joomla template

Меню користувача

Інформує податкова інспекція
Понеділок, 13 липня 2020, 10:32

Інформує податкова інспекція

ЗА ШІСТЬ МІСЯЦІВ 2020 РОКУ  ВІД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДО БЮДЖЕТІВ УСІХ РІВНІВ НАДІЙШЛО 6,5 МЛРД ГРИВЕНЬ  ПОДАТКІВ

 

Як повідомила в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Тетяна Харьковська платники податків Черкащини за шість місяців 2020 року сплатили до бюджетів усіх рівнів 6,5 млрд грн  податків та  платежів, що на 8,5 відс., або на 507 млн грн більше, ніж за відповідний період 2019 року.

До Державного бюджету України перераховано 3 млрд грн, що на 13,6 відс, або на 363 млн грн більше ніж за шість місяців 2019 року, у тому числі надійшло 1,6 млрд грн податку на додану вартість (+ 287 млн грн, або у 1,2 рази більше порівняно з показником минулого року), податку на прибуток – 393 млн грн, що на 6,9 відс. або на 25 млн грн більше ніж за січень - червень 2019 року.

За словами Тетяни Харьковської, місцеві бюджети Черкаської області отримали 3,5 млрд гривень. У порівнянні з показником минулого року надходження збільшились на 4,4 відс, або на 144  млн гривень. Зокрема, до місцевих бюджетів надійшло понад 2,1 млрд грн податку на доходи фізичних осіб, 531 млн грн єдиного податку, 385  млн грн земельного податку і орендної плати за землю та 213 млн грн акцизного податку.

Також перераховані і спрямовані на забезпечення пенсійного страхування та виконання державних соціальних виплат 2,6 млрд грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Порівняно з показником минулого року перераховано більше на 43 млн гривень.

Тетяна Харьковська висловила подяку усім платникам податків Черкащини, які у складних для функціонування бізнесу умовах сумлінно виконують свої обов’язки.

ОБЕРЕЖНО ШАХРАЇ!

 

Головне управління ДПС у Черкаській області повідомляє, що на території Черкаської області все частіше мають місце випадки, коли шахраї телефонують платникам податків під виглядом посадових осіб Головного управління ДПС у Черкаській області з метою заволодіння грошовими коштами під будь-яким приводом (надання фінансової допомоги, погрози застосування штрафних санкцій та інше).

Зловмисники телефонують з різних номерів мобільних операторів України пропонують перерахувати грошові кошти на карткові рахунки банківських установ України.

У Головному управлінні ДПС у Черкаській області вкотре наголошують, що службові особи податкової служби Черкащини діють в межах чинного законодавства та жодних вказівок збирати гроші від свого імені чи від імені довірених осіб давати не можуть.

Тому, ГУ ДПС у Черкаській області звертається до платників податків бути обачними, не піддаватися на провокації та ні за яких обставин не перераховувати грошові кошти, а у разі отримання інформації про такі пропозиції, вчинення протиправних дій від імені працівників органів ДПС, під виглядом працівників ДПС або нібито від їх імені негайно повідомити відповідний підрозділ Національної поліції у Черкаській області за номером телефону 102.

Не дозволяйте нікому скористатись вашою довірливістю.

 

З 1 січня 2021 року розрахунки за надання платних медичних послуг

платниками єдиного податку проводитимуться через РРО

 

Головне управління ГУ ДПС у Черкаській області інформує, Законом України від 20 вересня 2019 року № 129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» (далі – Закон № 129-IX), який, відповідно до Закону України від 17 березня 2020 року № 533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» набирає чинності 01.08.2020, вносяться зміни до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), згідно з якими, зокрема, викладено в новій редакції п. 296.10 ст. 296 ПКУ та доповнено п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ.

Так, відповідно до п. 296.10 ст. 296 ПКУ (у редакції Закону № 129-IX) реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи.

Разом з тим, абзацом четвертим п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ передбачено, що з 01 січня 2021 року до 01 квітня 2021 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 грн., незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють, зокрема, реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.

Довідково: Відповідно до Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010 затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 із змінами та доповненнями,  передбачено розділ за кодом 86 «Охорона здоров’я», яка поділяється на групи: 86.1 «Діяльність лікарняних закладів»; 86.2 «Медична та стоматологічна практика»; 86.9 «Інша діяльність у сфері охорони здоров'я».

Цей розділ включає лікарні широкого профілю та спеціалізовані лікарні короткочасного або тривалого перебування пацієнтів, санаторії, профілакторії, будинки для людей похилого віку з медичним обслуговуванням, психіатричні лікарні, установи для осіб з розумовими вадами, реабілітаційні центри, лепрозорії та інші установи охорони здоров'я, що мають необхідну матеріальну базу та проводять діагностичне та медичне лікування пацієнтів, які страждають різними захворюваннями.

Цей розділ також включає медичні консультації та лікування в області загальної та спеціалізованої медицини як лікарями загального напряму, так і медичними спеціалістами та хірургами. До цього розділу також відносять стоматологічні послуги загального та спеціалізованого характеру, а також послуги ортодонтів. Крім того, цей розділ включає оздоровчі заходи, які виконують не лікарні або практикуючі лікарі, а парамедичний персонал, який законно здійснює таку діяльність.

Тобто, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які здійснюють надання платних послуг у сфері охорони здоров’я зобов’язані з 01 січня 2021 року застосовувати реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) та програмні РРО.

Звертаємо увагу, що також з 1 січня 2021 року буде обов’язковим використання РРО ФОП-платниками єдиного податку, що здійснюють:

  • реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
  • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
  • роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
  • діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена пунктом 11 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
  • діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
  • діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
  • реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується КМУ.

Нагадуємо платникам єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, та тим ФОП, які перевищили в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень, що такі ФОП зобов’язані проводити розрахунки із споживачами через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.

Пропонуємо платникам податків ознайомитись з актуальною інформацією з питань впровадження програмних РРО в створеному ДПС України банері «Програмні РРО» на офіційному вебпорталі за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.

 

Податок на доходи фізичних осіб – основні зміни 2020

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує платників податків, що з 23.05.2020 Законом України від 16.01.2020 № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни до Податкового кодексу в частині адміністрування податку на доходи фізичних осіб.

1. Скасовано обов’язок щодо подання майнової декларації та сплати ПДФО при отриманні доходів від ФОП  - платників єдиного податку четвертої групи.

Відповідно до прийнятих змін до п.п. 164.2.2 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс), фізичні особи, які протягом року отримували  винагороди та інші виплати за цивільно-правовими договорами від фізичних осіб – платників єдиного податку четвертої групи, звільняються від обов’язку подання річної податкової декларації за звітний рік та сплати ПДФО.

2. Розширено перелік відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок матеріальної та моральної шкоди, які не оподатковуються ПДФО.

Внесеними змінами доповнено п.п. «а» п.п. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164  Кодексу, згідно якого - до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається дохід у вигляді сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, шкоди життю та здоров'ю, а також відшкодувань моральної шкоди в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, або в розмірі, визначеному законом.

3. Розстрочення сплати ПДФО за іпотечними кредитами надаватиметься у разі прощення основної суми боргу.

Починаючи з 23 травня 2020 року фізичні особи зможуть отримати розстрочення на сплату податку на доходи фізичних осіб у разі прощення основної суми боргу за іпотечними кредитами до закінчення строків позовної давності. До внесенних змін розстрочення надавалось і в разі прощення суми відсотків (внесені зміни до п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164  Кодексу).

4. Пенсія та щомісячне довічне утримання не оподатковуються ПДФО не залежно від її розміру.

Із Податкового кодексу України виключено пп. 164.2.19  п.164.2 ст.164 Кодексу, згідно з яким оподаткуванню підлягали суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного утримання грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом та, які перевищували десятикратний розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

 

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20

 

31 серпня 2020 року останній день звернення ФОП та самозайнятих осіб

для списання боргу з єдиного внеску

Головне управління ДПС у Черкаській області звертає увагу фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, що з 03.06.2020 набрав чинності пункт 5 розділу І Закону України від 13 травня 2020 року  №592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі - Закон №592-IX) відповідно до якого  розділ VIII «Прикінцеві та перехідні  положення»  Закону України   від 08 липня 2020 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне  страхування»  (далі - Закон №2464-VI), яким передбачено списання недоїмки, штрафних санкцій і пені  по єдиному внеску вказаним платникам, нараховані їм за період з 1 січня 2017 року.

Звертаємо увагу, що підлягають списанню штрафи, пеня та суми недоїмки по єдиному внеску, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом №592-IX  до податкових органів відповідної зави,  а також додатково:

- фізичними особами – підприємцями, які перебувають на загальній системи оподаткування подання державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи ФОП заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності з єдиного внеску за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592-IX (зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше);

- самозайнятими особами подання до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності з єдиного за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Закону №592-IX (зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше).

Зауважуємо, у разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені не підлягають поверненню.

 

Посилання на Закон №2464-VI: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2464-17#Text

Посилання на Закон  №592-IX  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/592-20#Text

 

Вдвічі збільшено штрафи за порушення подання 1-ДФ

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує платників податків, що з 23.05.2020 Законом України від 16.01.2020 № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни до Податкового кодексу в частині відповідальності за порушення платником податків порядку подання інформації про фізичних осіб - платників податків.

Так статтю 119 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року      № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) доповнено пунктом    119 1 «Порушення порядку подання інформації контролюючим органам про угоди щодо оренди об'єктів нерухомості» відповідно до якої з 23.05.2020 передбачена відповідальність за порушення платником податків порядку подання інформації про фізичних осіб - платників податків. Зокрема, за порушення нотаріусом порядку та/або строків подання інформації щодо посвідчення договорів оренди об'єктів нерухомості в разі вчинення такої нотаріальної дії передбачено накладення штрафу в розмірі 680 гривень за кожне таке порушення.

Штраф у розмірі 680 гривень буде застосовуватися і до суб'єктів господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов'язану з наданням послуг з оренди нерухомості (рієлтери) за порушення ними порядку та/або строків подання інформації про укладені за його посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості (пп.170.1.6 Кодексу). У разі вчинення нотаріусом чи рієлтером повторного аналогічного порушення, до них буде засновано штраф в розмірі 1360 гривень за кожне таке порушення.

Крім того, пункт 119.1 сттатті 119 Кодексу викладено в новій редакції, а також змінено розміри штрафів. Зокрема, за неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку передбачено накладення штрафу в розмірі 1020 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення передбачено накладення штрафу у розмірі 2040 гривень.

Передбачені штрафи не застосовуються у випадках, якщо недостовірні відомості або помилки в податковій звітності про суми доходів, нараховані (сплачені) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), виникли у зв'язку з виконанням податковим агентом вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу та були виправлені відповідно до вимог статті 50 цього Кодексу.

Збільшено відповідальність з 170 до 340 гривень, передбачену пунктом 119.2 статті 119 Кодексу за оформлення документів, що містять інформацію про об’єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків без зазначення реєстраційного номера облікової картки платника податків, у випадку, коли законодавство вимагає від особи-резидента отримання такого номера, або з використанням недостовірного реєстраційного номера облікової картки платника податків, крім випадків, визначених пунктом 119.1 статті 119 Кодексу.

Штрафи, передбачені пунктами 119.1 і 119.2 статті 119 Кодексу, не застосовується у випадках, якщо помилки щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків у податковій звітності про суми доходів, нараховані (сплачені) на користь платника податків, суми утриманого з них податку були виправлені податковими агентами самостійно, у тому числі протягом 30 календарних днів з дня надходження повідомлень про помилки, виявлені контролюючим органом.

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20

 

Податковий борг більше 1020 гривень не дає право платнику єдиного податку перебувати на спрощеній системі оподаткування

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує платників єдиного податку, що з 23.05.2020 Законом України від 16.01.2020 № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) встановлено розмір суми боргу при наявності якої платники єдиного податку повинні відмовитись від спрощеної системи оподаткування.

Так, відповідно внесених змін Законом № 466 до пп.8) пп.298.2.3. п.298.2 ст. 298 ПКУ платники єдиного податку у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує суму, визначену абзацом третім п. 59.1 ст. 59 ПКУ (шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Податковий  борг – це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПКУ строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПКУ (п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Тобто, якщо у фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів наявним буде податковий борг в розмірі більше 1020 грн. (60 х 17(неоподатковуваний мінімум доходів громадян)), у такому разі такий платник повинен в останній день другого із двох послідовних кварталів перейти на загальну систему оподаткування.

У разі не вчинення вищезазначених дій у строки встановлені ПКУ, податковий орган відповідно до пп.3) п.299.10 ст.299 ПКУ, має право за своїм рішенням виключити з реєстру платників єдиного податку такого боржника.

Повернутися на спрощену систему оподаткування фізична особа – підприємець матиме змогу тільки після погашення богу і тільки після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення податковим органом.

 

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20

 

 

 

Внесено зміни до переліку нежитлової нерухомості, яка не оподатковується податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

 

Головне управління ДПС у Черкаській області звертає увагу власників нежитлової нерухомості – фізичних та юридичних осіб, що з набуттям чинності Закону України від 16 січня 2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі - Закон №466),  починаючи з 23 травня 2020 року, виключаються з об’єктів оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки будівлі промисловості, які віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» та розширюється перелік неоподатковуваних об’єктів нежитлової нерухомості суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу.

Так, внесеними змінами Законом №466, підпункт «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) викладено в новій редакції, відповідно до якого – не є об’єктом оподаткування будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб’єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B-F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку».

Звертаємо увагу, що у попередній редакції норма виключала з об’єктів оподаткування податком всі будівлі промисловості, у тому числі без обмеження їх використання безпосередньо підприємствами промисловості, що давало можливість застосувати преференцію і щодо об’єктів нерухомості, зданих в оренду іншим суб’єктам господарювання.

З урахуванням внесених Законом №466 змін для застосування преференції, визначеної підпунктом «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу, суб’єктом господарювання – власником об’єкта нерухомості (будівлі промисловості) такий об’єкт нерухомості має одночасно відповідати таким ознакам:

-  будівля промисловості має відповідати (бути класифікована) групі «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000;

- будівля промисловості має використовуватися суб’єктом господарювання протягом звітного (податкового) періоду за призначенням у господарській діяльності;

- основний вид діяльності суб’єкта господарювання згідно з реєстраційними даними має бути класифікований у секціях В – F КВЕД ДК 009:2010;

- будівля промисловості ( у т.ч. її частина) протягом звітного (податкового) періоду не має бути здана в оренду, лізинг, позичку іншим суб’єктам господарювання.

Також, починаючи з 23 травня 2020 року та  відповідно до внесених змін Законом № 466 до підпункту «е» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу не є платниками податку на нерухоме мано, відмінне від земельної ділянки суб’єкти господарювання малого та середнього бізнесу за нежитлові приміщення, які використовуються ним при здійсненні підприємницької діяльності в тимчасових спорудах.

Зважаючи на те, що зміни до Кодексу в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (внесені Законом № 466), набрали чинності в 2020 році, викладена редакція підпунктів «е» та «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу буде враховуватись при обчисленні податку фізичними особами за базовий податковий (звітний) 2020 рік та наступні звітні періоди починаючи з 2021 року.

В черкаській області налічується 2010 юридичних осіб платників податку на нерухомість (житлової та нежитлової), ними задекларовано у 2020 році понад 90,5 млн.грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Станом на 25 червня 2020 року такими платниками  сплачено майже 40 млн.грн.

Фізичним особам, власникам житлової та нежитлової нерухомості протягом 2020 року сформовано та направлено 35600 податкових повідомлень рішень на 43,6 млн. грн., ними, станом на 25 червня сплачено 10,1 млн.грн. податку.

 

 

 

На черкащині виявлено безліцензійну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами

Працівниками Головного управління ДПС у Черкаській області здійснюються заходи по відпрацюванню суб’єктів господарювання Черкаської області щодо дотримання вимог законодавства у сфері обігу та реалізації підакцизних товарів.

Так, при  проведенні фактичної перевірки фізичної особи підприємця Корсунь-Шевченківського району, встановлено факти зберігання, з метою подальшої реалізації прозорої рідини з характерним запахом спирту  в пластиковій тарі об’ємом 5,0л. в кількості 5 штук (25 літрів) без відповідних марок акцизного податку встановленого зразка та без супровідних документів, а також готової до продажу, попередньо розлитої рідини в пластикову тару об’ємом 1,0 та 0,5 л.

Окрім того, продаж алкогольної продукції невідомого походження фізична особа - підприємець проводила за наявності ліцензії, яка надавала право здійснювати роздрібний продаж тільки пивом.

Проведеною перевіркою було встановлено також, факт продажу тютюнових виробів (194 пачки) без придбання відповідної ліцензії та без супровідних документів на походження товару.

Усі підакцизні товари, виявлені в ході перевірки, були добровільно видані фізичною особою - підприємцем працівникам податкової служби області для дослідження на предмет встановлення фальсифікату (відповідності вимогам ДСТУ).

За вищезазначені порушення до фізичної особи підприємця будуть застосовані штрафні фінансові санкції у розмірі 176,7 тис. гривень.

Одночасно повідомляємо, що протягом січня – червня 2020 року відділом фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування Головного управління ДПС у Черкаській області проведено 126 фактичних перевірок суб'єктів господарювання. За результатами перевірок складено акти на загальну суму 3 231,2 тис. грн. З них встановлено – 78 фактів реалізації підакцизних товарів, які не були обліковані в законодавчо встановленому порядку, 4 факти реалізації пального без відповідної ліцензії, 10 фактів роздрібної торгівлі та зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку, 14 фактів роздрібної торгівлі підакцизними товарами без придбання відповідної ліцензії, 12 фактів продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання у місці продажу та 15 фактів зберігання фальсифікованих алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку.

 

Механізм у форматі «Кешбек» запрацює з 1 січня 2021 року

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує майбутніх користувачів програмних РРО та покупців товарів (послуг), що Законом України від 20.10.2019 року №128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» запроваджено механізм перевірки та компенсації  «кешбек».

Поняття кешбек передбачає, що споживач, який зробив покупку та отримав чек, має можливість перевірити його. Якщо чек не фіскалізований (тобто, не зареєстрований в податкових органах), то покупець зможе подати скаргу і повернути повну вартість придбаних товарів.

Отож, з січня 2021 року покупці сплативши за товар чи послугу від 850 гривень і більше та отримавши чек, окрім того, що зможуть його перевірити, також, зможуть його оскаржити, якщо такий чек був виданий з порушеннями.

Надіслати скаргу  можливо лише через Електронний кабінет платника податків, використовуючи при цьому кваліфікований електронний підпис.

В скарзі повинно бути зазначено:

– прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта, номер засобу зв'язку;

– дата придбання товарів (робіт, послуг);

– найменування та вартість придбаних покупцем товарів (робіт, послуг), найменування та/або податковий номер продавця, адреса господарської одиниці продавця або адреса місця придбання товарів;

– у разі придбання товарів через Інтернет – також зазначають сайт;

– перелік документів, отриманих покупцем (споживачем) від продавця товарів (робіт, послуг) разом із придбаним товаром (роботою, послугою);

– інформація про розрахунковий документ;

– номер банківського рахунку покупця (споживача), на який може бути перерахована компенсація.

Також до скарги обов'язково додають електронні копії документів або копії документів, отримані шляхом сканування отриманих покупцем від продавця товарів (робіт, послуг) разом із придбаним товаром (роботою, послугою), про які йдеться у скарзі.

Після перевірки податковими органами скарги та застосування штрафних (фінансових) санкцій до порушника, покупець отримає свою компенсацію ("кешбек"), яка складе 100 % вартості придбаних товарів (робіт, послуг), зазначених у скарзі.

 

 

Наголошуємо покупцям, що отримана ними компенсація не включається до оподатковуваного доходу фізичної особи, тобто з отриманої суми податок на доходи фізичних осіб та військовий збір не сплачуватиметься.

Крім того, пропонуємо платникам податків ознайомитись з актуальною інформацією з питань впровадження програмних РРО в створеному ДПС України банері «Програмні РРО» на офіційному вебпорталі за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.

 

Цьогоріч 3086 ФОП черкащини започаткували власну справу

 

За повідомленням управління податкових сервісів Головного управління ДПС у Черкаській області за півроку кількість новозареєстрованих суб’єктів господарської діяльності регіону склала 3631, у т.ч. 545 юридичних осіб та 3086 – фізичних. За січень – червень 2019 року зареєструвалися 3505 платників (у т.ч. 2922 ФОП).

Водночас на 1 липня 2020 року припинено 2761 суб’єкт господарської діяльності: 204 юридичні особи та 2557 – ФОП. У січні – червні 2019 року було припинено 3020 платників: 292 юридичні особи та 2728 фізичних осіб - підприємців.

Крім того, в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, протягом першого півріччя зареєстровано 4806 осіб, з них – 244 іноземних громадянина. Минулоріч отримали реєстраційні номери облікової картки платника 9046 фізичних осіб, у т.ч.401 іноземний громадянин.

 

 

Понеділок, 22 червня 2020, 11:51

Інформує податкова інспекція

Набули зміни в адмініструванні частини чистого прибутку (доходу)

та дивідендів на державну частку

 

Головне управління ДПС у Черкаській області наголошує, що 23 травня 2020 року набрали чинності зміни до Податкового Кодексу України (далі – Кодекс), передбачені положеннями Закону України від 16 січня 2020 року №466-ІX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі - Закон №466-ІX) в частині адміністрування частини чистого прибутку (доходу) та дивідендів на державну частку, а саме:

Уточнено та доповнено поняття, визначені ст.14 Кодексу

Так, до п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 Кодексу внесені зміни, якими поняття «грошове зобов'язання платника податків» доповнено словами «інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи», та словом «пеня».Тобто зобов’язання зі сплати частини чистого прибутку (доходу) та дивідендів на державну частку є грошовим зобов’язанням платника.

Розширено функції, які виконують контролюючі органи, відповідно до ст.191 Кодексу в частині здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати до бюджету:

частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є державна та/або комунальна власність (п.п.191.1.51 п.191 ст.191 Кодексу);

дивідендів на державну частку господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарськими товариствами, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків (п.п.191.1.52 п.191 ст.191 Кодексу).

Уточнено порядок самостійного визначення контролюючим органом суми грошових зобов’язань, передбачених іншим законодавством (зміни до п.п.54.3.2 та 54.3.3 п.54.3 ст.54 Кодексу)

дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, заявлені у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках;

згідно з іншим законодавством контролюючий орган є особою, відповідальною за нарахування сум іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку прирівнюється до податкової декларації (абзац  другий п.46.1 ст.46 Кодексу

Фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати) є  додатком до розрахунку та його невід'ємною частиною (абзац третій п.46.2 ст.46 Кодексу).

Розрахунок складається наростаючим підсумком та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю у строки, передбачені ст.49 Кодексу (абзац шостий п.46.2 ст.46 Кодексу)

Визначено базовий звітний (податковий) період для складання та подання до контролюючих органів Розрахунку (Законом №466X доповнено пп.49.18 та пп.49.19 ст.49 Кодексу новими положеннями):

-  податковими (звітними) періодами для державних унітарних підприємств та їх об’єднань (які є платниками частини чистого прибутку(доходу)) є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік.Термін подання такими платниками до контролюючих органів Розрахунку, який розраховується наростаючим підсумком за календарні квартал, півріччя, три квартали -40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду Розрахунку, який розраховується за рік - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

-  для господарських товариств  з державною часткою у статутному капіталі податковим (звітним) періодом є календарний рік (незалежно від того,чи є вони платниками дивідендів на державну частку або частини чистого прибутку (доходу)) з поданням Розрахунку до 01 липня року, що настає за звітним.

Щодо відповідальності платників дивідендів на державну частку та частини чистого прибутку (доходу) за порушення порядку сплати платежів або несвоєчасне подання Розрахунку

Статтею 11 Закону України від 21.09.2006 №185 «Про управління об’єктами державної власності» зі змінами, внесеними Законом України від 16 січня 2020 року №465- ІX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» передбачена відповідальність платників частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за неподання або несвоєчасне подання до податкових органів розрахунку частини чистого прибутку(доходу), дивідендів на державну частку або за порушення правил нарахування та сплати (перерахування) таких платежів у порядку, передбаченому Кодексом.

Отже, з 23.05.2020 до платників частини чистого прибутку (доходу)/ дивідендів на державну частку, які порушили правила подання до контролюючих органів Розрахунку, або порушили порядок сплати (перерахування) грошового зобов’язання з частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, або у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання з цих платежів, контролюючі органи мають право застосувати штрафні (фінансові) санкції (штрафи) та пеню за такі порушення у порядку, визначеному, зокрема, п. 120.1 ст.120, п.123.1 ст.123, п.126.1 ст.126, п.129.1 ст.129 Кодексу.

 

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20

Закон №466-ІХ: нові вимоги щодо оприлюднення

та подання фінансової звітності

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що Законом України від 16 січня 2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі -  Закон №466-ІХ) внесені зміни до Податкового Кодексу України (далі – Кодекс) щодо оприлюднення та подання фінансової звітності.

Так, змінами, внесеними Законом №466-ІХ до пункту 46.2 статті 46 Кодексу, передбачено, що платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу:

разом з податковою декларацією за відповідний річний податковий (звітний) період звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), складені до перевірки фінансової звітності аудитором;

річну фінансову звітність разом з аудиторським звітом, яка підлягає оприлюдненню, у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом, яка підлягає оприлюдненню, застосовується відповідальність, передбачена пунктом 120.1 статті 120 цього Кодексу для подання податкових декларацій (розрахунків).

Наголошуємо, що вищезазначені зміни до пункту 46.2 статті 46 Кодексу набрали чинності 23 травня 2020 року і граничний термін подання декларації та фінансової звітності за звітний період (2019 рік) вже минув, то вперше норма цього пункту щодо обов’язкового подання річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним, застосовується в 2021 році за підсумками 2020 звітного року.

Тобто платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу:

-         разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період (2020 рік) звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), складені до перевірки фінансової звітності аудитором;

-         річну фінансову звітність за 2020 рік разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня 2021 року.

У разі якщо показники оприлюдненої разом з аудиторським звітом річної фінансової звітності зазнали змін порівняно з показниками звіту про фінансовий стан (баланс) та звіту про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіту про фінансові результати), що були подані разом з податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за 2020 рік, та такі зміни вплинули на показники такої річної декларації, платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають уточнюючу декларацію до річної податкової декларації за 2020 рік у строк не пізніше 10 червня 2021 року.

Крім того, звертаємо увагу, що пункт 49.4 статті 49 Кодексу відповідно до внесених Законом № 466 змін передбачає, що фінансова звітність, звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), що подаються згідно з вимогами абзаців першого та другого пункту 46.2 статті 46 Кодексу, подаються в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» до контролюючих органів платниками податку на прибуток підприємств та неприбутковими підприємствами, установами, організаціями, які подають податкову звітність в електронній формі.

 

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20

 

 

Запровадження нових різниць в оподаткуванні

податком на прибуток підприємств

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що Законом України від 16 січня 2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі -  Закон №466-ІХ) внесені зміни до Податкового Кодексу України (далі – Кодекс), які відбулися в оподаткуванні податком на прибуток підприємств  в частині запровадження нових різниць, які збільшують та/або зменшують фінансовий результат до оподаткування.

Так, з 23 травня 2020 року пункт 140.4 статті 140 розділу III Кодексу  доповнено новою різницею (підпункт 140.4.3), відповідно до якої фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі нерезидентів та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від такого нерезидента, за умови, що доля участі в капіталі нерезидента становить щонайменше 10 відсотків протягом календарного року та такий нерезидент не входить до переліку держав (територій), визначених відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу (крім держав (територій), з якими є чинні міжнародні договори України про уникнення подвійного оподаткування доходів).

Слід зазначити, що до внесення змін до Декларації рекомендуємо відображати нову різницю, визначену підпунктом 140.4.3 пункту 140.4 статті 140 Кодексу, у будь-якому зручному рядку додатка РІ до Декларації, яким передбачено зменшення фінансового результату до оподаткування, із зазначенням цього факту у спеціальному полі декларації (графа «наявність доповнення»).

З 23 травня 2020 року, Законом №466-ІХ  пункт 140.4 статті 140 розділу III Кодексу доповнено новою різницею (підпункт 140.4.5), відповідно до якої фінансовий результат до оподаткування зменшується платником податку правонаступником на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується шляхом:

приєднання, злиття, перетворення у періоді затвердження передавального

акта;

поділу, виділу у періоді затвердження розподільчого балансу пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом.

Платники-правонаступники до внесення змін до Декларації можуть відобразити суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується, у рядку 3.2.4 додатка РІ до Декларації.

Також, внесено зміни до підпункту 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 Кодексу, відповідно до яких фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат від відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства. Ці зміни набули чинності 23 травня 2020 року.

Таке збільшення фінансового результату до оподаткування платники можуть відобразити у рядку 3.1.11 додатка РІ до Декларації.

Законом №466-ІХ  пункт 140.5 статті 140 розділу III Кодексу доповнено новим підпунктом 140.5.15, відповідно до якого фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат, понесених платником податків при здійсненні операцій з нерезидентами, якщо такі операції не мають ділової мети. Ці зміни набули чинності 23 травня 2020 року.

Слід зазначити, що до внесення змін до Декларації рекомендуємо відображати нову різницю, визначену підпунктом 140.5.15 Кодексу, у будь- якому зручному рядку додатка РІ до Декларації, яким передбачено збільшення фінансового результату до оподаткування, із зазначенням цього факту у спеціальному полі декларації (графа «наявність доповнення»).

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20

 

 

Особливості оподаткування доходів нерезидента

 

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що Законом України від 16 січня 2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі -  Закон №466-ІХ) внесені зміни до Податкового Кодексу України (далі – Кодекс) щодо особливостей оподаткування доходів нерезидента.

Так, Законом №466-ІХ внесені зміни до підпункту 133.1.1 пункту 133.1 статті 133 Кодексу, які набрали чинності 23 травня 2020 року, якими уточнено, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, фізичні особи - підприємці та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, є платниками податку на прибуток при виплаті доходів (прибутків) нерезиденту з джерелом їх походження з України.

Для таких суб’єктів у разі виплати доходів нерезидентам змінами до пункту 137.5 Кодексу (набирають чинності з 01 січня 2021 року) передбачено застосування річного звітного періоду з податку на прибуток підприємств.

Таким чином, у разі виплати доходів нерезидентам у 2020 році юридичні та фізичні особи - підприємці, що обрали спрощену систему оподаткування, фізичні особи — підприємці та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають за звітний 2020 рік декларацію з додатком ПН, у якому відображають такі доходи нерезидентів та відповідні суми податку.

Звертаємо увагу, що Законом №466-ІХ доповнено перелік доходів нерезидентів з джерелом походження з України, визначений у підпункті 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 Кодексу, такими доходами:

прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів або інших корпоративних прав у статутному капіталі юридичних осіб - резидентів, акцій, корпоративних прав, часток в іноземних компаніях, організаціях, утворених відповідно до законодавства інших держав (іноземні юридичні особи), крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту «а» підпункту 141.4.11 пункту 141.4 статті 141 Кодексу, та відповідають умовам, визначеним у цьому підпункті (набирає чинності з 01 липня 2020 року);

доходи від відчуження прав на видобуток та розробку родовищ корисних копалин, мінеральних джерел та інших природних ресурсів, розташованих на території України, що належать нерезиденту (набрав чинності 23 травня 2020 року).

Вищезазначені доходи оподатковуються за ставкою 15 відсотків, якщо іншого не передбачено нормами міжнародного договору з відповідною країною. У разі виплати таких доходів у 2020 році суми таких доходів відображаються у додатку ПН до Декларації за відповідний звітний період цього року.

Також, з 23  травня 2020 року набули чинності норми, а саме:

внесено зміни до підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 Кодексу у редакції, зокрема, передбачається, що у разі, якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової, або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати, такий податок підлягає нарахуванню та сплаті з огляду на такий розрахунок:

Пс = СД * 100 / (100 - СП) - СД, де:

Пс - сума податку до сплати;

СД - сума виплаченого доходу;

СП - ставка податку, встановлена цим підпунктом.

Наприклад: нерезидент отримує у червні 2020 року дохід у негрошовій формі від резидента - платника податку на прибуток підприємств у вигляді корпоративних прав вартістю 100 000 гривень, який відповідно до статті 141 Кодексу оподатковується за ставкою 15 відсотків.

Сума податку до сплати становить 17 647 гривень (100 000*100/(100 - 15) — 100 000).

З метою правильного заповнення додатка ПН до Декларації за звітний період (півріччя 2020 року) рекомендуємо у колонці 3 таблиці 1 додатка ПН (Сума доходів) зазначати суму доходу нерезидента, обчислену з урахуванням формули СД * 100 / (100 - СП), тобто на підставі вищенаведеного прикладу виплати доходу у негрошовій формі у цій колонці буде зазначена сума 117 647 гривень. Відповідно у колонці 6 таблиці 1 додатка ПН (Сума податку) буде розрахована правильна сума податку 17 647 гривень (117 647 * 15/100);

з підпункту 141.4.7 пункту 141.4 статті 141 Кодексу, вилучено норми, які надавали можливість визначати суму прибутку постійного представництва нерезидента, що підлягає оподаткуванню в Україні, на підставі складення нерезидентом окремого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з контролюючим органом за місцезнаходженням постійного представництва, або у разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий нерезидентами з джерелом його походження з України, визначати оподатковуваний прибуток контролюючим органом як різницю між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.

Підпункт 141.4.7 пункту 141.4 статті 141 Кодексу передбачає єдиний порядок оподаткування, відповідно до якого постійне представництво оподатковується в загальному порядку та визначає обсяг оподатковуваного прибутку відповідно до положень статті 39 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, рекомендуємо постійним представництвам нерезидента подавати, починаючи зі звітного періоду - півріччя 2020 року, декларацію та не застосовувати форми розрахунку податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво, які затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2016 № 544.

 

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20

 

 

 

Результати проведеної

позовної роботи податкової служби Черкащини:

за п’ять місяців 2020 року до бюджету надійшло 54,7 млн гривень

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що протягом січня-травня поточного року на розгляді в судах різних інстанцій, з урахуванням справ, що перейшли з попередніх років, знаходилось 1350 справ, стороною в яких виступають органи  ДПС Черкаської області на суму 2002,5 млн гривень.

Загальну кількість справ, що перебували на розгляді, складають справи: за позовами платників податків до органів ДПС області – 1075 справи на суму 1424,4 млн грн; за позовами органів ДПС області – 275 справ на загальну суму 578,1 млн гривень.

За п’ять  місяців 2020 року  розглянуто та вирішено 230 справ на суму 117,8 млн грн та вирішено: на користь органів ДПС – 117 справ на суму 87,969 млн грн, на користь платників  – 113 справ на суму 29,8 млн гривень.

За результатами проведеної позовної роботи до бюджетів усіх рівнів надійшло 54,7 млн гривень.

 

 

Платникам податку на прибуток : зміни до Податкового кодексу України

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що Законом України від 16 січня 2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі -  Закон №466-ІХ) внесені зміни до Податкового Кодексу України (далі – Кодекс) щодо оподаткування податком на прибуток підприємств в частині збільшення межі доходу для незастосування  податкових різніць, критерії визначення основного засобу та особливостей при нарахуванні амортизації основних засобів.

Так, Законом №466-ІХ внесено зміни до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134  Кодексу  в частині підвищення вартісного критерію річного доходу для незастосування різниць з 20 до 40 млн грн (набули чинності 23 травня 2020 року) та до пункту 137.5 статті 137 Кодексу у частині підвищення вартісного критерію річного доходу для застосування річного звітного періоду (набудуть чинності з 1 січня 2021 року).

Таким чином, платники податку на прибуток підприємств, у яких річний дохід за 2020 звітний рік не перевищує 40 млн гривень:

-зможуть прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу III Кодексу, у декларації за 2020 рік;

-застосовувати у 2021 році річний податковий (звітний) період з податку на прибуток підприємств.

При цьому у 2020 році річний податковий (звітний) період з податку на прибуток підприємств застосовується платниками, у яких річний дохід за 2019 звітний рік не перевищує 20 млн гривень.

Також, внесено зміни до підпункту 137.4.1 пункту 137.4 Кодексу. Тепер виробники сільськогосподарської продукції подають Декларацію за звітний період - півріччя 2020 року та надалі зможуть застосовувати особливий річний період, який починається з 01 липня 2020 року і закінчується 30 червня 2021 року.

Критерій, що застосовується для визначення сільськогосподарської продукції, наведено у підпункті 14.1.234 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.

 

Також, слід зазначити, що змінами, внесеними Законом №466-ІХ до підпункту 138.3.1 пункту 138.3 статті 138, дозволено застосування «виробничого» методу для визначення податкової амортизації.

При цьому пунктом 52 підрозділу 4 розділу XX Кодексу передбачено, що платники податку на прибуток можуть прийняти рішення про застосування з II - IV кварталу 2020 року «виробничого» методу нарахування амортизації при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток до основних засобів, амортизацію яких розпочато за іншим методом. Такі платники податку зобов’язані провести інвентаризацію цих об’єктів основних засобів станом на перше число податкового (звітного) періоду 2020 року, у якому прийнято рішення про застосування «виробничого» методу.

Враховуючи, що відповідно до пункту 49.19 статті 49 Кодексу для цілей податку на прибуток підприємств «базовим звітним (податковим) періодом» є календарний квартал, то платники, які прийняти рішення про застосування з II кварталу 2020 року «виробничого» методу нарахування податкової амортизації до основних засобів, амортизацію яких розпочато за іншим методом, зобов’язані провести інвентаризацію цих об’єктів основних засобів станом на 01 квітня 2020 року.

Як передбачено пунктом 52 підрозділу 4 розділу XX Кодексу, якщо загальна балансова вартість (без урахування переоцінки) основних засобів за даними бухгалтерського обліку станом на 01 квітня 2020 року менша ніж балансова (залишкова) вартість основних засобів, розрахована відповідно до вимог розділу III цього Кодексу, різниця, що виникає в результаті такого порівняння, амортизується як окремий об’єкт основних засобів із застосуванням «прямолінійного» методу нарахування амортизації протягом двадцяти податкових (звітних) кварталів та зменшує фінансовий результат до оподаткування за відповідний податковий (звітний) період. Така амортизація вперше буде відображена у додатку АМ до Декларації за півріччя 2020 року.

З 23 травня 2020 року Законом №466-ІХ змінено вартісний критерій визначення основних засобів з 6000 до 20000 гривень. Цей критерій буде застосовуватись до основних засобів, що вводяться в експлуатацію після 22 травня 2020 року. Основні засоби, введені в експлуатацію до 23 травня 2020 року продовжують амортизуватись у податковому обліку, навіть якщо їх залишкова балансова вартість не перевищує 20000 гривень.

Також, підрозділ 4 розділу XX Кодексу доповнено новим пунктом 431, яким передбачено, що при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств на період з 01 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо основних засобів:

четвертої групи (машини та обладнання) та п’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два роки;

третьої групи (передавальні пристрої) та дев’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює п’ять років.

Таким чином, платники податку на прибуток підприємств мають право застосувати прискорену амортизацію, визначену пунктом 431 підрозділу 4 розділу XX Кодексу, починаючи зі звітного періоду - півріччя 2020 року, та відобразити відповідні суми прискореної амортизації у додатку АМ до Декларації за цей період.

 

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20

 

 

Закон №466-ІХ: новації щодо стягнення податкового боргу

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що Законом України від 16 січня 2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі -  Закон №466-ІХ) внесені зміни до Податкового Кодексу України (далі – Кодекс) щодо стягнення податкового боргу.

Зокрема, закріплено право податкових органів (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи):

  • аналізувати фінансовий стан платника податків, що має податковий борг, та стан забезпечення такого боргу податковою заставою (п.20.1.1 ст.20 Кодексу);
  • звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу або його частини за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. (п. 20.1.34-1 ст. 20 Кодексу)

Розширено підстави звільнення майна платника податків – боржника з податкової застави, а саме з дня отримання:

  • контролюючим органом підтвердження не лише повного погашення суми податкового боргу, а й повного погашення розстрочених (відстрочених) грошових зобов’язань та процентів за користування розстроченням (відстроченням) (п.п.93.1.1 ст. 93 Кодексу);
  • платником податків згоди контролюючого органу на відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до  статті 92 Кодексу.

Також, з 60 до 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) боржнику податкової вимоги скорочено строк, протягом якого не провадяться стягнення коштів та продаж майна боржника. (п. 95.2 ст. 95 Кодексу)

Крім того, з одного несплаченого задекларованого боржником грошового зобов’язання на суму, що перевищує 5 мільйонів гривень, до кількох несплачених задекларованих грошових зобов’язань на таку ж суму змінено умову, за якою стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому боржнику, та/або коштів з його рахунків у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду. (п. 95.5 ст. 95 Кодексу)

З двох місяців до одного місяця звужується строк, протягом якого боржник має право самостійно здійснити оцінку заставленого майна шляхом укладення договору з оцінювачем. (п. 95.12 ст. 95 Кодексу)

Збільшено з 1 мільйону до 10 мільйонів суму, заявлену до розстрочення, відстрочення, або суму розстрочених, відстрочених грошових зобов’язань чи податкового боргу, щодо яких переносяться строки сплати (виходить за межі одного та/або більше бюджетних років), рішення щодо яких приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. (п. 100.9 ст. 100 Кодексу)

Стягнення заборгованості з частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань здійснюється у порядку, визначеному ст. 59, 60 глави 4, ст. 87101 глави 9 розділу II Кодексу.

 

Посилання на Закон України №466-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20

 

Місцеві бюджети Черкаської області від ліцензування отримали

понад 12 мільйонів гривень

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, за п’ять місяців 2020 року видано 2602 ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, 1414 ліцензій на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, 1015 ліцензій на провадження господарської діяльності в сфері обігу пального, у тому числі 44 на роздрібну торгівлю пальним та на зберігання пального, 971 ліцензія на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки).

Місцеві бюджети Черкаської області від ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за п’ять місяців 2020 року отримали  понад 10 млн гривень.

Також від ліцензування виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним понад 1 млн гривень.

З актуальним реєстром діючих ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами  можна ознайомитися на сайті Головного управління ДПС у Черкаській області https://ck.tax.gov.ua/reestr-vidanih-licenziy.

Щодо пального, повідомляємо, що на офіційному вебпорталі Державної податкової служби України за посиланням: https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/ розміщено Єдиний державний реєстр суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Звертаємо увагу суб'єктів господарювання, що Головним управлінням ДПС у Черкаській області на час карантину документи щодо ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, пальним та зберігання пального(у тому числі внесення чергового платежу за ліцензії) приймаються виключно поштою, при цьому наголошуємо, що надання оригіналів документів буде здійснюватися після закінчення карантину.

Нагадуємо, що Законом України від 17 березня 2020 року № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних послуг та строків надання цих послуг, визначених законом, а саме  від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

 

 

Закон №466-ІХ: зміни щодо податкового обліку самозайнятих осіб та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що Законом України від 16 січня 2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі -  Закон №466-ІХ) внесені зміни до статті 65 Податкового Кодексу України (далі – Кодекс) щодо податкового обліку самозайнятих осіб та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Так, з 23.05.2020, відповідно до пункту 65.5 статті 65 Кодексу, взяття на облік самозайнятої особи здійснюється контролюючим органом у день отримання відповідних відомостей від державного реєстратора (для фізичних осіб - підприємців) або прийняття заяви (для осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність). Раніше взяття на облік самозайнятої особи здійснювалось контролюючим органом не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідних відомостей від державного реєстратора або прийняття заяви (для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність).

Дані про взяття на облік фізичної особи - підприємця передаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у день взяття на облік у порядку, встановленому Міністерством юстиції України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Взяття на облік фізичної особи - підприємця підтверджується відомостями, оприлюдненими на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Раніше взяття на облік фізичної особи - підприємця підтверджувалось випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що надсилалась (видавалась) фізичній особі - підприємцю у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Зазначимо, що статтю 65 доповнено новим пунктом 65.9 відповідно до якого, фізична особа  зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, обліковується у контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

Також, внесені зміни до пункту 65.10 статті 65, якою визначено порядок внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи. Відтепер здійснюється у разі:

внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця - з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

припинення або зупинення незалежної професійної діяльності або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу - з дати прийняття уповноваженим органом відповідного рішення або іншої дати, визначеної законом, що регулює реєстрацію відповідної незалежної професійної діяльності, датою припинення, зупинення або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу;

закінчення строку дії свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо) - з дати закінчення такого строку;

анулювання чи скасування згідно із законодавством свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, або скасування реєстраційної дії щодо державної реєстрації фізичної особи підприємцем - з дати такого анулювання чи скасування.

Також визначено, що державна реєстрація припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання.

У разі якщо після внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізична особа продовжує провадити таку діяльність, вважається, що вона розпочала таку діяльність без взяття її на облік як самозайнятої особи.

 

Посилання на Закон України №466-ІХ:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/466-20

 

 

 

Платниками податків Черкащини за п’ять місяців

поточного року сплачено 92,6 млн грн акцизного податку

За п’ять місяців поточного року платники Черкаської області до загального фонду державного бюджету сплатили 19,6 млн грн акцизного податку з вироблених в Україні та ввезених підакцизних товарів.

До місцевих бюджетів платниками роздрібної торгівлі підакцизних товарів сплачено понад 73 млн грн акцизного податку.

Додатково місцеві бюджети отримали 13,1 млн гривень. У порівнянні з відповідним періодом минулого року сплата зросла на 20 млн грн, або на 136,8%.

Станом на 01.06.2020 в Черкаській області зареєстровано 2641 платників акцизного податку, зокрема: 8 – виробників алкогольних напоїв, 107 платників акцизного податку з пального, 6 платників з електричної енергії.

Середа, 06 травня 2020, 07:33

Інформує податкова інспекція

ЗА ЧОТИРИ МІСЯЦІ 2020 РОКУ  ВІД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДО БЮДЖЕТІВ УСІХ РІВНІВ НАДІЙШЛО 4,3 МЛРД ГРИВЕНЬ  ПОДАТКІВ

 

Як повідомив в.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Дмитро Таран платники податків Черкащини за чотири місяці 2020 року сплатили до бюджетів усіх рівнів 4,3 млрд  грн  податків та  платежів, що  на 11,7 відс., або на 446 млн грн більше, ніж за відповідний період 2019 року.

До Державного бюджету України перераховано 2 млрд грн (+328 млн грн, або в 1,2 рази більше, ніж за чотири місяці 2019 року) у тому числі надійшло 1,1 млрд грн податку на додану вартість (+ 261 млн грн, або у 1,3 рази більше порівняно з показником минулого року).

За словами Дмитра Тарана, місцеві бюджети Черкаської області отримали 2,3 млрд гривень. У порівнянні з показником минулого року надходження більші на 5,5 відс, або на 118  млн гривень. Зокрема, до місцевих бюджетів надійшло понад 1,4 млрд грн податку на доходи фізичних осіб, 395 млн грн єдиного податку, 242  млн грн  земельного податку, орендної плати за землю та 135 млн грн акцизного податку.

Також перераховані і спрямовані на забезпечення пенсійного страхування та виконання державних соціальних виплат 1,7 млрд грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Порівняно з показником минулого року перераховано більше на 68 млн гривень.

Дмитро Таран висловив подяку усім платникам податків Черкащини, які у складних для функціонування бізнесу умовах сумлінно виконують зобов’язання.

 

 

 

Платникам єдиного податку третьої групи

 

Головне управління ДПС у Черкаській області нагадує платникам єдиного податку третьої групи, що 12 травня 2020 року останній день подання декларації платника єдиного податку за І квартал 2020 року.

Також звертаємо увагу, що у зв’язку зі спалахом та розповсюдженням коронавірусу COVID-19 зупинено роботу Центрів обслуговування платників області.

При цьому, радимо платникам користуватись засобами електронного зв’язку, а саме Електронним кабінетом. Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС. Також, відповідно до п.49.5 ст.49 Податкового кодексу України платники податку можуть надіслати податкову декларацію поштою (рекомендованим листом) не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації.

Податковий календар на травень та/або на інший місяць п.р. можна прочитати на офіційному порталі ДПС: http://tax.gov.ua

 

Єдиний внесок: строки тимчасового незастосування штрафних санкцій

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що Законом України від 30 березня 2020 року№ 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни до Закону України від  8 липня 2010 року  № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464-VI)  щодо єдиного внеску на зальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).

Звертаємо увагу, що  у періоди з 1 березня по 31 березня, з 1 квітня по 30 квітня та з 1 травня по 31 травня 2020 року не застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачою сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), несвоєчасне подання звітності до податкових органів.

Також, до 31 травня 2020 року продовжено терміни ненарахування платникам єдиного внеску пені, при цьому нарахована пеня за періоди з 1 березня по 31 березня, з 1 квітня по 30 квітня,  з 1 травня по 31 травня 2020 року підлягає списанню.

Щодо строків подання та рогляду скарг платників єдиного внеску.

Тимчасово на період до 31 травня 2020 року (включно), зупиняється встановлений Законом № 2464- VI строк розгляду скарг платників податків єдиного внеску, що надійшли/надійдуть до 31 травня 2020 року та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року. Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків, передбачених частиною четвертою ст. 25 Закону № 2464-VI. Податковий орган, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов’язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.

До 31 травня 2020 року (включно) продовжується строк подачі скарг платників єдиного внеску, термін подачі яких припадає на період з 18 березня до 31 травня 2020 року.

 

Посилання на Закон № 2464-VI : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2464-17

Посилання на Закон №№540-ІХ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/540-20#n349

 

 

Деклараційна кампанія – 2020: декларування доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції

Головне управління ДПС у Черкаській області продовжує серію коментарів  щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи у 2020 році.

Акцентуємо увагу на питанні щодо оподаткування доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції

Відповідно до пп. 165.1.24 ст. 165 Податкового кодексу України не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України.

Так, для ведення особистого селянського господарства та/або земельних часток (паїв), виділених в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 га, не включаються до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку. При цьому, якщо розмір земельних ділянок, перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах. Платник податків зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, а також сплатити податок на доходи фізичних осіб - 18 % та військовий збір - 1,5 %.

Звертаємо увагу, що у разі продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок (форма № 3ДФ) (далі – Довідка). Довідка про наявність у фізичної особи земельних ділянок безоплатно видається сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п’яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про її видачу.

Також слід зазначити, що при продажу власної продукції тваринництва груп 1-5, 15,16, та 41 УКТ ЗЕД, отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 50 розмірів мінімальної  заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (мінімальна заробітна плата, встановлена на 1 січня 2019 року – 4 173 грн). Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.

Нагадуємо, відповідно до Закону України від 17 березня 2020 року №533 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів спрямованих на запобігання виявлення і поширення коронавірусної хвороби»  термін декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2019 року, продовжено до 01 липня 2020 року, а саме останній день подання декларації  30 червня 2020 року.

Податкові зобов’язання, визначені фізичними особами у таких деклараціях, мають бути сплачені до 1 жовтня 2020 року.

Також, звертаємо увагу, що для допомоги платникам податків Державна податкова служба запровадила серію відеоуроків, в яких роз’яснюється як правильно користуватися електронними сервісами. Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи можна переглянути за посиланнями:

https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/5977.html

https://www.youtube.com/watch?v=YOhECvfE0Z4

https://www.facebook.com/107383900636180/videos/1407838859418903/

Головне управління ДПС у Черкаській області нагадує, що декларування доходів пов’язано із виконанням фізичними особами – платниками податку вимог ст.67 Конституції  України та норм Податкового кодексу України!

 

Єдиний рахунок для сплати податків

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що з 1 січня 2021 року набирає чинності Закон України від 04 жовтня 2019 року №190-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та 18 квітня 2020 року набрав чинності Закон України від  13 квітня 2020 року № 559-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Звертаємо увагу, що єдиний рахунок впроваджується з 1 січня 2021 року. При цьому, платники податків можуть використовувати  єдиний рахунок при сплаті податку на прибуток підприємств, податку на доходи фізичних осіб, єдиний соціальний внесок, єдиний податок, рентну плату, а також інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на ДПС.

Наголошуємо, що єдиний рахунок не використовується для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу податку на додану вартість та акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також для сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями.

Зазначимо, що єдиний рахунок відкривається у Державній казначейській службі на ім’я ДПС. Платник податків в електронній формі через електронний кабінет повідомлятиме про своє бажання використовувати єдиний рахунок або може відмовитись від нього один раз протягом календарного року. Використання єдиного рахунку платником податків розпочинається з дня, наступного за днем подання ним повідомлення про використання єдиного рахунку та у разі відмови платника податків від використання єдиного рахунку таке використання припиняється починаючи з першого числа місяця наступного календарного року.

 

 

Посилання на Закон України №190-ІХ:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/190-20

Посилання на Закон України №559-IX:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/559-20

 

Четвер, 09 квітня 2020, 21:56

Інформує податкова інспекція

Платникам податків Черкащини – дистанційна комунікація

від податківців!

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що з метою запобігання поширення короновірусу COVID-19, на час запровадження карантину пропонуємо платникам податків Черкащини дистанційну комунікацію!

Радимо використовувати  електронні сервіси ДПС:

Електронний кабінет (адреса: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС). Платники податків мають можливість надіслати лист (запит, звернення тощо) до Головного управління ДПС у Черкаській області.

Електронна звітність (http://tax.gov.ua/elektronna-zvitnist/), де розміщено спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності»;

Банер «Декларування громадян» https://cv.tax.gov.ua/deklaratsiyna-kampaniya-2020/;

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (http://zir.tax.gov.ua/), де можливо передивитись «Запитання – відповіді з Бази знань»; «Нормативні та інформаційні документи»; «Останні зміни в законодавстві»; «Письмові консультації» тощо.

Також, інформуємо, що для допомоги платникам податків Державна податкова служба розпочала серію відеоуроків, в яких роз’яснюється як правильно користуватися електронними сервісами (відеоуроки можна переглянути за посиланнями: https://tax.gov.ua/; https://www.facebook.com/TaxUkraine/; https://www.youtube.com/channel/UCvdcv-7iVw7IGL0uFa_6Uaw).

Також звертаємо увагу, що вся актуальна інформація розміщується на субсайті Головного управління ДПС у Черкаській області за посиланням: ck.tax.gov.ua та на сторінці у Facebook https://www. facebook.com/tax.cherkasy/

 

 

Звільнення від оподаткування податком

на додану вартість на період дії карантину

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує платників податку на додану вартість, що Законом України від 30 березня 2020 року №540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» внесені зміни до Податкового кодексу України (далі - ПКУ) щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ).

Так, викладено у новій редакції п.71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, слід зазначити, що п.71 до вказаного розділу ПКУ внесений Законом України від 17 березня 2020 року №530-ІХ.

Згідно зі змінами тимчасово, на період, що починається з 17 березня 2020 року та закінчується останнім числом місяця, в якому завершується дія карантину, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 року №224.

Пільговий режим ПДВ, встановлений п.71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується на всіх етапах постачання товарів, включених до Переліку встановленого Кабінетом Міністрів України, незалежно від дати їх виробництва та походження (вітчизняного виробництва чи ввезених на митну територію України), а також незалежно від кола суб’єктів, що здійснюють такі операції, їх статусу, як платників ПДВ, чи форми власності.

Також, операції з постачання на митній території України після 17 березня 2020 року раніше ввезених товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначеного Кабінетом Міністрів України, звільняються від оподаткування незалежно від того, коли відбулося їх ввезення на митну територію України – до 17 березня 2020 року чи після такої дати.

Платник податку, який здійснює постачання товарів, що підпадають під дію звільнення від оподаткування ПДВ операцій, не втрачає «вхідний» ПДВ, оскільки положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 ПКУ не застосовуються, та податкові зобов’язання відповідно до вказаних пунктів не нараховуються. Відповідно, такий платник зберігає право на визнання податкового кредиту на суми ПДВ, сплачені при імпорті товарів з переліком, який визначений Кабінетом Міністрів України,  при їх придбанні, або у складі товарів (робіт, послуг), які використані у виробництві зазначених товарів (для виробника).

 

Посилання на Закон України №540-ІХ

 

 

 

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

для платників податків

 

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує платників податків про функціонування Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу Державної податкової служби (далі - ЗІР). Звертаємо увагу, що ЗІР містить актуальну та повну довідкову інформацію у сфері оподаткування, єдиного внеску та електронних довірчих послуг. У розділах ЗІР розміщені нормативні та інформаційні документи, останні зміни в законодавстві, єдиний реєстр ІПК, електронний кабінет, податковий календар та інше. Так, зокрема, у розділі «Актуальні запитання» за посиланням: http://zir.tax.gov.ua/main/actual/ ви можете знайти запитання – відповіді щодо останніх змін в законодавстві, які діють на час карантину, оголошеного в Україні, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19».

Слід зазначити, про можливість безкоштовного завантаження мобільних додатків ЗІР на базі Android та iOS за посиланням: http://m.zir.tax.gov.ua/.

З більш детальною інформацією щодо роботи ЗІР та мобільних додатків можна ознайомитись в розділі «Інструкція» ЗІР за посиланням: http://zir.tax.gov.ua/main/index/about/.

Також звертаємо увагу, що вся актуальна інформація розміщується на субсайті Головного управління ДПС у Черкаській області за посиланням: ck.tax.gov.ua та на сторінці у Facebook https://www. facebook.com/tax.cherkasy/

Відпустка платникам єдиного податку першої і другої груп

 

 

Головне управління ДПС у Черкаській області звертає увагу платників єдиного податку першої і другої груп, що відповідно до п. 295.5. Податкового кодексу України  вказані платники єдиного податку, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Наголошуємо, що у зв’язку  із запровадженням та території Черкаської області надзвичайної ситуації з 23 березня 2020 року зупинено роботу Центрів обслуговування платників області. Якщо платник вирішив скористатися відпусткою, заяву щодо відпустки, можна направити через Електронний кабінет платника податків у форматі pdf (обмеження 2 МБ). Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС або поштою (рекомендованим листом).

Інформуємо, що вся актуальна інформація розміщується на субсайті Головного управління ДПС у Черкаській області за посиланням: ck.tax.gov.ua та на сторінці у Facebook https://www. facebook.com/tax.cherkasy/

Деклараційна кампанія 2020: декларування доходів

від адвокатської діяльності

Головне управління ДПС у Черкаській області продовжує серію коментарів  щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи у 2020 році.

Слід зазначити, що відповідно до змін, запроваджених Законом України від 17.03.2020 № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», громадяни та фізичні особи які провадять незалежну професійну діяльність, для яких встановлено строки подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи  підпунктом 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 Податкового Кодексу України  мають право подати декларацію за звітний (податковий) 2019 рік до 1 липня 2020 року, а саме останній день подання декларації  30 червня 2020 року.

Таким чином, що адвокати, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зобов’язані подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік до 1 липня 2020 року.

Також звертаємо увагу, що суму податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору, зазначену в річній податковій декларації платники податків самостійно сплачують до  1 жовтня 2020 року. Радимо подавати декларацію про майновий стан і доходи, скориставшись «Електронним кабінетом».

Звертаємо увагу, що для допомоги платникам податків Державна податкова служба запровадила серію відеоуроків, в яких роз’яснюється як правильно користуватися електронними сервісами. Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи можна переглянути за посиланнями:

https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/5977.html

https://www.youtube.com/watch?v=YOhECvfE0Z4

https://www.facebook.com/107383900636180/videos/1407838859418903/

Головне управління ДПС у Черкаській області нагадує, що декларування доходів пов’язано із виконанням фізичними особами – платниками податку вимог ст.67 Конституції  України та норм Податкового кодексу України!

 

Платники податків Черкащини сплатили до бюджету 6,7 мільйонів гривень в рахунок  плати за ліцензії

Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що у першому кварталі 2020 року місцеві бюджети Черкаської області від ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами отримали 5,8 млн грн (+ 70,4 тис грн порівняно з показником першого кварталу 2019 року). Також від ліцензування виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним 959,1 тис гривень.

Також слід зазначити, що у першому кварталі 2020 року податковою службою області видано 878 ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, 746 ліцензій на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, 819 ліцензій на провадження господарської  діяльності в сфері обігу пального, у тому числі 15 на роздрібну торгівлю пальним та на зберігання пального, 804 ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки).

З актуальним реєстром виданих, призупинених та анульованих ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами  можна ознайомитися на сайті Головного управління ДПС у Черкаській області https://ck.tax.gov.ua/reestr-vidanih-licenziy.

Щодо пального, повідомляємо, що на офіційному вебпорталі Державної податкової служби України за посиланням: https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/ розміщено Єдиний державний реєстр суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Звертаємо увагу суб'єктів господарювання, що Головним управлінням ДПС у Черкаській області на час карантину документи щодо ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, пальним та зберігання пального(у тому числі внесення чергового платежу за ліцензії) приймаються виключно поштою, при цьому наголошуємо, що надання оригіналів документів буде здійснюватися після закінчення карантину.

Нагадуємо, що Законом України від 17 березня 2020 року № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних послуг та строків надання цих послуг, визначених законом, а саме  від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

 

<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Наступна > Кінець >>
Сторінка 1 з 179