joomla template

Меню користувача

Сортувати по даті: червня 2019

У І півріччі 2019 року колектив терцентру продовжував працювати над якісним наданням соціальних послуг всім потребуючим жителям району, прагнув активно співпрацювати з усіма об’єднаними територіальними громадами, виявляючи одиноких, осіб з інвалідністю, що потребують допомоги, та надавати соціальні послуги згідно Державних стандартів, дбав про кадровий потенціал соціальних працівників та робітників.

Станом на 01.07.2019 року виявлено 2292 особи, які потребували соціального обслуговування всіма відділеннями територіального центру, фактично обслужено 2021, що складає 88,2 відсотка.

При територіальному центрі працює 3 відділення:

- відділення соціальної допомоги вдома;

- відділення з організації та надання натуральної та адресної допомоги (пункт прокату, швейна майстерня);

- відділення денного перебування, зокрема його філіали в 13 селах: Ротмістрівка, Носачів, Мельниківка, Балаклея, Макіївка, В. Яблунівка, Костянтинівка, Ташлик, Березняки, Теклине, Попівка, Тернівка, Сунки, Університет ІІІ віку - два факультети: «Осіннє золото» с. Балаклея «Краєзнавство та народознавство» та «Цвіт осені» с. Ташлик факультет «Світ і ми»;

- мультидисциплінарна команда.

Відділення соціальної допомоги вдома для обслуговування одиноких непрацездатних громадян та інвалідів.

Станом на 1 січня 2019 в районі проживало - 950 одиноких непрацездатних громадян та інвалідів.

На 01.07.2019 в районі проживає 900 самотніх громадян, потребують сторонньої допомоги 720 осіб.

На 01.01.2019 відділенням соціальної допомоги на дому територіального центру обслуговувалося  - 798 чол. Вибуло з початку року з обслуговування всього 78 чол., в т. ч. померли – 61, виїхали до родичів – 5, доглядають родичі – 5, з інших причин – 7.

Додатково виявлено і взято на обслуговування – 44 особи.

Обслужено з початку року 840 осіб, що становить 93,4 відсотки.

На 01.07.2019 на обслуговуванні у відділенні соціальної допомоги одиноким на дому знаходиться 764 чол.

За І півріччя 2019 року направлено 6 осіб у будинки–інтернати, у тому числі  психоневрологічного типу – 5 осіб.

Відповідно до методичних рекомендацій з проведення моніторингу та оцінки якості соціальних послуг діє комісія з проведення внутрішньої оцінки якості соціальних послуг. Згідно плану моніторингу за  2019 рік з  03 по 27 червня 2019 року здійснено перевірку оцінки якості надання соціальних послуг відділенням соціальної допомоги вдома – проаналізовано роботу 12 соціальних робітників та обстежено й проанкетовано 120 підопічних, звіт із висновками доведено до відома працівників терцентру на семінарі - навчанні та опубліковано на сайті. Роботу соціальних робітників всі підопічні оцінили на «добре».

Соціальними робітниками за І півріччя 2019 року  надано послуг, зокрема дворазових – 127379, одноразових - 222, разом – 127601 підопічним, в середньому на одного підопічного надано 46 послуг, здійснено відвідувань, зокрема, дворазових – 25232, одноразових - 159, разом - 25391.

На обслуговуванні знаходиться 92 особи одиноко проживаючих, які вносять плату за надання соціальних послуг.

Проводилася робота соціальними робітниками по оформленню субсидій своїм підопічним на тверде паливо та скраплений газ,  за  півріччя оформлено її 181 особі.

За І півріччя 2019 року мультидисциплінарною командою для обслуговування людей, які перебувають у складних життєвих обставинах, потребують сторонньої допомоги і обслуговуються у територіальному центрі, прийнято та виконано 16 замовлень, зокрема: послуги перукаря - 7, ремонт одягу - 9.

Всі соціальні робітники забезпечені спецодягом: халатами, жилетами, чобітьми, рушниками, рукавицями, сумками, засобами гігієни, зокрема, у червні місяці цього року закупили їм утеплені куртки.

 

Згідно даних голів рад ветеранів сіл в районі діє 26 волонтерських осередків, волонтерів в районі 123 особи, всього ветеранам надано 3589 послуг. За напрямком «Пенсіонер - пенсіонеру» з них працює 69 волонтерів, якими надано послуги 410 особам.

Відділення з організації надання натуральної грошової та адресної допомоги для  обслуговування малозабезпечених  верств  населення.

Протягом  першого півріччя відділенням  обслужено 312 осіб.

З метою поповнення фонду відділення продуктами та речами направлено 15 листів підприємцям, організаціям, фермерам, релігійним конфесіям, банкам, широко використовуються особисті контакти з керівниками.

Відділення грошової та натуральної адресної допомоги поповнюється виключно за рахунок благодійництва.

На листи-прохання відгукнулись приватні підприємці Натальченко Р. (магазин «М'ясокрай»),  магазин «Салют» (керівник Стригун С.), керівник відділення німецько - українського благодійного фонду  Шоха Ю. (ВМНУБФ «Тавіфа»). Вагому допомогу відділенню  надає Християнська Місія «Милосердя і здоров’я» (кер. Снігур В.), ВКФ «Меркурій» (керівник Таран Є.), громадська організація «Комітет допомоги бідним», м.Черкаси (керівник Шелест Т.)

З початку 2019 року у фонд відділення надійшло промислових та продовольчих товарів на суму 11675,0 грн.

Всього за  півріччя надано допомогу 312 особам на суму 39899,0 грн., з них промисловими – 289 особам на суму 38495,0 грн., продтоварами - 23 особам на суму 1404,0   грн.

При територіальному центрі продовжує роботу швейна майстерня в с. Ротмістрівка.  За перше півріччя 2019 року надано послуг по пошиттю та ремонту одягу 106 особам,  на суму 3152,0 грн.,  безкоштовно скористались послугами майстерні 45 осіб, зокрема, двоє  АТОвців, 17  осіб з інвалідністю, 26  одиноких громадян.

Інші структурні підрозділи – це пункт прокату. З початку року 52 особи отримали 52 одиниці реабілітаційного обладнання.

Відділення денного перебування.

Особлива увага приділяється збагаченню форм і методів роботи, надання соціальних послуг по адаптації та залучення до участі в клубах і любительських об'єднаннях ветеранів.

У І півріччі 2019 році адміністрація територіального центру активно працювала над розвитком та запровадженням інноваційних моделей соціальної роботи. На території району діють  2 факультети Університету ІІІ віку, клуби та любительські об’єднання ветеранів праці, якими охоплено 13 населених пунктів.

Так, при відділенні денного перебування працює 10 клубів та 8 любительських об’єднань, працює два факультети Університету ІІІ віку «Осіннє золото» с. Балаклея та «Цвіт осені» с. Ташлик.

П’ятий рік працює факультет Університету ІІІ віку «Цвіт осені» с.Ташлик, слухачами якого є 40 осіб. У 2019 році його слухачі вивчають курс «Світ і ми», який веде декан факультету, ветеран педагогічної праці Ліна Самура. У с. Балаклея вже шостий рік діє факультет Університету ІІІ віку, в якому навчаються  24 особи за курсом «Краєзнавство та народознавство». В травні 2019 року 4 особи, які навчалися на базі музейного комплексу та пройшли 5 курсів навчання, отримали дипломи магістрів. Ще 19 осіб отримали сертифікати про завершення курсу.

Територіальним центром укладено меморандум із  Смілянським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги та із Смілянським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Фахівці цих установ постійно співпрацюють з територіальним центром, проводять тренінги та заняття.

Клуби та любительські об’єднання працюють за змістовними планами, в розробці яких беруть участь ветерани, члени клубів та об’єднань.

Соціальні працівники залучають до участі у заходах,  що проводяться у філіалах відділення, працівників центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, працівників освіти, охорони здоров’я, спеціалістів управління соціального захисту, Пенсійного фонду, юридичної служби, земельного агентства та інші. Територіальним центром налагоджена тісна співпраця з головами сільських рад, керівниками сільськогосподарських підприємств району, які безкоштовно надають ветеранам транспорт для екскурсій рідним краєм, які вже стали традиційними в клубах та любительських об’єднаннях району. Зокрема, в 2019 році ветерани вже побували на екскурсії у м. Переяслав-Хмельницький, відвідали Лебединський жіночий монастир, дендропарк м. Кропивницький.

Традиційними стали майстер-класи з вишивки, орегамі, техніки декупаж, виставки робіт, картин, поробок, спільні благодійні обіди, відзначення державних, релігійних свят, ветеранські посиденьки.

Станом на 01.07.2019 року  потребують соціальних послуг відділенням денного перебування  –  850 осіб,  обслужено з початку року  – 817 осіб, що становить 96,2 %, на обслуговуванні у відділенні знаходиться - 790 осіб.

За період з січня по червень 2019 року відділенням проведено засідань  клубів - 171, лекцій та бесід - 362, занять Університету ІІІ віку – 33, відвідування членами клубів у відділенні денного перебування - 12415.

 

Робота з кадрами:

Станом на 01.07.2019 року в територіальному центрі соціального обслуговування працює 63 особи, за штатним розписом 64.5, в тому числі 44 соціальних робітників. Штат працівників укомплектований на 100 відсотків.

Впродовж півріччя звільнено 4 працівників та прийнято на роботу 4 особи.

Значну увагу адміністрація приділяє навчанню працівників, вже шостий рік при терцентрі діє «Школа соціальної роботи», в якій навчаються всі соціальні працівники та робітники. До занять запрошуються спеціалісти соціальної сфери, практичні психологи, педагоги та науковці.

Змістовно, із врахуванням побажань і пропозицій соціальних робітників проходять їх семінари-навчання. 19 червня 2019 року відбувся семінар-навчання за темою «Шляхи та методи запобігання і профілактики емоційного вигорання. Горіти, не згораючи», також розглядалися питання про основні положення нової редакції Закону України «Про соціальні послуги», прийнятого Верховною радою 17.01.2019р., про підсумки роботи відділення соціальної допомоги вдома за І півріччя 2019 року та інструктаж з надання неелектротехнічному персоналу І групи допуску з електробезпеки інженером з охорони праці Смілянського РЕМу. Відбувся обмін досвідом роботи.

За звітний період у територіальному центрі проведено 16 щотижневих оперативних нарад при директору, де розглядалися нагальні питання діяльності відділень, проблеми, які потребували вирішення, давалися доручення відповідальним працівникам і контролювалися їх виконання.

Належна робота з кадрами, підтримка авторитету кожного соціального робітника в селі,

контроль за дотриманням трудового розпорядку дня, маршрутних листів, вимогливість і увага до проблем і їх вирішення є  пріоритетними завданнями адміністрації на рік.

У травні місяці 2019 року у Смілянському  районі відповідно до ст. 46 Конституції України, п.32ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням сесії Балаклеївської сільської ради № 8-2/VІІ від 21.05.2019 року, утворено Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг Балаклеївської сільської ради».

Наказом територіального центру від 14.06.2019 року № 9-1 звільнено 6 соціальних робітників та 1 соціального працівника (6,5 ставок) у зв’язку із переведенням з 27 червня 2019 року в КЗ «Центр надання соціальних послуг Балаклеївської сільської ради».

Територіальний центр співпрацює з Ротмістрівською, Березняківською та Тернівською ОТГ на основі договорів, згідно з якими терцентру надається субвенція для надання соціальних послуг потребуючим цих громад.

На належному рівні в територіальному центрі поставлена інформаційно-роз’яснювальна робота, висвітлення діяльності територіального центру в засобах  масової  інформації  для формування  його позитивного іміджу серед жителів району. Створено сайт територіального центру при райдержадміністрації,  на якому постійно висвітлюється його робота.

Протягом І півріччя 2019 року на сторінках районної газети «Смілянські обрії», міської газети «Сміла», обласної  профспілкової газети «Допомога, підтримка, захист»  надруковано 19 матеріалів, статей на сайті – 57.

Колектив територіального центру і надалі буде продовжувати працювати над реалізацією законодавчих та нормативних актів щодо вдосконалення системи надання соціальних послуг, активно долучатись до вивчення та надання пропозицій до проектів документів з питань реформування, готувати спеціалістів терцентру та соціальних робітників до роботи в умовах реформи, дбати про підвищення якості та ефективності надання соціальних послуг, вивчати передовий досвід та впроваджує інноваційні форми роботи з людьми літнього віку району.

Децентралізація спонукає шукати шляхи співпраці в ОТГ надавати якісно соціальні послуги і постійно вдосконалюватись, щоб нашими послугами продовжували користуватись в усіх громадах.

 

Опубліковано в категорії Новини
Вівторок, 25 червня 2019, 08:03

Вічна слава безсмертю хоробрих

Напередодні 22 червня – Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, відбулося покладання квітів до братської могили в селі Костянтинівка.

Для українського народу Друга світова війна була тотальною. Кожна родина і кожна людина, незалежно  від віку, статі і соціального стану, були втягнуті у вир війни. Тож згадаймо 22 червня у думках і молитвах кожного, хто поклав своє життя на вівтар боротьби за перемогу у ІІ світовій війні.

В Костянтинівській сільській бібліотеці демонструється книжкова виставка до цієї дати «Між життям і безсмертям мости». Запрошую всіх охочих доторкнутися до буремних подій жорстокої війни.

 

Лариса Тищенко, завідуюча Костянтинівською сільською бібліотекою

Опубліковано в категорії Новини
Вівторок, 25 червня 2019, 08:00

Книга в подарунок

Днями до Балаклеївської сільської бібліотеки завітав житель села Мале Старосілля Олександр Миколайович Михненко – цікава і неординарна особистість. Колишній військовий, підполковник у відставці. Займається різними видами мистецтва - художник-аматор, різьбяр по дереву, чеканка, випилювання, випалювання, фото і відео зйомка, пише музику та вірші, вивчає над можливості людини. А ще – написав книгу, яка щойно вийшла з друку та подарував її для відвідувачів бібліотеки.

«Історія села Мале Старосілля» - назва говорить сама за себе. Книга охоплює минуле й сьогодення, від часів створення села і до сучасності. Багаторічна, клопітка праця Олександра Миколайовича містить багато історичних даних та безліч карт, схем, світлин самих малостаросільців. Автор книги на протязі всього життя збирав унікальні спогади, свідчення, стародавні світлини односельців, опрацьовував наукову літературу, документи та матеріали з газетно-журнальних публікацій. Тривала праця вилилася в книгу, яка містить більше п’ятисот сторінок. Тож разом з автором кожен читач зможе відчути героїчне і трагічне минуле нашого народу на прикладі маленького села на карті України.

Щоб книга побачила світ, автору довелося оббити не мало порогів, наполегливо шукати спонсорів. Люди довірились досліднику- краєзнавцю і книга вийшла поки що невеликим накладом – 50 примірників.

Науково-популярна книга Олександра Михненка заслуговує на те, щоб по ній вивчали історію рідного краю, знали, берегли і примножувати все те, що надбали важкою працею, здобули у нелегкій боротьбі наші пращури.

Перші відвідувачі бібліотеки вже вивчають  краєзнавчу новинку. Впізнають на стародавніх світлинах своїх дідів, прадідів. Адже долі людей наших сіл – Балаклеї і Малого Старосілля так тісно переплетені, що кожен знайде для себе щось цікаве, досі незнане.

Тож запрошуємо до бібліотеки для ознайомлення з книгою Олександра Михненка «Історія села Мале Старосілля».

 

Лілія Маслюк, завідуюча Балаклеївською сільською бібліотекою

Опубліковано в категорії Новини
Вівторок, 25 червня 2019, 07:58

Дякуємо за «Калиновий сонет-2»

Від імені читачів Костянтинівської сільської бібліотеки дякую поетесі, керівнику поетичної студії при Центрі дитячої та юнацької творчості Тетяні Вікторівні Шугар-Благодарній, яка люб’язно подарувала нашій книгозбірні збірку «Калиновий сонет-2».

До книги увійшли твори учнів Белаклеївської, Носачівської, Ротмтистрівської та Теклінської шкіл, які відвідують поетичну студію. Маємо надію, що в майбутньому побачимо і прочитаємо твори діток нашого села.

Запрошую всіх любителів поетичного слова познайомитися з новинкою і заглянути у світ дитячих душ юних поетів.

Також збірка містить твори Тетяни Вікторівни – це вірші та загадки для дітей.

Бажаємо юним талантам та їх керівникові творити, розвивати і примножувати свій талант, незважаючи на будь-які перепони!

 

Лариса Тищенко, завідуюча Костянтинівською сільською бібліотекою

Опубліковано в категорії Новини

19 червня ц.р. на засіданні Уряду під головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана cхвалено рішення щодо додаткового виділення 380,6 млн грн на програму «теплі кредити» для ОСББ у 2019 році.

 За попередніми розрахунками, завдяки цьому рішенню ще близько 3 тисяч ОСББ, а це понад 230 тис. сімей, зможуть залучити більше 760 млн грн «теплих кредитів» на термомодернізацію багатоповерхівок.

 Участь у програмі дозволяє ОСББ:

 - отримати від 40% до 70% відшкодування за «теплими кредитами» в залежності від кількості сімей-субсидіантів у будинку;

 - одержати додаткову компенсацію за місцевими програмами здешевлення «теплих кредитів»;

 - зменшити рахунки за комунальні послуги;

 - підвищити комфорт в оселі.

 Відповідні проекти актів Кабінету Міністрів України щодо збільшення фінансування програми розроблено Держенергоефективності спільно з Мінрегіоном на виконання окремого доручення Уряду.

 Вищезазначене рішення ініційовано у зв’язку із високим попитом ОСББ на державну підтримку та завершенням прийому заявок деякими банками.

 «Нагадаю, що із 2015 р. і по сьогодні майже 4 тис. ОСББ скористалися понад 

980 млн грн «теплих кредитів». Уряд відшкодував їм більше 300 млн гривень», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

 Джерело: https://www.kmu.gov.ua/ua/news/uryad-spryamuvav-ponad-380-mln-grn-na-tepli-krediti-dlya-osbb-gennadij-zubko.

 Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

Опубліковано в категорії Новини

21 червня в залі засідань райдержадміністрації відбулися урочисті заходи з нагоди святкування Дня державної служби. Привітали державних службовців перший заступник голови райдержадміністрації Олексій Пєчніков, заступник голови районної державної адміністрації Сергій Глізнецов, заступник голови районної ради Василь Латенко.

Вони побажали державним службовцям мудрості дій, виваженості і принциповості у прийнятті рішень, міцного здоров’я, благополуччя у сім’ях, оптимізму у щоденній праці на благо людей, витримки і терпіння, таких необхідних у роботі.

За вагомий особистий внесок у забезпечення реалізації державної політики у професійній діяльності, відповідальне ставлення до обраної справи та з нагоди професійного свята кращих працівників нагородили Почесними грамотами районної державної адміністрації та районної ради.

На завершення урочистостей усіх пригостили смачним морозивом та фруктами.

Більше фото заходу на сторінці у Facebook 

Опубліковано в категорії Новини

Навчатися ніколи не пізно і завжди корисно. Для працівників територіального центру декілька разів на рік адміністрація готує цікаві семінари, тренінги, які і підвищують їхню кваліфікацію, дозволяють дізнатися усі новини у сфері соціального захисту, зміни у законодавстві, поділитися усім, що хвилює у роботі, обмінятися досвідом.

Цього разу семінар-навчання соціальних працівників та робітників територіального центру був присвячений декільком важливим темам, без яких робота із людьми не може вважатися якісною.

Захід розпочався із тренінгу «Шляхи та методи запобігання і профілактики емоційного та професійного вигорання. Горіти, не згораючи», який підготувала для присутніх Інна Герасимова, доцент, кандидат педагогічних наук, трансакційний аналітик ЧНУ ім.Б.Хмельницького. Лектор почала із того, що представники усіх професій схильні до професійного вигорання, адже це фізична чи психологічна втома, яка накопичується всередині та заважає працювати ефективно.

Означивши коло проблеми, Інна Володимирівна назвала декілька методів, які дозволяють боротися із таким явищем, як професійне вигорання. І всі вони у результаті підходять до того, що втомлена людина повинна найперше дослухатися до свого організму, відпочивати, змінювати поле діяльності.

Після цікавої та докладної лекції присутні мали нагоду поставити питання Інні Герасимовій. Соціальні працівники та робітники у своїй діяльності постійно контактують із людьми, а тому ситуацій, які потребують розбору чи поради, відбувається безліч. Лектор із задоволенням відповіла на всі запитання, давши поради для майбутньої роботи із людьми поважного віку.

Далі слово для виступу одержав інженер з охорони праці Смілянського РЕМу Ігор Бражник. Він провів інструктаж з надання неелектротехнічному персоналу І групи допуску з електробезпеки, адже кожен із працівників терцентру у своїй діяльності користується електричними приладами.

Повертаючи присутніх безпосередньо до питань соціального захисту, директор терцентру Галина Кравченко розповіла про основні положення нової редакції Закону України «Про соціальні послуги», прийнятого Верховною радою 17.01.2019 р.. Галина Олександрівна докладно зупинилася на основних цілях, принципах та обов’язках при наданні соціальних послуг. Звернула вона увагу і на дотримання соціальними робітниками Державного стандарту, адже це основний документ, яким вони керуються у своїй роботі.

А продовжила тему завідуюча відділення соціальної допомоги вдома Людмила Жук, яка підбила підсумки роботи відділення за 5 місяців та окреслила завдання по підвищенню якості надання соціальних послуг у 2019 році. За цей час досягнуто певних успіхів, виявлено деякі недоліки в роботі, на які особливо було звернуто увагу, щоб у майбутньому вони не повторювалися.

Завершився семінар досить трепетною подією. Завжди важко розлучатися із людьми, із якими пропрацював багато років, але саме це і довелося зробити під час заходу. Адже 7 працівників терцентру будуть переведені у новостворений комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Балаклеївської ОТГ. Директор подякувала їм за роботу, за щедрість душі, за те, що протягом багатьох років вони якісно надавали соціальні послуги стареньким жителям району, та побажала, щоб у них і надалі все складалося добре, щоб на новому місці їм було не менш комфортно, ніж у терцентрі.

Черговий семінар закінчився, залишивши у його учасників не лише приємні враження, але й безліч нових знань. А ще лектори пообіцяли, що приготують нові тренінги та із задоволенням повернуться із ними до терцентрівського колективу. Бо тема роботи з людьми різних категорій, а особливо поважного віку - невичерпна, цікава і масштабна, а значить говорити завжди буде про що.

За інформацією районного територіального центру

Опубліковано в категорії Новини

Члени любительського об’єднання «Горлиця» с.В.Яблунівка усі сільські заходи, державні та релігійні свята завжди проводять разом. І це не тільки через те, що живуть в одному селі та мають спільні інтереси, а й тому, що їх поєднує справжня дружба. І в багатьох зародилася вона ще більш, ніж півстоліття тому, адже більшість з них народилися та виросли в цьому селі, відвідували одну школу, а дехто – і один клас.

Теплого червневого дня рідна школа гостинно відкрила двері для своїх сивочолих учнів. Саме в цей день для них було організовано зустріч випускників. Із душевним трепетом ветерани пройшлися коридорами закладу та попрямували до кабінету української мови. На імпровізованій сцені для ветеранів виступали учні школи – учасники ансамблю «Веснянка», який діє під керівництвом Олени Котович. З вітальним словом до ветеранів звернувся директор навчального закладу Олександр Іщенко. Він побажав сивочолим колишнім учням здоров’я та наснаги, щоб їхнього завзяття вистачило ще на багато років зустрічей в стінах школи. Приємним сюрпризом для ветеранів стала підготовлена для них фотовиставка. Із старих світлин до них посміхалася їхня молодість, шкільні роки та спогади про минулі зустрічі. На знак подяки ветерани вручили директору подарунок – картину, яка прикрашатиме приміщення та нагадуватиме про колишніх випускників.

А потім ветерани вирушили до церкви, адже саме тут в ті роки розташовувалася школа. Ветерани пройшлися приміщенням, пригадуючи уроки, проведені в цих стінах, своїх наставників, а також шкільних друзів, які не дожили до цього дня. Тож вирішили ще зайти на місцеве кладовище, щоб вшанувати пам’ять тих, кого вже немає поряд.

А потім вирушили до Раїси Дідковської, яка гостинно запросила всіх до себе на чашку чаю. Тож вечір спогадів продовжився за дружнім столом зі смаколиками та під ностальгічні розповіді.

За інформацією районного територіального центру

Опубліковано в категорії Новини
Середа, 19 червня 2019, 13:47

На Смілянщині святкували Трійцю

На Смілянщині відбулося ХХ обласне фольклорне свято «Ой, ти, Трійце, зелен-свято».

18 червня,  в селі Голов’ятино,  відбулося  фольклорне  обласне дійство «Ой, ти Трійце, зелен-свято».

Смілянщина вже 20 років поспіль збирає найкращі фольклорні колективи області. За  ці роки  учасники свята  стали  справжньою родиною, стали однією  міцною фольклорною  державою.

Цьогоріч  на свято завітали 30 колективів, які своєю майстерністю виконанням та різноманіттям костюмів просто зачарували всіх учасників дійства.

Від обласного центру народної творчості всім учасникам свята було вручено Почесні грамоти.

Із вітальним словом до учасників дійства звернувся заступник голови районної державної адміністрації Сергій Глізнецов, який подякував колективам та їх керівникам  за  ту прекрасну місію, яку вони  несуть, зберігаючи народні звичаї та традиції, примножуючи та увіковічнюючи культуру нашого краю.

На святкове дійство завітав народний депутат України Сергій Рудик, який вручив всім  учасникам  подяки та подякував за збереження української пісні.

Від районної державної адміністрації всім учасникам  обласного свята було вручено  запашні короваї  та пам’ятні сувеніри на добру згадку про Смілянщину.

Після урочистої частини розпочалося справжнє свято української народної музики та пісні. Кожен колектив зачаровував та дивував  глядачів своїм  неповторним виступом. На сцені Глов'ятинського будинку культури відбувалося справжнє дійство з театралізованими, вокальними  та хореографічними замальовками.  Панувала справжня гармонія музики, пісні та народних традицій.

Ми дякуємо всім учасникам  обласного  свята «Ой, ти, Трійце, зелен-свято» за участь у фольклорному дійстві, бажаємо їм мирного неба над головою, тепла та затишку в оселях, і з величезним нетерпінням, чекаємо нових зустрічей!

 

За інформацією сектору культури райдержадміністрації

Опубліковано в категорії Новини

Пропозиції щодо формування моделі адміністративно-територіального устрою базового та субрегіонального рівня Черкаської області


Завантажити модель системи можна натиснувши вкладення 


Обґрунтування

З прийняттям у 2014 р. Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні відбувається процес децентралізації. Він супроводжується як посиленням спроможності органів місцевого самоврядування реалізовувати власні та делеговані повноваження (передача повноважень та фінансового їх забезпечення), так і трансформацією (укрупненням) первинного суб’єкта місцевого самоврядування – громад (добровільне об’єднання).

Ураховуючи суспільно-політичну ситуацію в країні, на сьогодні реформування місцевого самоврядування здійснюється в існуючому правовому полі без внесення відповідних змін до Конституції України та на добровільних засадах шляхом об’єднання територіальних громад. Тому можна констатувати, що нереформовані система місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою навіть з урахуванням активного об’єднання територіальних громад зберігає значну частину притаманних їй проблем.

Європейський досвід демонструє, що успішні практики реформування місцевого самоврядування, що мають забезпечити сталий регіональний розвиток, полягають у забезпеченні реалізації принципу субсидіарності та посиленні спроможності органів місцевого самоврядування ВСІХ рівнів реалізовувати власні та делеговані повноваження.

Існуючі правове поле та адміністративно-територіальний устрій не дозволяють сформувати органи місцевого самоврядування на районному рівні, які б відповідали визначним в Європейській хартії місцевого самоврядування (ратифікована Україною у 1997 р.) критеріям з відповідними повноваженнями, матеріальними і фінансовими ресурсами, інфраструктурою, необхідними для ефективного виконання покладених на зазначені органи завдань та функцій.

Реалізація реформи з порушенням запланованої етапності її впровадження (відсутність внесення змін до Конституції України та законодавства щодо адміністративно-територіального устрою), а також процес добровільного об’єднання територіальних громад призводить до того, що потребують врегулювання взаємовідносини органів місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад (далі – ОТГ), місцевих органів виконавчої влади (територіальних органів центральних органів виконавчої влади, райдержадміністрацій), що здійснюють свої повноваження на районному рівні, особливо у випадках, коли такі громади сформовані в межах усієї території району, та районних рад. Постає гостра потреба у розмежуванні їх повноважень.

Практична трансформація адміністративно-територіальних одиниць  базового рівня спричинила потребу подальшого реформування органів місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою і на субрегіональному рівні та укрупнення районів.

Так, відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», об’єднана територіальна громада отримує прямі міжбюджетні відносини у випадку визнання її спроможною. За цих умов об’єднані територіальні громади створюють свої виконавчі структури для здійснення повноважень, визначених законом. У переважній більшості це  повноваження, що здійснюються відповідно районними держадміністрацією та радою.

В той же час у районі, в межах якого створюється така об’єднана територіальна громада, як правило залишаються декілька територіальних громад, які не прийняли рішення об’єднатись з іншими територіальними громадами. Тому у виконавчому органі районної ради – районній державній адміністрації - зберігаються структури, які забезпечують реалізацію визначених законом повноважень і для таких територіальних громад. При цьому навантаження на працівників таких структур є дуже низьким. Таким чином, спостерігається дублювання таких повноважень та нераціональне використання як кадрових, так і фінансових ресурсів, що спрямовуються на їх втконання.

Аналіз практичної територіальної організації територіальних органів центральних органів виконавчої влади також свідчить про відсутність єдиних підходів та критеріїв для формування їх мережі на районному рівні.

З метою унормування питань щодо територіальної основи для удосконалення системи органів влади та місцевого самоврядування на усіх рівнях адміністративно-територіального устрою країни Кабінетом Міністрів розроблено та подано до Верховної Ради законопроект «Про основні засади адміністративно-територіального устрою України» (реєстр. 8051, підтриманий відповідним Комітетом ВРУ, рекомендований до прийняття у І читанні за основу, включений до порядку денного 9-ї сесії ВРУ).

З метою моделювання практичної реалізації положень законопроекту «Про основні засади адміністративно-територіального устрою України» та виконання завдання, передбаченого пунктом 17 Плану пріоритетних дій Уряду на 2018 рік (розпорядження КМУ від 28.03.2018 р. № 244) Мінрегіоном спільно з відповідними експертами Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (функціонує за підтримки Програми «U-LEAD з Європою») здійснено моделювання системи адміністративно-територіального устрою (далі - АТУ) базового та субрегіонального рівня та територіальної організації влади на прикладі Черкаської області.

Область обрано з урахуванням результатів практичного формування ОТГ (ОТГ утворено на 38,6 % загальної площі області) та затвердженого Урядом перспективного плану формування територій громад області (перспективним планом передбачено формування ОТГ на 64,3%  загальної площі області). У загальному рейтингу реформи децентралізації, який формується Мінрегіоном (станом на 10.02.2019), область займає 17 місце.

 

 

Щодо моделі адміністративно-територіального устрою

Черкаської області

Коротка характеристика області

 • Ø Площа:
 • загальна —20,9 тис. км2,
 • ОТГ в області — 8,076 тис. км2 (38,6% від загальної площі області);
  • Ø Населення області:
  • загальна чисельність — 1218,1 тис. осіб,
  • ОТГ області — 335,5 тис. осіб (27,5 % від загальної площі області);
   • Ø Кількість територіальних громад в області (ОМС), до добровільного об’єднання — 556;
   • Ø Кількість ОТГ в області — 55, у т. ч. 1 ОТГ очікує призначення перших місцевих виборів.

Моделюванню проектної системи АТУ передував аналіз існуючого стану добровільного об’єднання тергромад в області – фактичного укрупнення первинного суб’єкта АТУ та місцевого самоврядування – громад та його проектне відображення у відповідному перспективному плані.

Базовий рівень - громади

Перспективний план формування громад, розроблений Черкаською ОДА (зміни затверджені розпорядженням КМУ від 16 травня 2018 р. № 330)

Так, на сьогодні останні зміни до перспективного плану формування територій громад Черкаської області (далі – Перспективний план), згідно з яким на 64,3% території області були затверджені розпорядження КМУ 16 травня 2018 року.

Аналіз затвердженого Перспективного плану здійснювався за наступними критеріями:

1)    охопленість (покриття) території області проектними ОТГ;

2)    спроможність проектних ОТГ;

3)    відповідність проектних ОТГ положенням Методики формування спроможних ОТГ;

4)    наявність існуючих ОТГ.

Згідно із затвердженим Перспективним планом в області пропонується затвердити 52 ОТГ, у т. ч. 38 – існуючі ОТГ.

Середні параметри 1 проектної ОТГ у затвердженому Перспективному плані:

 • чисельність населення — 9,6 тис. осіб (без міста Черкаси);
 • площа — 240,2 км2;
 • кількість тергромад (ОМС), що об'єднуються — 6,4.

 

Аналіз спроможності затверджених проектних ОТГ свідчить:

 • 34 ОТГ (61% від загальної кількості) – мають низьку спроможність (високий рівень дотаційності бюджетів);
 • 12 ОТГ (21%) – середню спроможність (не дотаційні або мають низький рівень дотаційності);
 • 10 ОТГ (18%) – високу спроможність (не дотаційні, бюджети із реверсною дотацією).

За результатами аналізу підготовлено наступні рекомендації:

1)    Перспективний план повинен охоплювати усю територію області (затверджений КМУ Перспективний план покриває 64,3% території області);

2)    у проекті змін до Перспективного плану повинні бути передбачені усі існуючі ОТГ, у т. ч. ті, що очікують призначення перших місцевих виборів;

3)    усі проектні ОТГ, що включені до Перспективного плану, повинні відповідати Методиці формування спроможних ОТГ;

4)    Перспективний план повинен передбачати якого меншу кількість неспроможних чи малоспроможних ОТГ.

 

Модельний Перспективний план формування громад області (проект адміністративно-територіального устрою Черкаської області базового рівня)

На основі вищезазначених пропозицій та з урахуванням наступних критеріїв:

1)    всі ОТГ мають відповідати Методиці формування спроможних ОТГ;

2)    в області мають бути відсутні неспроможні ОТГ;

3)    всі приміські території мають бути включені до міських ОТГ, великі периферійні селища та села – центри ОТГ,

розроблено проект моделі адміністративно-територіального устрою базового рівня області, відповідно до якого в області передбачено 37 ОТГ, з яких -  20 існуючих та 17 проектних.

Аналіз спроможності проектних ОТГ моделі АТУ базового рівня передбачає, що:

 • 1 ОТГ (3% від загальної кількості) матимуть низьку спроможність (бюджети дотаційні або матимуть низький рівень дотаційності);
 • 9 ОТГ (24%) – середню (бюджети - не дотаційні або матимуть низький рівень дотаційності;
 • 27 ОТГ (73%) – високу (бюджети - не дотаційні, у переважній більшості із реверсною дотацією).

Середні параметри 1 проектної ОТГ:

 • чисельність населення — 25,9 тис. осіб (збільшено на 16,3 тис. осіб, порівняно із затвердженим Перспективним планом);
 • площа — 564,8 км2 (збільшено на 324,8 км2, порівняно із затвердженим Перспективним планом);
 • кількість тергромад (ОМС), що об'єднуються, — 15 (збільшено на 8,6 порівняно із затвердженим Перспективним планом).

Порівняльна характеристика запропонованих варіантів формування базового рівня адміністративно-територіального устрою області

Параметри   Перспективного плану

Проект перспективного плану, розроблений ОДА

Модельний варіант організації місцевого самоврядування на базовому рівні з урахуванням Методики формування спроможних громад

Кількість проектних ОТГ

56

37

Середньостатистичні параметри 1 ОТГ:

 

 

 • чисельність населення

9,6 тис. осіб
(без м. Черкаси);

25,9 тис. осіб
(+ 16,3  тис. осіб, порівняно із затвердженим    Перспективним планом)

 • площа

240,2 км2

564,8 км2
(+ 324,8 км2, порівняно із затвердженим    Перспективним планом)

 • к-ть тергромад (ОМС), що об'єднуються

6,4

15
(+ 8,6 порівняно із затвердженим    Перспективним планом)

Спроможні ОТГ:

 

 

 • низька (високий рівень дотаційності бюджетів);

34 ОТГ (61% від загальної кількості)

1 ОТГ (3%)

 • середня (не дотаційні або мають низький рівень дотаційності);

12 ОТГ (21% від загальної кількості)

9 ОТГ (24%)

 • висока (не дотаційні, бюджети із реверсною дотацією).

10 ОТГ (18% від загальної кількості)

27 ОТГ (73%)

Субрегіональний  рівень – укрупнені райони

Формування моделі АТУ субрегіонального рівня здійснювалося на основі  моделі АТУ базового рівня, оскільки межі одиниць АТУ субрегіонального рівня (укрупнених районів) повинні відповідати межам проектних укрупнених адмінтеродиниць базового рівня (громад), а не межам існуючих адміністративних (сільських) районів.

Також моделювання адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня здійснювалося з урахуванням аналізу територій юрисдикції реалізації повноважень існуючої системи територіальних органів центральних органів виконавчої влади (далі – ЦОВВ).

На прикладі Черкаської області проаналізовано ситуацію з організацією територіальних підрозділів 6 ЦОВВ, що мають міжрайонні територіальні підрозділи в області (Національна поліція, Державна фіскальна служба, Пенсійний фонд України, Фонд соціального страхування України, Державна служба геодезії, картографії та кадастру, Державне агентство водних ресурсів), місцевих прокуратур та окружних судів. Аналіз розміщення міжрайонних територіальних підрозділів ЦОВВ показав, що їх розташування є не раціональним, що призводить до того, що жителі одного і того ж  населеного пункту для отримання відповідних послуг у кожному міжрайонному територіальному підрозділів ЦОВВ змушені їхати у різні міста, де власне вони розміщені.

Так, наприклад жителі Корсунь-Шевченківського району, обслуговуються в 5 різних містах, щодо отримання послуг:

 • Державної фіскальної служби – Смілянському об’єднаному управлінні, яке знаходиться на відстані 57 км від районного центру;
 • Фонду соціального страхування України – Канівському об’єднаному управлінні, яке знаходиться на відстані 63 км від районного центру;
 • Пенсійного фонду України – Городищенському міжрайонному управлінні, яке знаходиться на відстані 20 км від районного центру;
 • Національної поліції – Звенигородському відділі, що знаходиться на відстані 62 км від районного центру;
 • Водних ресурсів - Черкаському міжрайонному управлінні, що знаходиться на відстані 87 км від районного центру;
 • Місцевій прокуратурі – в місті Звенигородка, що знаходиться на відстані 62 км від районного.

Крім того, жителі Корсунь-Шевченківського району отримують послуги в районному центрі – місті Корсунь-Шевченківський, де розміщений окружний суд та територіальні підрозділи наступних ЦОВВ:

 • Державної міграційної служби України;
 • Державної служби з надзвичайних ситуацій;
 • Державної служби зайнятості;
 • Державної виконавчої служби;
 • Державної казначейської служби України;
 • Державної служби статистики;
 • Державної служби геодезії, картографії та кадастру.

Проект моделі АТУ субрегіонального рівня Черкаської області, сформовано з урахуванням наступних критеріїв:

1)      розміщення адміністративних центрів одиниць АТУ субрегіонального рівня (далі – центри) враховує існуючу територіальну організацію влади районного рівня у регіоні (проектний адміністративний центр укрупненого району співпадає з  одним із існуючих районних центрів області, за виключенням окремих випадків);

2)    центри є існуючими полюсами економічного, соціального та культурного розвитку регіону;

3)      площа території одиниць АТУ субрегіонального рівня та географічне розташування центрів одиниць АТУ субрегіонального рівня враховує територіальну доступність до центрів одиниць АТУ базового рівня (громад) (середня відстань до центру одиниць АТУ субрегіонального рівня має становити 30-40 км) та їх периферійних територій (територій, які найбільш віддалені від центрів ОТГ) ;

4)      кількість жителів такої одиниці відповідає критеріям NUTS-3 (NUTS - номенклатура територіальних одиниць, яка використовується Європейським Союзом для статистичних цілей).

Відповідно до проведеного аналізу територіальної організації влади в Черкаській області (райдержадміністрації, райради, тероргани ЦОВВ, окружні суди та місцева прокуратура) визначено, що найбільшу концентрацію таких органів влади мають наступні міста області:

 • Черкаси – обласний центр, в місті розміщенні усі обласні підрозділи ЦОВВ, ОДА, обласні суди та прокуратура;
 • Умань – місто обласного значення, в місті розміщено 4 міжрайонних та 7 районних терпідрозділів ЦОВВ, місцева прокуратура та окружний суд;
 • Сміла– місто обласного значення, в місті розміщено 4 міжрайонних та 7 міськрайонних терпідрозділів ЦОВВ, місцева прокуратура та окружний суд;
 • Золотоноша – місто обласного значення, в місті розміщено 4 міжрайонних та 7 міськрайонних терпідрозділів ЦОВВ, місцева прокуратура та окружний суд;
 • Звенигородка – місто районного значення, в місті розміщено 4 міжрайонних та 7 міськрайонних терпідрозділів ЦОВВ місцева прокуратура та окружний суд.

В інших містах районного значення (в тому числі у районних центрах)  розміщено меншу кількість таких установ.

Під час моделювання проаналізовано систему надання медичних послуг вторинного рівня та її територіальної організації в області на базі 5 госпітальних округів з центрами у містах Черкаси, Сміла, Умань, Звенигородка, Золотоноша (затверджено розпорядженням КМУ № 471 від 12.07.2017) .

Параметри доступності до центрів госпітальних округів

Черкаської області

(Кількість населення, що проживає у зоні доступності до центру госпітального округу, тис. осіб)

Центр госпітального округу

до 30 км

% від заг. чисел. населення області

від 30 км до 60 км

% від заг. чисел. населення області

від 60 км і більше

% від заг. чисел. населення області

Всього населення, тис. осіб

% від заг. чисел. населення області

Черкаси

323,2

26,5

56,7

4,7

23,5

1,9

403,3

33,1

Золотоноша

89,0

7,3

50,9

4,2

4,4

0,4

144,2

11,8

Сміла

112,9

9,3

79,9

6,6

8,7

0,7

201,6

16,5

Звенигородка

95,8

7,9

54,0

4,4

0,2

0,0

149,9

12,3

Умань

161,6

13,3

145,3

11,9

12,3

1,0

319,1

26,2

Всього

782,4

64,2

386,7

31,7

49,0

4,0

1218,1

100,0

Оскільки центрами госпітальних округів визначені міста, у яких розміщено найбільшу кількість органів влади чи їх територіальних підрозділів, та які фактично є центрами економічно-соціальної активності, відповідно до цього запропоновані населені пункти можна розглядати як проектні адміністративні центри одиниць АТУ субрегіонального рівня (укрупнених районів), окрім міста обласного значення Сміла, яке розміщений на у тридцяти кілометровій зоні доступності до обласного центру – міста Черкаси.

Після проведеного аналізу територіальної доступності до міст - центрів госпітальних округів, встановлено, що межі та склад госпітальних округів області може лише у повній мірі відповідати межам та складу модельних одиниць АТУ субрегіонального рівня, окрім меж та складу одиниць АТУ субрегіонального рівня із центрами у містах Черкаси та Звенигородка.

Оскільки, місто Сміла, яке визначено як центр госпітального округу, до складу якого входять територіальні громади Смілянського, Кам’янського, Городищенського та Корсунь-Шевченківського, знаходиться у безпосередній близкості до обласного центру – міста Черкаси (30 км), місто та територіальні громади Кам’янського та Смілянського районів, окрім Ротмистрівської ОТГ, найбільш доречно включити до одиниці АТУ субрегіонального рівня із центром у місті Черкаси. Таким чином до складу одиниці АТУ субрегіонального рівня із центром у місті Черкаси мають бути включені територіальні громади Канівського, Кам’янського, Смілянського, Чигирнського, Черкаського районів та місто Сміла.

Так як, Ротмистрівська ОТГ (утворена із територіальних громад Смілянського району), знаходиться ближче до міста Звенигородка, найбільш доречно включити її до складу одиниці АТУ субрегіонального рівня із центром у місті Звенигородка. Також до цієї одиниці АТУ потрібно включити територіальні громади Корсунь-Шевченківського та Городищенського районів, оскільки вони знаходяться ближче до міста Звенигородка, ніж до міста Черкаси.

 

Таким чином, у Черкаській області змодельовано систему АТУ субрегіонального рівня у складі чотирьох обєднаних (укрупнених) районів з відповідними адміністративними центрами у містах:

1)    Черкаси, у складі 11 громад, площею 5556,2 км2 з населенням 513,4 тис. осіб;

2)    Умані, у складі 9 громад, площею 5432,0 км2 з населенням 319,1 тис. осіб;

3)    Звенигородці, у складі 11 громад, площею 5672,1 км2 з населенням 241,4 тис. осіб;

4)    Золотоноші, у складі 6 громад, площею 4239,7 км2 з населенням 144,2 тис. осіб.

 

Характеристика проектних одиниць АТУ субрегіонального рівня (укрупнених районів) Черкаської області

Назва адміністративного центру

К-ть громад у складі району

Площа обєднаного району

Населення району*

км2

%, від загальної площі області

тис. осіб

%, від загальної чисельності населення області

м.Черкаси

11

5556,2

26,6

513,4

42,1

м.Умань

9

5432,0

26,0

319,1

26,2

м.Звенигородка

11

5672,1

27,1

241,4

19,8

м. Золотоноша

6

4239,7

20,3

144,2

11,8

РАЗОМ

37

20900,0

100,0

1218,1

100,0

*кількість жителів району відповідає критеріям NUTS-3 (NUTS - номенклатура територіальних одиниць, яка використовується Європейським Союзом для статистичних цілей)

 

Додатково, було змоделювано доступність до центрів проектних одиниць АТУ субрегіонального рівня (укрупнених районів) Черкаської області.

 

Параметри доступності до центрів проектних одиниць АТУ субрегіонального рівня (укрупнених районів) Черкаської області

(кількість населення, що проживає у зоні доступності до центру обєднаного району, тис. осіб)

Центр об’єднаного району

до 30 км

% від заг. чисел. населення області

від 30 км до 60 км

% від заг. чисел. населення області

від 60 км і більше

% від заг. чисел. населення області

Всього населення, тис. осіб

% від заг. чисел. населення області

Черкаси

323,6

26,6

102,6

8,4

87,2

7,2

513,4

42,1

Умань

161,1

13,2

148,0

12,2

10,0

0,8

319,1

26,2

Звенигородка

100,3

8,2

126,4

10,4

14,7

1,2

241,4

19,8

Золотоноша

89,0

7,3

50,9

4,2

4,4

0,4

144,2

11,8

Всього

673,9

55,3

427,9

35,1

116,3

9,5

1218,1

100,0

 

 

Генеральний директор Директорату

з питань розвиткумісцевого самоврядування,

територіальної організації влади та

адміністративно-територіального устрою                                    Сергій ШАРШОВ

Опубліковано в категорії Новини
<< Початок < Попередня 1 2 3 Наступна > Кінець >>
Сторінка 1 з 3