joomla template

Меню користувача

Понеділок, 18 листопада 2019, 14:23

КОНВЕНЦІЇ ООН ПРО ПРАВА ДИТИНИ – 30 РОКІВ

Проблема виховання і захисту підростаючого покоління ніколи не втратить своєї актуальності, адже діти – гарант самозбереження, здоров’я і поступу нації. Задоволення прав дитини є найголовнішою умовою становлення людини, яка підростає, розвивається як особистість.

20 листопада 1989 року було прийнято документ високого міжнародного рівня – Конвенцію ООН про права дитини, в якій чітко зазначено, що діти мають право на особливе піклування та допомогу.

Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини у 1991 році. Так цей документ став частиною українського законодавства. Сьогодні першочерговість інтересів підростаючого покоління розуміють  і підтримують на найвищому державному рівні. Захист прав таких дітей є державною справою.

 В Смілянському районі для захисту прав та законних інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, прийнято районну програму профілактики соціального сирітства на 2019-2020 роки. Затверджено план спльних заходів щодо запобігання злочинності серед неповнолітніх, вдосконалення правовиховної та профілактичної роботи серед них у 2019-2020 роках. Прийняті районні програми та вжиті заходи націлені на покращення становища кожної конкретної дитини, створення сприятливих умов для її розвитку, навчання, виховання; якісний соціально-правовий захист дитини, яка залишилась без батьківського піклування та перебуває в складних життєвих обставинах; збереження для дитини біологічної родини;  максимальне влаштування посиротілих дітей в сімейні форми виховання на основі комплексної оцінки її потреб; дотримання принципу родинного походження при влаштуванні дітей.

Для погодженого вирішення питань по захисту прав дітей в райдержадміністрації утворено комісію з питань захисту прав дитини та координаційну раду з питань злочинності та правопорушень серед неповнолітніх. Протягом 2019 року комісією з питань захисту прав дитини прийнято 45 рішень стосовно 64 дітей району.

Влітку 2017 року в Україні розпочалась реформа зі складною назвою "деінституціалізація", яка передбачає реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. За цим терміном ховаються зміни системи дитячих інтернатів, у яких вони нині перебувають. Більшість з цих дітей – це звичайні діти, чиї батьки за різних обставин не здатні забезпечити їм гідного піклування і виховання в родині. Деінституціалізаціяпро створення таких умов, за яких потреба в інтернаті, дитячому будинку тощо просто зникне. Це можливе за умови допомоги сім'ї у громаді, аби дитина виховувалась у родині. Відповідно до Національної стратегії, вже у 2026 році дітей в інституціях має бути менше 0,5% від загальної кількості (зараз – 1,5%). А ті діти, хто за різних причин все ж залишаться в інституціях, а не в сім'ях – житимуть у невеликих установах в умовах, максимально наближених до сімейних (до 10 осіб в одному закладі).

У кожній громаді мають з'явитися доступні й якісні послуги для сімей з дітьми. Кожна громада має оцінити свою мережу інтернатних закладів, з'ясувати, які діти до них потрапляють та чому, які є соціальні, освітні, реабілітаційні медичні послуги вже зараз і що необхідно зробити в подальшому, щоб наші діти змогли отримати ці послуги за місцем проживання. Ці послуги мають бути якісними, і при цьому дитина має проживати та виховуватись в сім’ї. Сім'я – це природне захисне середовище для дитини, у родині кожна дитина – особистість. В інституції особистість втрачається, розчиняється в колективі. Сьогодні у громаді є багато можливостей і повноважень для того, щоб допомагати своїм людям, зберегти сім'ї і дітей у родині. І саме на громади велика надія – зрушити усталені стереотипи і повернути своїх дітей з інтернатів у громаду.

Розпорядженням райдержадміністрації від 14.01.2019 № 5 затверджено план заходів щодо реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Смілянському районі на 2019-2020 роки. Створено міжвідомчу робочу групу з питань розвитку системи соціальних послуг, підтримки сім’ї та дітей, основним завданням якої є координація дій для забезпечення реформування системи інституційного догляду та виховання дітей в районі, впровадження плану заходів, проведення його моніторингу та оцінювання, прийняття рішень у найкращих інтересах дитини.

Служба у справах дітей райдержадміністрації виступає координатором у вирішенні питань соціального захисту дітей та організації роботи із запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності.має наступні напрямки своєї діяльності:

забезпечення якісного соціально-правового захисту дитини на всіх рівнях її діяльності (освіта, охорона здоров’я, сімейне виховання, праця, захист від жорстокого поводження, відпочинок і дозвілля, соціальне забезпечення, право на житло та майно,);

діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;

діти в складних життєвих обставинах; профілактика дитячої бездоглядності, безпритульності, злочинності;

 В районі, у тому числі в Ротмістрівській ОТГ, Березняківській ОТГ, Тернівській ОТГ та Балаклеївській ОТГ  проживає 5663 дитини. Дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 57 осіб. Дітей, які потрапили в складні життєві обставини – 37 осіб.

До служби у справах дітей протягом 2019 року надійшло 65 клопотань від установ та організацій стосовно дітей, які потребують соціально-правового захисту. На всі звернення відреаговано.

В судових інстанціях захищено права 15 неповнолітніх.


ЗАХИСТ ПРАВ ДІТЕЙ-СИРІТ ТА ДІТЕЙ, ПОЗБАВЛЕНИХ БАТЬКІВСЬКОГО ПІКЛУВАННЯ

Два головних постулати Конвенції визначають, що діти, які живуть у тяжких умовах, потребують особливої уваги. Дитині для повного та гармонійного розвитку її особистості необхідно зростати у сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові та розуміння. Закон України від 13.01.2005 року “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування” поєднав в собі ці дві головні вимоги, а сам Закон є складовою частиною законодавства про охорону дитинства. В умовах сьогодення одним із найприорітетніших завдань є збереження біологічної родини для дитини, профілактика соціального сирітства, яка повинна базуватися на організації якісної адресної і своєчасної соціальної підтримки та допомоги сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, соціального захисту дітей, які в них виховуються. Служба у справах дітей райдержадміністрації проводить роботу з виявлення та обліку дітей, які залишилися без батьківського піклування, вирішення питання надання дітям правового статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, усиновлення дітей, встановлення над ними опіки, піклування, влаштування у прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу,  здійснення контролю за станом утримання та виховання дітей вказаної категорії в сім’ях громадян. Водночас забезпечується  повне внесення та своєчасне поновлення інформації у Єдиному електронному банку даних  (ЄІАС «Діти»)    про      дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів та дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах.

Під соціальним захистом перебуває 81 дитина-сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування первинного обліку. В районі проживає 41 опікунська сім’я, в них на вихованні 51 дитина, 11 родин, в яких 12 усиновлених дітей. Функціонує 5 прийомних сімей, в яких на вихованні перебуває 6 дітей, Всього в районі в сімейних формах виховання проживає 57 дітей, з них 27 осіб – це діти-сироти, 30 осіб – позбавлені батьківського піклування.

Протягом 2019 року в районі без батьківського піклування залишилось 4 дітей. Влаштування в сімейні форми виховання складає 100 відсотків. Кількість посиротілих дітей у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зменшилась (протягом 11 місяців 2018 року – 5 дітей).

  

ДІТИ В СКЛАДНИХ ЖИТТЄВИХ ОБСТАВИНАХ

Термін «складні життєві обставини» визначений   Законом України «Про соціальні послуги» вміщує такий перелік життєвих обставин: інвалідність, часткова втрата рухової активності у зв’язку зі старістю або станом здоров’я, самотність, сирітство, безпритульність, відсутність житла або роботи, насильство, негативні стосунки в сім’ї, малозабезпеченість, психологічний чи психічний розлад, наркотична чи алкогольна залежність тощо.

З метою створення належних умов для забезпечення реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї, підтримки сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, та захисту прав дітей у таких сім’ях служба у справах дітей райдержадміністрації взаємодіє із суб’єктами соціальної роботи (освіта, медицина, соціальна сфера, сільська рада). Суб’єкти соціальної роботи надсилають до служб у справах дітей повідомлення про:

- сім’ї з дітьми, в яких батьки у зв’язку з тривалою хворобою не можуть виконувати належним чином свої батьківські обов’язки;

- сім’ї, де триває процес розлучення батьків та вирішується спір між матір’ю та батьком щодо місця проживання дітей, участі в їх вихованні;

- сім’ї з дітьми, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків;

- сім’ї, діти з яких перебувають в інтернатних закладах (крім спеціальних та спеціалізованих), або де є ризик влаштування дітей до таких інтернатних закладів за заявою батьків у зв’язку з неспроможністю задовольнити потреби дітей;

- сім’ї, в яких було скоєне фізичне, психологічне, сексуальне, економічне насильство над дітьми, жорстоке поводження з ними або існує реальна загроза його вчинення;

- сім’ї, в яких діти систематично самовільно залишають місце постійного проживання;

- сім’ї, діти шкільного віку з яких не зараховані для навчання до загальноосвітніх навчальних закладів або систематично без поважних причин пропускають навчальні заняття.

Розгляд повідомлень про сім’ї, в яких було скоєне фізичне, психологічне, сексуальне, економічне насильство над дітьми, жорстоке поводження з ними або існує реальна загроза його вчинення, здійснюється у встановленому Мінсоцполітики, МВС, МОН та МОЗ порядку.

До обліку дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, внесено 37 дітей з підстави невиконання їх батьками батьківських обов’язків. Профілактична робота на подолання складних життєвих обставин в сім’ях    проводиться систематично.


ЗАПОБІГАННЯ ДИТЯЧІЙ БЕЗДОГЛЯДНОСТІ, БЕЗПРИТУЛЬНОСТІ, ЗЛОЧИННОСТІ

 Наслідком дитячої та підліткової бездоглядності, злочинності є неналежний контроль з боку батьків за поведінкою дітей, проведенням ними вільного часу, колом спілкування, матеріальною незабезпеченістю більшості сімей, недостатнім рівнем правової культури дітей, а також незадовільним відношенням батьків до виконання батьківських обов’язків..

Відповідно до плану спільних заходів щодо запобігання злочинності серед неповнолітніх, вдосконалення правовиховної та профілактичної роботи серед них у 2019-2020 роках, в районі систематично проводяться профілактичні рейди «Діти вулиці». В ході їх проведення обстежено 35 сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах. В КЗ “Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей” направлено 10 дітей з підстав складних життєвих обставин. На теперішній час в центрі продовжує перебувати троє дітей, 7 дітей повернуто батькам. В КЗ «Черкаський обласний спеціалізований будинок дитини» з початку року направлено 2 дітей, яких в ході соціального супроводу повернуто в родини. За неналежне виконання батьківських обов'язків до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП притягнуто 26 осіб. До Смілянського міськрайонного суду направлено 2 справи про позбавлення батьківських прав трьох батьків стосовно чотирьох дітей. Наразі їх розгляд триває.

З метою виявлення дітей шкільного віку, не охоплених навчанням на початок учбового періоду, усунення причин та умов даного явища,  з  01 по 20 жовтня 2019 року проведено два етапи районного профілактичного заходу «Урок». Всього дітей шкільного віку в районі 2430 осіб, з них в ОТГ – 1884 особи. Всі діти, які підлягають навчанню, до навчання приступили. В ході акції «В школу – з радістю» вручено канцелярське приладдя тим дітям, які не в повній мірі ним забезпечені.

 Турбота про дітей, правовий захист сім`ї і дитинства, забезпечення їх добробуту, безпеки – одне із найбільш важливих завдань держави. Багато зусиль треба ще прикласти, щоб життя наших дітей було щасливим. Необхідно забезпечити право кожної дитини, в якій би сім’ї вона не зростала, захист її прав та законних інтересів на всіх рівнях, в усіх інстанціях.


 Зоя БАРАНЮК, начальник служби у справах дітей райдержадміністрації

Змінено Вівторок, 19 листопада 2019, 14:17

Додати коментар

Захисний код
Оновити