюється через офіційний веб-сайт райдержадміністрації та газети «Смілянські обрії» та «Сміла».

Зрозуміло, що далеко не всі питання, над якими ми працювали протягом року вдалося вирішити, тому сприймаю конструктивну критику як  громадськості так і депутатів районної ради.    У свою чергу сподіваюсь на підтримку громади  у вирішенні болючих проблем нашого району.

Робота районної державної адміністрації і надалі буде спрямовуватись на виконання покладених на неї завдань і, в першу чергу, на забезпечення ефективного соціально-економічного розвитку району, зростання добробуту громадян, соціального захисту найвразливіших категорій населення.

Опубліковано в категорії Новини

 20 лютого голова Смілянської райдержадміністрації Валерія Бандурко відвідала комунальне некомерційне підприємство "Смілянська багатопрофільна лікарня ім.С.Бобринської". Голова адміністрації ознайомилася з умовами роботи приймального відділення, терапевтичного, хірургічного, дитячого, акушерсько-гінекологічним, поліклінічного та відділення анестезіології-реанімації.

 Валерія Бандурко поспілкувалася з завідувачами відділень, поцікавилась питаннями лікування, перебуванням пацієнтів. Відмітила високий рівень роботи керівництва лікарні та медичного персоналу по створенню належних умов для лікування хворих.

 Під час розмови з головним лікарем Зоєю Зиряновою відзначено, що за останній рік в закладі зроблено чимало роботи, це капітальні ремонти палат, санвузлів у відділеннях, утеплення фасаду, заміна вікон на енергозберігаючі, ремонт системи опалення, оснащення новим медичним обладнанням. – Це те, чим ми можемо пишатися, і саме головне - це високий кваліфікаційний рівень медичного персоналу, - зауважує Зоя Зирянова.

 Коментуючи результати огляду, голова адміністрації, підкреслила, що районній владі спільно з керівниками медичного закладу необхідно й надалі плідно працювати для продовження розпочатої роботи щодо покращення матеріально-технічного стану закладу, щоб підвищити якість надання медичних послуг населенню та створити ще більш комфортні умови для пацієнтів.


За новинами про діяльність Смілянської РДА можна слідкувати:

– на офіційній Фейсбук-сторінці Смілянської РДА.


Опубліковано в категорії Новини

Престиж армії зростає все більше. Обороноздатність, техніка та забезпечення військовослужбовців виходить на європейський рівень, про що свідчать чисельні реформи в цьому напрямку, які дійсно працюють. Тепер військові, які захищають рідну державу, мають престижну, почесну роботу та соціальні гарантії, пільги від держави для себе та своїх сімей, можливість працювати в елітних військах, кар’єрне зростання та самовдосконалення.

У теперішній моделі Збройних Сил України важлива роль відводиться професійно підготовленому сержантському та старшинському складу. Сержантам відводиться важлива роль та ряд посад рівноцінних офіцерським посадам, наприклад як головний сержант роти (батальйону). Наближення принципів підготовки, які прийняті у збройних силах країн – членів НАТО.

Взагалі цілеспрямовані успішні люди мають можливість досягти ще більшого успіху та кар’єрного зростання на службі в армії. Це також покладе початок успіху після звільнення зі служби, в цивільному житті чи то в бізнесі чи то в будь якій професійній діяльності, адже цілеспрямованість, витримка, впевненість в собі, численні пільги та соціальні гарантії нікуди не зникають. Допомога від держави у відкритті власного бізнесу а також підтримка ветеранських спілок та побратимів.

Проводиться набір на військову службу за контрактом громадян призовного віку, військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років.

Громадяни України можуть обрати для проходження військової служби військові частини та установи за своїм уподобанням: у Сухопутних військах, Повітряних силах, військово-морських силах, десантно-штурмових військах, Силах спеціальних операцій.

Великими перевагами користуються елітні військові формування. До них відносяться військові частини десантно-штурмових військ, військові частини морської піхоти, військові частини сил спеціальних операцій. До військовослужбовців зазначених родів військ пред’являються підвищенні вимоги і передбачені збільшені премії.

 

Соціальні гарантії для військовослужбовців за контрактом

При укладанні контракту (на будь-який термін) робоче місце та середній заробіток не втрачається (у відповідності до ст.119 Кодексу законів про працю України під час дії особливого періоду).

З 01.01.2019 р. підвищено рівень грошового забезпечення для військовослужбовців військової служби за контрактом

Запроваджено одноразову грошову винагороду військовослужбовцям після укладення ними першого контракту в таких розмірах:

рядовим 8 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

сержантам (старшинам) 9 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

офіцерам 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Передбачено виплату грошової компенсації за піднайом житлових приміщень особам рядового та сержантського складу до 2,5 тис. грн., в залежності від регіону.

Слід нагадати, що військовослужбовці отримують дві додаткові виплати: оздоровчі – під час проведення основної щорічної відпустки, а також – матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (за заявою військовослужбовця).

Грошове забезпечення військовослужбовця за контрактом в 2020 році становить:

Солдат, сержант першого року служби – від 10 200 грн.; командир роти – 16 000 грн. командир батальйону – 19 000 – 23 000 грн.; командир бригади – 26 000 грн.

Грошове забезпечення військовослужбовців збільшується разом з тривалістю військової служби, підвищенням військового звання та підвищенням у посаді,

Грошове забезпечення в підрозділах десантно-штурмових військ, військових частинах морської піхоти, військових частинах сил спеціальних операцій значно  вище.

Щомісячна грошова надбавка військовослужбовцям за виконання бойових завдань в ООС на лінії бойового зіткнення (на першій лінії – 17 тис. грн., на другій лінії – 6,5 тис. грн.).

Гарантується: забезпечення житлом (службовим житлом); можливість безкоштовно отримати вищу освіту у ВВНЗ (ВНП ВНЗ) без відриву від служби (за заочною формою навчання) для отримання освіти, спорідненої з цивільною; продовольче та речове забезпечення; щорічна основна відпустка із збереженням грошового забезпечення; безоплатна кваліфікована медична допомога у військово-медичних закладах охорони здоров’я; право на санаторно – курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах Міністерства Оборони України.

За піднайом житла військовослужбовцем держава компенсує – 2500 грн. щомісяця.

З більш детальною інформацією щодо військової служби за контрактом звертайтеся до Смілянського об’єднаного міського військового комісаріату за адресою:

м.Сміла, вул. Ю.Кондратюка, 34, прийом з 9.00 до 13.00 години та з 14.00 до 17.00 години або за телефоном: 4-23-33, 4-23-31.

Опубліковано в категорії Новини
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 Наступна > Кінець >>
Сторінка 1 з 6