joomla template

Меню користувача

Понеділок, 21 травня 2018, 13:15

У Куцівці вшанували Тодося Осьмачку

19 травня у  с. Куцівці вдбулися урочисті заходи з нагоди Дня вшановування пам’яті Тодося Осьмачки, українського письменника, поета, перекладача, який народився у цьому селі і прославив його на весь світ.  В заходах взяли учать заступник голови Смілянської районної державної адміністрації Сергій Глізнецов, громадськість, учнівська молодь, жителі та гості зі Сміли, Черкас, Києва.Урочистості , присвячені 123 річниці з дня народження земляка Тодося Осьмачки, організувала обласна спілка письменників та Ротмістрівська об'єднана територіальна громада. 

2018-05-21-Тодось


Тодось Осьмачка дуже любив Куцівку. І згадував малу батьківщину все своє життя, куди б його не кидала доля. А вона була дуже нелегкою.
Він народився у 1895 році у селянській родині, закінчив Київський інститут народної освіти, вчителював, писав книги, але сталінські репресії, котрі набирали обертів у 30-х роках минулого століття, зачепили й Тодося Осьмачку. Через доноси письменника починають переслідувати, називають «бандитом» та «ворогом народу», а його книги вилучають з обігу та знищують. Рятуючись від репресій, Тодось Осьмачка переховується, зокрема, і в рідній Куцівці, вдаючи божевільного. Згодом він перебирається до Львова, сподіваючись нелегально перетнути польський кордон. Таких спроб було кілька, але щоразу Осьмачку ловили й відправляли за грати Бутирки та Лук'янівської в'язниці, не забуваючи при цьому звинуватити у шпигунстві. І все таки йому поталанило вибратися на Захід. Він мешкав у Югославії, Франції, Німеччині, Канаді, чотирнадцять років прожив у Сполучених Штатах. Помер 7 вересня 1962 у Нью-Йорку, залишивши українцям у спадщину свої збірки «Круча», «Скитські вогні», «Клекіт», «Сучасникам», поеми «Поет», «Китиці часу, «Із-під світу» та повісті «Старший боярин», «План до двору», «Ротонда душогубців».
У день вшанування Тодося Осьмачки односельці та гості, серед яких були письменники і поети, згадували талановитого українця, читали його твори, помолилися у церкві Різдва Пресвятої Богородиці, в якій хрестили майбутнього письменника, побували на місці батьківської хати поета в урочищі Заруда біля сільського ставка, де стоїть пам’ятний знак, поклали квіти до його меморіальної дошки, встановленій на фасаді Будинку культури, подивилися аматорський концерт.

2018-05-21-тодось5 

На заходах також урочисто вручили цьогорічну літературну премію імені Тодося Осьмачки Василю Клічаку за його книгу "Копана гора", а Олексію Тичку, члену спілки письменників України, –диплом і нагрудний знак лауреата міжнародного конкурсу імені Пантелеймона Куліша.
Відзначення лауреатів відбулося завдяки спонсорам, серед яких, зокрема – ТОВ «Агро-Рось» та товариство «Альфа-Агро».

Додати коментар

Захисний код
Оновити